Wirus drenuje portfele

Przez epidemię koronawirusa jesteśmy bardziej zadłużeni. Z raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że od marca do końca czerwca br. długi mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego wzrosły o 6 mln zł.

Z raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że liczba dłużników znacząco wzrosła w pierwszym kwartale tego roku. W opracowaniu czytamy, że blokada gospodarki, którą w tamtym czasie wywołał koronawirus wpłynęła na portfele Polaków. W ciągu maja i kwietnia wzrosły nieopłacone rachunki, raty kredytów i zaległości Polaków o ponad 1,2 mld zł. Przybyło nowych dłużników we wszystkich grupach wiekowych.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że inflacja i skutki lockdownu oraz trwającej epidemii większości bardzo dają się we znaki: „Niemal czterech na pięciu Polaków odczuwa wzrost cen, a ponad połowa ma większe problemy z codziennymi wydatkami niż przed koronawirusem. Ale nawet, jeśli komuś wiedzie się lepiej niż wcześniej i tak z obawy o przyszłość, problemy gospodarki, wzrost bezrobocia zastanawia się jak ograniczać koszty. Oszczędzać chce prawie każdy…”. Zadłużenie mieszkańców naszego rejonu też wzrosło, ale jest jedna pocieszająca informacja.

– Wśród dwudziestu największych dłużników województwa lubelskiego nie ma żadnego mieszkańca powiatu chełmskiego – informuje Halina Kochalska, rzecznik prasowy BIG InfoMonitor.

Na koniec czerwca 2019 r. mieszkańcy powiatu chełmskiego zadłużeni byli na ponad 97 mln zł. Od marca do czerwca br., tj. od wybuchu epidemii, ich zadłużenie bardzo szybko rosło. W marcu wynosiło ponad 102 mln zł, w kwietniu już ponad 104 mln zł, w maju – 105 mln zł, a na koniec czerwca br. 106 353 063 zł. Jeśli chodzi o chełmian to na koniec czerwca 2019 r. byli zadłużeni na 133 mln zł, a rok później już na 140 mln zł.

Łącznie mieszkańcy Chełma i powiatu chełmskiego w marcu br. zadłużeni byli na ponad 240 mln zł, a na koniec czerwca już na 246 mln zł. Najwięcej zadłużonych – zarówno z Chełma, jak i powiatu chełmskiego – jest w wieku 35-44 lata. Z danych przekazanych przez BIG InfoMonitor wynika, że zadłużonych jest 4151 kobiet oraz 6781 mężczyzn z Chełma i powiatu chełmskiego, czyli prawie 11 tysięcy osób. (mo)