Włodawa chce zbudować tanie mieszkania

Włodawa przystępuje do spółki tworzonej przez lubelskie samorządy, której celem jest budowa tanich mieszkań dla osób, które nie mają zdolności kredytowej umożliwiającej zakup własnego lokum. Pierwszy tego typu blok ma powstać przy nowej Biedronce.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Ich głównym adresatem są rodziny i osoby, które nie mają własnego lokum, a które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup własnego „M”.

Włodawa dostała 3 miliony dotacji na wkład do takiej właśnie spółki, której członkami zostanie kilkanaście innych samorządów z terenu województwa lubelskiego. Założenia projektu są takie, że chętni na takie mieszkanie będą musieli wpłacić kwotę w wysokości do 30 procent kosztów budowy lokalu, przy czym stawki mają być nawet o połowę niższe niż na rynku komercyjnym. Pozostałą kwotę wartości mieszkania będą spłacać w comiesięcznych ratach doliczanych do czynszu.

– To bardzo potrzebna inicjatywa, bo ceny nieruchomości cały czas rosną, a podnoszone stopy procentowe i słabnący złoty zniechęcają lub wręcz uniemożliwiają młodym ludziom zaciągnięcie kredytu na zakup własnego mieszkania – mówi burmistrz Wiesław Muszyński. – Nasza inwestycja będzie zlokalizowana u zbiegu ulic Długiej i Tartacznej, czyli w pobliżu nowej Biedronki. Na początek powstanie tam ok. 20 mieszkań – tłumaczy Muszyński. Spółka, o której mowa, ma zostać związana w najbliższych dniach. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here