Woda skażona bakteriami coli

Ponad dwa tysiące mieszkańców z dwunastu miejscowości gminy Leśniowice miało zakaz spożywania wody z gminnego wodociągu, bo wykryto w niej bakterie z grupy E. Coli. Przez pięć dni wodę do picia dostarczano im w beczkowozach.

Sanepid systematycznie prowadzi badania jakości i przydatności wody do spożywania przez ludzi. 19 sierpnia br. przeprowadzono kolejne takie rutynowe badania wody z gminnego wodociągu w Leśniowicach. Próbki pobrano z hydroforni w Leśniowicach i Urzędu Gminy Leśniowice.

Okazało się, że tamtejsza woda nie nadaje się do picia, bo zawiera bakterie z grupy E. Coli. 21 sierpnia br. Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie, wydała decyzję o braku przydatności wody do spożycia przez mieszkańców: Leśniowic, Leśniowic-Kolonii, Majdanu Leśniowskiego, Politówki, Janówki, Pliskowa-Kolonii, Alojzowa, Wierzbicy, Sarniaka, Teresina, Poniatówki, Wygnaniec. Oznacza to, że ponad 2 tysięce mieszkańców z dwunastu miejscowości gminy Leśniowice mogło używać wody z wodociągu tylko do celów sanitarnych. Mieli zakaz jej picia, przygotowywania z niej napojów i potraw, wykorzystywania jej do mycia zębów, owoców i warzyw, naczyń kuchennych czy sztućców.

Wodę do picia dowożono mieszkańcom beczkowozami. W gminie Leśniowice wyznaczono godziny dostaw. Gdy tylko okazało się, że w wodzie są bakterie z grupy coli, w gminie zakupiono odpowiednie preparaty i rozpoczęto działania zmierzające do doprowadzenia wody do odpowiedniej jakości. Potem, w poniedziałek (24 sierpnia), sanepid raz jeszcze pobrał próbki wody. W gminie z niecierpliwością czekali na wyniki. Na szczęście, tym razem bakterii coli w wodzie już nie stwierdzono. W środę dyrektor Kuryk wydała decyzję o stwierdzeniu przydatności wody do spożycia.

– W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą skażenia wody bakterią coli natychmiast podjęliśmy wszelkie niezbędne działania, polegające przede wszystkim na chlorowaniu wody i płukaniu sieci, aby jak najszybciej doprowadzić wodę do stanu zgodnego z normami – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. – Najważniejsze było to, aby szybko zareagować.

Szczególne podziękowania kieruje do pana Lecha Sprawki – wojewody lubelskiego, pana pułkownika Tadeusza Nastarowicza – Dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej za udostępnienie samochodu cysterny, pana Jerzego Kwiatkowskiego – wicestarosty powiatu chełmskiego za udostępnienie samochodu ciężarowego, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie i Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej z Chełma za udostępnienie zbiorników do przewozu wody, a także pracownikom Urzędu Gminy Leśniowice oraz wszystkim, którzy nas wsparli w tym trudnym momencie. (mo, fot. UG Leśniowice)