Wojskowa feta

Pokaz pojazdów i sprzętu wojskowego, uroczysty apel i defilada pododdziałów – tak obchodzono w Chełmie święto I Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki.

W ubiegłym tygodniu chełmianie z zaskoczeniem obserwowali na ulicach miasta kolumny czołgów i wozów bojowych. Były to przygotowania do obchodów święta I Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, stacjonującej w czterech garnizonach: w Chełmie, Wesołej, Zamościu i Siedlcach. Co roku święto Brygady obchodzone jest w innym garnizonie, w tym roku uroczystość zorganizowano w Chełmie. Z tej okazji w piątek do miasta zjechali samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych z całego regionu. Od godz. 15 na pl. Niepodległości trwał piknik rodzinny, zorganizowany przez mundurowych po to, aby przybliżyć chełmianom pracę żołnierzy. Był pokaz sprzętu wojskowego, występ wojskowych klubów artystycznych, grochówka, zjeżdżalnia i wata cukrowa dla najmłodszych. Następnie w chełmskiej Bazylice odprawiono mszę świętą, po której nastąpił uroczysty przemarsz kolumny wojskowej. Kolejnym punktem obchodów był apel oraz defilada pododdziałów. Uroczystości zrobiły na chełmianach wielkie wrażenie. (mo)

I Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki wchodzi w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. I Brygada stacjonuje w czterech garnizonach: w Wesołej, Zamościu; Siedlcach oraz Chełmie. W skład chełmskiego garnizonu wchodzi I Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany, Dywizjon Artylerii Samobieżnej oraz Patrol Rozminowania nr 5. Tegorocznym sukcesem plutonu I Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie jest zwycięstwo zawodów tzw. użyteczno-bojowych na szczeblu wojsk lądowych, w których brały udział wszystkie jednostki w kraju. Chełmscy żołnierze okazali się bezkonkurencyjni m.in. w konkurencjach sprawnościowych i strzeleckich. W grudniu br. snajperzy z Chełma będą reprezentowali I Brygadę Pancerną w ogólnopolskich zawodach. (mo, fot. Maciej Kołodziej)