Wolny Obszar Celny przyniesie korzyści?

Czy gmina Dorohusk zyskałaby na utworzeniu Wolnego Obszaru Celnego? O sprawdzenie potencjalnych korzyści z powołania takiej strefy zwrócił się do wójta radny Wojciech Wójcik.

Wolne Obszary Celne to atrakcyjne rozwiązanie biznesowe dla przedsiębiorców, którzy importują towary i prowadzą centra składowe i świadczą usługi logistyczne. To przede wszystkim rozwiązane dla firm, które importują towary spoza Unii Europejskiej. Instytucja WOC umożliwia zawieszenia płatności cła i podatków za towary nieunijne, które mają trafić do obrotu na terenie UE. Co istotne zwolnione z cła towary mogą być na terenie WOC przetwarzane. A więc może być to wabik do lokowania w tym obszarze nowych zakładów produkcyjnych. Bo w wyodrębnionym obszarze można prowadzić każdą działalność gospodarczą poza handlem detalicznym.

WOC jak ulał pasuje do gminy Dorohusk, która ma jedno z większych międzynarodowych przejść granicznych. Ale czy utworzenie obszaru przyniesie korzyści samej gminie? O analizę potencjalnych profitów zwrócił się do wójta Dorohuska radny gminny Wojciech Wójcik.

– Mamy w gminie tereny pod taką strefę i dobrze byłoby sprawdzić czy opłacałoby się nam jej powołanie – mówi radny. – Mamy przejście graniczne i szeroki tor, który biegnie od Zawadówki do Dorohuska i dalej w głąb Ukrainy, którym także interesują się przedsiębiorcy. Każda nowa firma, która powstanie na terenie naszej gminy, przynosi nam korzyści – miejsca pracy i podatki. A praktyka pokazuje, że za jednym powstałym przedsiębiorstwem tworzą się kolejne.

W Polsce jest zaledwie siedem Wolnych Obszarów Celnych. Najbliższy nam i największy w kraju to ten w Małaszewicach w gminie Terespol. Działa od 1993 roku i liczy ponad 160 ha. Ale są też i mniejsze, liczące poniżej 2 ha, np. Mszczonów.

– Biorąc pod uwagę transgraniczne położenie naszej gminy, przez którą przebiega międzynarodowy szlak komunikacyjny łączący najkrótszą trasą Europę Zachodnią z Ukrainą, perspektywa utworzenia WOC jest co najmniej warta rozważenia – uważa radny. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here