Wolontariusze działają

Włodawska grupa młodzieżowa wolontariuszy PCK od maja 2020 r. dołączyła do programu „Aktywni na 100 lat” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Oznacza to, że obok zwykłych prac wolontariackich młodzież uczestniczy w szeregu szkoleń i realizuje własny projekt lokalny.

Po wielu dyskusjach na temat różnych problemów dotykających nasze społeczeństwo, grupa SIM PCK doszła do wniosku, że najbardziej im doskwiera brak otwartości na drugiego człowieka. Tak właśnie zrodził się pomysł na projekt lokalny „OTWARTOŚĆ NA INNOŚĆ”. Jego celem jest wzbudzenie w ludziach empatii oraz zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji i nietolerancji ze względu na wygląd, pochodzenie, wyznanie, orientację seksualną, niepełnosprawność czy płeć.

Projekt ten uzyskał wsparcie i patronat honorowy burmistrza i starosty.

Projekt kierowany jest głównie do dzieci i młodzieży w wieku 7-10 lat i 13-19 lat, a składa się z trzech części: konkursu plastyczno-literackiego (już rozstrzygnięty); autorskiego spektaklu teatralnego (nagranie zostanie rozesłane do szkół podstawowych) oraz filmu, w którym wzięły udział osoby mówiące o tolerancji.

Film „Otwartość na inność” można obejrzeć na YouTube i na fanpage’u fb PCK Włodawa – Wolontariusze Młodzież – Aktywni na 100 lat Grupa SIM PCK bardzo dziękuje autorom filmików, które złożyły się na ten dokument filmowy. Są to relacje często bardzo osobiste i poruszające.

W celu promocji akcji w najbliższym czasie na ulicach Włodawy będą rozdawać ulotki i gadżety nawiązujące do szerzonej przez młodzież idei.

Na facebooku SIM PCK ruszyła również seria konkursów, która będzie trwać do 20 stycznia. Wystarczy poprawnie odpowiedzieć w komentarzu na pytanie konkursowe i do rąk zwycięzcy trafia jedna z wielu fascynujących książek wydawnictwa We need YA.

Realizując projekt grupa uzyskała pomoc ze strony WDK, MDK, Muzeum we Włodawie, Miejskiej Biblioteki, Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” we Włodawie i Magdy Gryglickiej – kierownik biura oddziału PCK we Włodawie.

Wolontariusze z Włodawy wierzą, że w młodych osobach drzemie ogromna siła zdolna tworzyć lepszy świat, w którym ludzie wspierają się wzajemnie mimo różnic, wolni od przemocy. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here