Wyścig z czasem przed Tour de Pologne

Pełną parą ruszyły przygotowania do Tour de Pologne, który 9 sierpnia zajedzie do Chełma. Trwa sprzątanie chełmskich ulic, chodników, placów, przystanków, opróżnianie śmietniczek i przede wszystkim – roboty drogowe na trasie kolarskiej. Wymieniana będzie m.in. nawierzchnia na tzw. rondzie Grabczuka. Na kierowców czekają kolejne utrudnienia, ale miasto zyska przy okazji tych porządków.

Wkrótce w Chełmie wielkie, kolarskie emocje, jakich jeszcze u nas nie było. Dotąd Tour de Pologne, w którym startują czołowi kolarze na świecie, nie zajechał jeszcze do miasta. Pierwszy raz wydarzy się to w poniedziałek, 9 sierpnia. Tego dnia kolarze ul. Zawadówka wjadą do Chełma. Na rondzie Dmowskiego skręcą w przebudowaną ul. Rejowiecką, dojadą do ronda ZWiN, przejadą przez wiadukt krótkim odcinkiem al. Armii Krajowej. Na rondzie Jana Pawła II skierują się w lewo w ul. Lubelską i dojadą do pl. Łuczkowskiego, gdzie rozpocznie się miejska pętla. Kolarze zjadą Lubelską w dół do ul. Hrubieszowskiej i na rondzie Młota skręcą w prawo w al. Żołnierzy I AWP. Na turbinowym rondzie im. Marii i Lecha Kaczyńskich zawrócą w kierunku ul. Żwirki i Wigury, następnie popędzą do kolejnego ronda na pl. Tysiąclecia.

Stamtąd ul. Stephensona zjadą do pl. Niepodległości, potem skierują się w ul. I Pułku Szwoleżerów, Młodowską i przy cerkwi skręcą w prawo w ul. Kopernika. Na skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza skierują się w stronę ul. Obłońskiej. Przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 2 skręcą w kierunku ronda nieopodal marketu budowlanego „Mrówka”, stamtąd ul. Zielną dotrą do zjazdu z wiaduktu, ponownie wjadą na rondo Jana Pawła II i na nim znów skręcą w lewo w ul. Lubelską. Kolarze przejadą obok budynku Urzędu Miasta, wjadą pod Górkę, gdzie rozpoczną finisz oraz walkę o etapowe zwycięstwo. Meta została zaplanowana w pobliżu schodów prowadzących do bazyliki NNMP. Wiadomo było, że w dniu wyścigu kierowców czekać będzie wiele utrudnień. Przygotowania trasy rozpoczynają się wcześniej.

Miasto poinformowało, że od 26 lipca do 6 sierpnia będą trwały roboty drogowe, m.in. w miejscach, gdzie przebiega trasa Tour de Pologne. Już teraz chełmianie widzą tam „powycinane” fragmenty nawierzchni ulic, gdzie były koleiny, a w których ma być rozłożony asfaltobeton. W chełmskim ratuszu zapowiadają, że wyłączone z ruchu będą skrzyżowania ulic: przy Pocztowej, Lubelskiej, Hrubieszowskiej (rondo), a także skrzyżowanie ulic przy: Kopernika, Sienkiewicza (przy cerkwi). Na czas robót drogowych zaplanowano objazdy.

– Ze strony miasta prowadzone są przede wszystkim prace związane z odpowiednim przygotowaniem nawierzchni jezdni – informują w biurze prasowym ratusza. – Na trasie wyścigu, w niektórych miejscach, w których wcześniej wycięto ubytki, wylewany jest nowy asfaltobeton. Ma to związek z wyścigiem, jednak wpisuje się również w realizowaną od początku kadencji Prezydenta Jakuba Banaszka strategię poprawy miejskiej infrastruktury drogowej. Można powiedzieć więc, że łączymy w ten sposób przyjemne – czyli międzynarodową promocję dla miasta – z pożytecznym, czyli licznymi remontami nawierzchni dróg.

W najbliższym czasie rozpoczną się prace na tzw. rondzie Grabczuka przy siedzibie PWSZ, czyli skrzyżowaniu ulic Pocztowej, Hrubieszowskiej i Lubelskiej. Nawierzchnia ronda zostanie zdemontowana i zastąpi ją nowa. Pracownicy MPRD będą ręcznie kierować ruchem.

Tuż przed wyścigiem na słupach oświetleniowych wzdłuż trasy wyścigu wywieszone zostaną flagi: miasta, Polski oraz UE. W mieście zaplanowali też wydarzenia rozrywkowe dla mieszkańców oraz kibiców, którzy przyjadą oglądać kolarskie zmagania. Chodzi m.in. o „Extreme Bike Show” przy Amfiteatrze Kumowa Dolina.

Pucowanie Chełma

Prowadzone są również prace porządkowe. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej poinformowało, że rozpoczęło je „pełną parą”. Spółka zawiadomiła przy okazji, że w związku z zawartą z chełmskim ratuszem umową przejęła obowiązki związane z letnim utrzymaniem czystości na terenie naszego miasta. Zakres przedmiotowy umowy obejmuje oczyszczanie ulic, chodników, placów, terenów otwartych, przystanków komunikacji miejskiej, parkingów oraz opróżnianie śmietniczek ulicznych.

– Zdając sobie sprawę z pilnej potrzeby poprawy wizerunku przestrzeni miejskiej nie tylko w kontekście zbliżających się wydarzeń o zasięgu międzynarodowym i wzmożonego ruchu turystycznego Spółka skierowała na ulice sprzęt porządkowy i co najważniejsze doświadczonych i przeszkolonych pracowników Zakładu Oczyszczania Miasta – informuje MPGK Chełm.

– Zaplanowane regularne porządkowanie oraz interwencyjne sprzątanie ulic, chodników i placów, a także opróżnianie ulicznych koszy na śmieci wpłynie na poprawę estetyki naszego miasta oraz komfort korzystania w przestrzeni miejskiej. Widzimy i działamy – prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość, ponieważ pracy jest bardzo dużo, a drogą prowadzącą do celu jest sukcesywna, systematyczna i sumienna praca. (mo, fot. MPGK Chełm)

3 KOMENTARZE

  1. Miłe jest to że nasze miasto zyskuje popularność jesteśmy grodem co ma wielowiekową historię prawa miejskie nadał nam Władysław Jagiełło długo przed bitwą pod Grunwaldem ale Chełm był Grodem już kilkaset lat wcześniej .W obecnej Warszawie pasły się wtedy jeszcze długo kozy.

  2. łatali dziurę przy Kopernika/Młodowskiej i jest jak zawsze czyli do d… – czy to taka wielka filozofia nałożyć asfaltu równo z brzegiem ???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here