Wytwórnia w zawieszeniu

Reportaż TVP 3 Lublin na temat protestu chełmian w sprawie wytwórni mas bitumicznych ma być wyemitowany w czwartek, 31 października, w magazynie „Zdarzenia”

Chełmski ratusz zawiesił postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla firmy Drogmost spod Zamościa, która planowała wytwórnię masy bitumicznej przy ul. Ceramicznej. Ale nie oznacza to, że plany tego inwestora w Chełmie są nieaktualne.

We wtorek przy blokach komunalnych przy ul. Ceramicznej zebrała się grupa chełmian, aby po raz kolejny zaprotestować przeciw planom budowy wytwórni mas bitumicznej na działce po byłym „Technobudzie”. Towarzyszyła im ekipa TVP 3 Lublin. Temat wzbudza emocje, w pobliżu stały „w gotowości” radiowozy.

W oku kamery znalazła się m.in. niesiona przez czterech ubranych w maski tlenowe mężczyzn trumna z napisem „ś.p. czyste powietrze”. Mieszkańcy po raz kolejny mówili o swoich obawach związanych z planowaną w tej okolicy asfaltownią. Zwracali uwagę na bliskość Glinianek i ogródków działkowych. Wypowiadała się m.in. Danuta Dąbska, przewodnicząca rady Osiedla Rejowiecka, która w sprawie planowanej inwestycji napisała w imieniu mieszkańców już niejedną petycję do ratusza.

– Indywidualnych protestów złożono kilkaset, bo ludzie po prostu boją się skutków tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że prezydent pochyli się nad tymi dokumentami i wyda w tej sprawie decyzję odmowną – mówiła przewodnicząca Dąbska.

Dariusz Grabczuk, radny miasta Chełm, stwierdził, że solidaryzuje się z protestującymi i także uważa, że to nietrafiona lokalizacja dla inwestycji, która powinna mieć miejsce raczej na terenach przemysłowych. W tym samym tonie wypowiadał się Mariusz Wieliczko, były miejski radny. Protestujący odnieśli się do przekazanych przez chełmskich urzędników informacji o tym, że inwestor postanowił jednak zmienić lokalizację.

– Słyszeliśmy o tym, ale nie wiemy, czy ta informacja jest poparta jakimiś działaniami, to znaczy czy inwestor rzeczywiście wycofał wniosek – stwierdził Radosław Kosikowski, jeden z mieszkańców osiedla Rejowiecka, który inicjował akcje protestacyjne.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z przedstawicielem firmy „Drogmost”, ale nie chciał rozmawiać z naszą dziennikarką na temat swoich planów. Trochę więcej na ten temat odpowiedzieli w ratuszu.

– Urząd Miasta Chełm zawiesił postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla firmy „Drogmost” z urzędu w związku z zajściem okoliczności przewidzianych w Kodeksie postępowania administracyjnego – informują służby prasowe chełmskiego UM. – Przedstawiciele inwestora podjęli działania, których celem jest możliwość realizacji inwestycji na terenach przemysłowych w Chełmie.

Protestujący podchodzą sceptycznie do tych informacji.

– Nie dostaliśmy oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie i nadal nie wiemy, co dalej z tą inwestycją – mówi przewodnicząca Dąbska. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here