Z Krasnegostawu na burmistrza w USA!

Daniel Gołąbek obejmuje fotel burmistrza Elmwood Park

Miał 10 dni, gdy jego rodzice postanowili opuścić Krasnystaw, spakowali walizki i polecieli do USA. Daniel Gołąbek ma dziś 24 lata i właśnie został burmistrzem miasteczka Elmwood Park w stanie New Jersey.

„24 lata temu, 27 maja 1995 roku, moi rodzice przybyli do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej bez znajomości języka, bez pieniędzy i pracy. Przyjechali po lepsze życie i szansę na Amerykański Sen. Nic z tego nie było proste, biorąc pod uwagę fakt, że ja urodziłem się 10 dni wcześniej. Mieszkaliśmy z moją ciocią i jej rodziną i kawałek po kawałku razem wspinaliśmy się po drabinie okazji.

Ich decyzja wymagała odwagi i pasji. Ich decyzja wytyczyła drogę do każdej okazji, jaką miałem, mam i mieć będę. I za to będę wdzięczny po wsze czasy” – napisał miesiąc temu na swoim profilu facebookowym Daniel Gołąbek. Daniel to syn Piotra Gołąbka, przed laty bohatera jednego z artykułów w „Nowym Tygodniu”. Pan Piotr do 1995 r. mieszkał w Krasnymstawie, był piłkarzem, a potem trenerem tutejszego Startu.

Gdy nadarzyła się okazja (Gołąbkowie w loterii wizowej wylosowali stały pobyt w USA), postanowili z żoną z niej skorzystać. Pani Gołąbkowa zdążyła jeszcze urodzić w Polsce syna, Daniela, i 10 dni później cała trójka wylądowała na lotnisku JFK w Nowym Jorku. W ubiegłym tygodniu, 24-letni dziś Daniel Gołąbek, został burmistrzem Elmwood Park, 20-tysięcznego miasteczka w stanie New Jersey. Nikt przed nim nie był młodszy, gdy obejmował tę funkcję.

Daniel Gołąbek z tatą Piotrem

– Rodzina Daniela pochodzi z Krasnegostawu, a on sam swoją ukochaną babcię odwiedza co roku. To dla nas wielka duma i zaszczyt. Pozdrawiamy Panie Burmistrzu i z serca gratulujemy – napisała na swoim profilu Teresa Hałas, poseł z Krasnegostawu.

Do niedawna burmistrzem Elmwood Park był 74-letni Frank Caramagna. Po tym, jak oskarżono go o oszustwa wyborcze, samorządowiec sam zrezygnował ze stanowiska. Konieczne okazało się wybranie nowego włodarza, co leżało w obowiązku rady miasta. Ta jednogłośnie wybrała na burmistrza dotychczasowego przewodniczącego rady, Daniela Gołąbka właśnie.

– Prawie co roku odwiedzam Krasnystaw. Moja Babcia, Róża Gołąbek, mieszka na Serbinowie. Co najmniej 20 razy byłem w Krasnymstawie. Gdy byłem młodszy, często spędzałem tam całe wakacje. Nawet grałem w turnieju piłkarskim na łąkach. Rodzice zapewnili, żebyśmy razem bratem nauczyli się mówić po polsku. Chodziliśmy do polskiej szkoły w soboty przez 8 lat – opowiada „Nowemu Tygodniowi” Daniel Gołąbek, obecnie student prawa w Seton Hall University Law School.

– Został mi rok nauki. Potem, mam nadzieję, będę pracował jako prawnik – dodaje. Poza polityką, jak ojciec, Daniel interesuje się piłką nożną, jest nawet sędzią piłkarskim, sędziował np. mecz New Jersey High School Boys Group z Kean University o mistrzostwo stanu. Jego idolem jest Robert Lewandowski. Uwielbia pierogi z jagodami.

Karol Garbacz fot. Daniel Gołąbek – Facebook

Na 80. urodzinach ukochanej babci w Krasnymstawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here