Zatoczył się wprost pod samochód

Wąską i bardzo niebezpieczną drogą krajową jechał rowerem mieszkaniec gminy Wyryki. Sposób jego poruszania się niepokoił kolejnych mijających go kierowców, którzy powiadomili policję o tym, że mężczyzna stwarza zagrożenie na drodze. Zanim patrol dojechał na miejsce, człowiek ten został potrącony przez usiłujący wyprzedzić go samochód. Podobno zatoczył się wprost na jego maskę. Z obrażeniami głowy trafił do szpitala.

W niedzielę (11 kwietnia) około godziny 20. dyżurny włodawskiej komendy otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym rowerzyście, który utrudniał ruch na drodze krajowej nr 82. – Policjanci skierowani na miejsce ustalili, że na tej trasie doszło do zdarzenia drogowego z jego udziałem – opowiada Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie. – Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynikało, że cyklista poruszał się tzw. zygzakiem, a do zderzenia doszło podczas próby jego wyprzedzania przez 43-letniego kierowcę BMW.

60-letni rowerzysta, mieszkaniec gminy Wyryki, został potrącony przez osobówkę i z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Pobrano od niego krew do dalszych badań. Kierowca BMW był trzeźwy. Wstępnie stwierdzono, że oprócz tego, że poszkodowany jechał rowerem tzw. wężykiem, to jeszcze nie miał włączonego oświetlenia ani kamizelki odblaskowej. Obecnie wyjaśniamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia oraz apelujemy o wzmożoną ostrożność wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że do tej grupy należą rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści i piesi, czyli wszyscy ci, którzy w starciu z pojazdem są narażeni na poważne konsekwencje. Niewątpliwie na ich bezpieczeństwo znaczący wpływ ma ich zachowanie oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Dlatego niezbędne jest, aby poruszali się wyposażeni w elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym oraz zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem ich odpowiednio wcześnie.

Rowerzyści powinni także zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi. Pamiętajmy jeszcze, że rowerzyści powinni korzystać z drogi lub pasa dla rowerów. W przypadku ich braku mogą poruszać się jezdnią, jednak jak najbliżej jej prawej krawędzi – uczula Tadyniewicz. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here