Znowu tylko dla swoich?

Podział pieniędzy z marszałkowskiej puli Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych znowu wywołał komentarze wśród chełmskich samorządowców. – Kiedyś wszyscy dostawaliśmy dotacje, wprawdzie niewielkie, ale teraz większe pieniądze trafiają do wybranych gmin – mówią. Ale nie wszyscy w tym roku o pieniądze występowali.

O kontrowersjach wokół podziału pieniędzy z FOGR pisaliśmy już w 2019 roku. Wtedy tylko trzy gminy wiejskie, głównie kojarzone z PiS jak Sawin i Wierzbica oraz Dubienka, dostały dotację. Po raz pierwszy z FOGR pieniądze dostało też miasto Chełm. Pozostałe samorządy, nawet jeśli złożyły wnioski, a nie wszystkie wiedziały o naborze, dotacji nie otrzymały.
Tegoroczny podział także wywołał komentarze.

Na 15 chełmskich samorządów dotacje otrzymało tylko siedem. Początkowo pojawiły się sugestie, że pieniądze znowu trafiły do gmin związanych z prawicą, bo znalazły się wśród nich Leśniowice, gmina Rejowiec Fabryczny i Wierzbica. Ale dotacje dostały też gminy Chełm, Żmudź, Białopole i miasto Rejowiec Fabryczny, których wójtowie i burmistrz z prawicą raczej nie są kojarzeni.

To, co się rzuca w oczy, to wysokość dotacji. – Kiedyś praktycznie każda gmina, która składała wniosek, mogła liczyć na pieniądze z FOGR. Dotacje może nie były zbyt wysokie – 30-50 tys. zł, ale dzielone sprawiedliwie. Dzisiaj kasa jest większa, ale trafia do nielicznych gmin. Najmniej dostały Białopole (60 tys. zł) i Żmudź (80 tys. zł). Po 100 tys. zł otrzymały Rejowiec Fabryczny miasto i gmina, 105 tys. zł otrzymała Wierzbica, 120 tys. zł gmina Chełm a 140 tys. zł Leśniowice.

– Gmina to mieszkańcy a nie wójt czy burmistrz, który nią kieruje – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza, które nie otrzymało dotacji. – I to do mieszkańców trafiają te pieniądze. Nie wiem, jakim kluczem kierował się samorząd województwa, rozdzielając pieniądze. Może pomijał te gminy, które – tak jak nasza – otrzymały wsparcie w ubiegłym roku?

Pieniądze z FOGR pochodzą m.in. z opłat za odrolnienie gruntów i powinny służyć szeroko rozumianej ochronie gruntów rolnych, a dotowane są z niego np. remonty dróg dojazdowych do pól. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here