Szkoła, jako pierwsza placówka w naszym mieście, już kilka lat temu utworzyła klasy mundurowe oparte na innowacjach pedagogicznych. Nauka w nich obejmuje, oprócz przedmiotów podstawowych, dwie godziny zajęć specjalnych, które prowadzą doświadczeni fachowcy: były komendant policji miejskiej w Lublinie Zygmunt Sitarski oraz doktor Sławomir Gałaszkiewicz, odpowiedzialny za klasę z edukacją ratowniczą. Młodzież uczestniczy w obozach szkoleniowych, darmowych zajęciach z samoobrony (krav-magi), zajęciach na strzelnicy i warsztatach wyjazdowych. Poznaje specyfikę pracy policjanta i ratownika medycznego, ucząc się od doświadczonego praktyka. Uczniowie tworzą korpusy kadetów, a na zajęciach noszą mundury.
– Nauka zawodu jest dużą szansą na znalezienie w przyszłości pracy. Dzięki certyfikatowi otrzymywanemu na zakończenie szkoły nasi absolwenci znajdują pracę w Policji, która docenia ich wykształcenie, przyznając dodatkowe punkty podczas rekrutacji – mówi Joanna Kurlej, nauczycielka XVIII LO.
W tym momencie w klasach policyjnych szkoły kształci się ponad sto osób. Wielu uczniów dojeżdża na lekcje z okolicznych miejscowości. Niektórzy mieszkają na stancji lub w pobliskiej bursie szkolnej.
Nowość – straż graniczna
i służba celna
W tym roku w szkole pojawi się zupełnie nowy kierunek – klasa mundurowa straży granicznej i służby celnej. Zajęcia poprowadzi Jacek Iwańczuk, aspirant służby celnej w Dorohusku. Doświadczony celnik podzieli się z uczniami swoją praktyczną wiedzą. Pokaże też, w jaki sposób pracują jego koledzy w jednostce na granicy z Ukrainą i na lotnisku w Świdniku. Nauka w tej klasie może być ułatwieniem w starcie na wyższe uczelnie na kierunkach bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo czy towaroznawstwo. Uniwersytet Przyrodniczy od kilku lat z powodzeniem realizuje zajęcia na kierunku towaroznawstwo ze specjalnością: zarządzanie jakością towarów konsumpcyjnych oraz obrót towarowy i obsługa celna.
W nadchodzącym roku szkolnym klasa z edukacją straż graniczna i służba celna oferuje 32 miejsca.