„Zwierciadła” rozsławiają Zamoya i Lublin

Już po raz szesnasty II Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego gościło Spotkania Teatralne „Zwierciadła” – imprezę, która już dawno opuściła mury szkoły, rozrosła się, nabrała ogólnopolskiego prestiżu. Jej uczestnicy kontynuują często artystyczne kariery.


To artystyczne wydarzenie, organizowane jest przez uczniów „Zamoya” i fundację Teatrikon, w tym roku odbyło się w dniach 6-8 marca.

– Zwierciadła mają już ustaloną od lat formułę, ale nie ukrywam, że staramy się podnosić poprzeczkę trochę wyżej. W tym roku nasi goście zwrócili szczególną uwagę m.in. na trud, jaki włożyliśmy w udekorowanie naszej szkoły – podkreśla Jakub Kopańko, główny koordynator „Zwierciadeł”.

Do udziału w tegorocznym przeglądzie zgłosiło się 13 grup, w większości złożonych z uczniów liceów, choć są też teatry działające przy domach kultury i grupy nieformalne.

– Zespoły zawsze przygotowują utwory dotyczące problemów młodych ludzi. W tym roku mocno obecnym tematem jest depresja – dodaje Jakub Kopańko. W organizację „Zwierciadeł” chętnie angażują się wolontariusze – w tym roku było to ponad 80 osób. W wielu polskich miastach, m.in. Rzeszowie czy Olsztynie, funkcjonują lokalne edycje, inspirowane przez lubelski przegląd, a same „Zwierciadła Zamoy 2019” stanowią element sieci młodzieżowych festiwali teatralnych „Spotkajmy się Teatralnie!”.

Spektakle oceniane są przez dwa jury: profesjonalne i młodzieżowe. W trakcie imprezy trwają także warsztaty improwizacji teatralnej, ćwiczeń aktorskich i warsztaty sceniczne. Gościem specjalnym tej edycji była lubelska grupa „Poławiacze Pereł”. Laureat 16 edycji pojedzie na Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła”, czyli festiwal będący podsumowaniem rocznych działań krajowych młodzieżowych przeglądów teatralnych.

W tegorocznej edycji wyróżniła się szczególnie grupa teatralna „ToNiePrzejdzie” z Międzynarodowych Szkół Paderewski, która przygotowała spektakl pod tytułem „Wychowajmy ich” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. W przedstawieniu ważną rolę odegrali zarówno uczniowie, jak i grający ich rodziców szkolni nauczyciele.

To nietypowe podejście do scenicznego tematu i gorące zaangażowanie młodych aktorów zapewniło teatrowi z „Paderewskiego” pierwszą nagrodę. Był to jednocześnie debiut sceniczny i pierwsze w historii przedstawienie grupy teatralnej „ToNiePrzejdzie”, która powstała zaledwie kilka miesięcy przed „Zwierciadłami”.

Emilia Kalwińska

Wyniki 16. edycji „Zwierciadeł”

Główną nagrodę festiwalu – statuetkę „Zwierciadło” oraz nominację do Ogólnopolskiego tapu Spotkań Teatralnych Zwierciadła, otrzymała grupa teatralna „Mango” z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie za spektakl w reżyserii Iwony Koneckiej „Droga do osmosu wiedzie przez Gawryłowa”. Grupę doceniono za wykorzystanie lokalnej tradycji okolic krasnegostawu do teatralnej debaty o problemach współczesnej Polski.I nagrodę ex aequo jury główne przyznało: grupie teatralnej „Nic Konkretnego” z II LO w Lublinie za spektakl  od tytułem „(W)inny” w reżyserii Katarzyny Jóźwik za podjęcie ważnego tematu nienawiści osadzonego w kontekście kultury słowiańskiej oraz kreatywność sceniczną całego zespołu. W nagrodę grupa otrzymała 600 zł. I nagrodę zdobyła również grupa teatralna „ToNiePrzejdzie” z Międzynarodowych Szkół Paderewski za spektakl pod tytułem „Wychowajmy ich” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego ze szczególnym wskazaniem na wyjątkowo udaną współpracę zespołu teatralnego z gronem pedagogicznym jako ewenement w dotychczasowych edycjach Zwierciadeł. Grupa otrzymała wejściówki do Teatru Osterwy na jeden ze spektakli.
II nagrodę i 400 zł jury przyznało teatrowi „NOTOCO” z Centrum Kultury I Promocji w Kraśniku za spektakl pod tytułem „Solitude” w reżyserii Moniki Nitkiewicz za czytelność znaku teatralnego i wyróżniające się zespołowe aktorstwo.
III nagrodę zdobył teatr „Kropka Po Prostu” z IX LO w Lublinie za spektakl pod tytułem „Bajka o słowie na »Te«” w reżyserii Katarzyny Kasprzyckiej za pełny teatralnej wyobraźni i młodzieńczej energii autorski spektakl. Jury postanowiło również przyznać wyróżnienia: Teatrowi „Nero” za urodę plastyczną spektaklu pt. ,,Anioł”, grupie teatralnej „HUMUS” za umiejętność wspólnego budowania spektaklu pt. ,,Disconnected”, Urszuli Grudzień z grupy teatralnej „Nic Konkretnego” za scenariusz, wyróżnienie aktorskie Jakubowi Wójcikowi z teatru „Arteria’, wyróżnienie aktorskie Idze Biadun i Annie Januszek z teatru „Kropka Po Prostu”, wyróżnienie za reżyserię i scenariusz Klaudii Szydłowskiej z grupy teatralnej „Złote Maliny Staszica”.
Młodzieżowe jury XVI edycji Lubelskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” zdecydowało się wyróżnić cztery spektakle: I miejsce zdobył teatr „NOTOCO” za spektakl pt. „Solitude”, II miejsce – teatr „Kropka Po Prostu” za spektakl pt. „Bajka o słowie na »Te«”, III miejsce – teatr „Nic Konkretnego” za spektakl pt. „Winny”. Wyróżnienie przyznano grupie teatralnej Mango za spektakl pt. ,,Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa” za oryginalny pomysł i ciekawe ujęcie tematu.