50 lat – 32 medale

Osiem lat po założeniu klubu chełmskie zapasy czekały na medal mistrzostw Europy. W 1974 r. zdobył go junior Mirosław Żukowski. Był to brąz. Do dziś Cement Gryf Chełm może poszczycić się aż 32 medalami zdobytymi na najważniejszych imprezach w Europie i świecie. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest oczywiście Dariusz Jabłoński, który w swoim dorobku ma osiem krążków. Dwa mniej zgromadziła Katarzyna Krawczyk.

Pierwszy medal na arenie międzynarodowej Cement Gryf Chełm zdobył w 1974 r. W szwedzkim Haparandzie odbywały się mistrzostwa Europy juniorów. Przed szansą stanął młody utalentowany wówczas zawodnik chełmskiego klubu Mirosław Żukowski.
Polski Związek Zapaśniczy zlecił Cementowi Gryf przygotowania do mistrzostw Starego Kontynentu. W składzie kadry szkoleniowej, mającej za zadanie przygotowania do najważniejszej imprezy, znalazł się chełmski trener Janusz Golik. Zgrupowanie kadry narodowej odbyło się w sali gimnastycznej i internacie Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Kombinacie Cementowym Chełm. Pod koniec treningów, w celu sprawdzenia formy zapaśników, został zorganizowany międzynarodowy turniej juniorów z udziałem reprezentacji Bułgarii, Rumunii i Węgier. Bardzo dobrą formę w turnieju zaprezentował właśnie Mirosław Żukowski, który zajął pierwsze miejsce. Po zakończonym zgrupowaniu zostali wyłonieni zawodnicy, którzy reprezentowali nasz kraj w mistrzostwach Europy. W 10-osobowej reprezentacji znalazł się nie tylko Żukowski, ale i jego trener Janusz Golik, któremu
razem z Arturem Odyńskim powierzono prowadzenie reprezentacji juniorów na zawodach. Przygotowania polskich juniorów do mistrzostw Europy, organizowane w Chełmie, spełniły oczekiwania trenerów i zawodników. Reprezentanci Polski zdobyli cztery medale, a wśród nich najważniejszy, historyczny dla chełmskiego klubu – brąz Mirosława Żukowskiego.

Po ośmiu latach istnienia chełmskich zapasów był to pierwszy medal w zawodach rangi mistrzostw Europy i pierwszy w chełmskim sporcie, wywalczony na imprezie sportowej tak wysokiej rangi. Sukces chełmskich zapasów był określany w tym okresie przez dziennikarzy i kibiców sportowych, jako przykład solidnej pracy szkoleniowej i pełnego zaangażowania trenerów, i zawodników, skutkującego sukcesami nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Medal wywalczony przez Żukowskiego był początkiem jego olśniewającej, obfitującej w sukcesy kariery zapaśniczej. Stał się też symbolem początku znakomitych sukcesów następnych pokoleń chełmskich zapaśników, którzy wzorem starszego kolegi uwierzyli, że klub Cement Gryf to zaczarowany skrawek na ziemi, gdzie dzięki pracy i osobistemu zaangażowaniu można odnosić największe sukcesy sportowe. Bezpośrednio po mistrzostwach Europy w klubie odczuwało się większe zaangażowanie w treningi i chęć do pracy. Wielu zapaśników z klubu, naśladując Mirosława Żukowskiego, wyznaczało sobie ambitniejsze cele.

Na jubileusz 25-lecia swojego istnienia Cement Gryf Chełm znów miał powody do radości. Chełmski klub zdobył pierwszy medal mistrzostw świata i to od razu złoty. W lipcu 1991 r. utalentowany, 16-letni wówczas Piotr Jabłoński, trafił do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata kadetów, które odbyły się w Kanadzie. Wychowanek chełmskiego klubu walczył znakomicie, awansując do finału, gdzie wygrał z reprezentantem Turcji i zdobył złoty medal! W tym samym roku jego starszy o dwa lata brat Dariusz Jabłoński sięgnął po drugi swój tytuł wicemistrza Europy juniorów, rozegranych w ówczesnej Czechosłowacji. (red)

Oto pełny wykaz medalistów chełmskiego klubu:

1974 – Mirosław Żukowski – brązowy medal – ME Juniorów – Szwecja
1976 – Stanisław Barej – srebrny medal – ME Juniorów – Poznań
1988 – Andrzej Głąb – srebrny medal – Igrzyska Olimpijskie w Seulu
1990 – Dariusz Jabłoński – srebrny medal – MŚ Juniorów Młodszych – Izrael
1991 – Dariusz Jabłoński – srebrny medal – MŚ Juniorów – Czechosłowacja
1991 – Piotr Jabłoński – złoty medal – MŚ Kadetów – Kanada
1993 – Piotr Jabłoński – brązowy medal – MŚ Juniorów – Grecja
1995 – Piotr Jabłoński – srebrny medal – MŚ Juniorów – Iran
1997 – Dariusz Jabłoński – złoty medal – ME Seniorów – Finlandia
1999 – Dariusz Jabłoński – srebrny medal – ME Seniorów – Bułgaria
2000 – Dariusz Jabłoński – brązowy medal – Akademickie MŚ – Japonia
2001 – Dariusz Jabłoński – brązowy medal – ME Seniorów – Turcja
2002 – Barbara Szpindowska – srebrny medal – ME Kadetek – Bułgaria
2002 – Dariusz Jabłoński – brązowy medal – ME Seniorów – Finlandia
2003 – Dariusz Jabłoński – złoty medal MŚ Seniorów – Francja
2004 – Monika Maj – srebrny medal – Akademickie MŚ- Polska
2005 – Radosław Truszkowski – srebrny medal – Uniwersjada – Turcja
2007 – Angelika Głąb – brązowy medal – ME Juniorek – Serbia
2008 – Paulina Biega – brązowy medal – ME Kadetek – Litwa
2008 – Katarzyna Krawczyk – brązowy medal – ME – Słowacja
2009 – Katarzyna Krawczyk – brązowy medal – ME – Gruzja
2010 – Monika Kędrak – brązowy medal – ME – Bułgaria
2010 – Katarzyna Krawczyk – brązowy medal – ME – Bułgaria
2010 – Malwina Golczak – brązowy medal – Akademickie MŚ – Włochy
2010 – Katarzyna Krawczyk – brązowy medal – Akademickie MŚ – Włochy
2011 – Katarzyna Krawczyk – brązowy medal – ME Seniorek – Niemcy
2011 – Klaudia Szafrańska – brązowy medal – ME Kadetek – Polska
2012 – Karolina Krawczyk – srebrny medal – ME Juniorek – Chorwacja
2013 – Klaudia Klemm – brązowy medal – ME Kadetek – Czarnogóra
2013 – Weronika Maleszka – brązowy medal – Igrzyska Frankofonii – Francja
2015 – Katarzyna Krawczyk – srebrny medal – Igrzyska Europejskie – ME – Azerbejdżan
2015 – Patryk Kamiński – brązowy medal – MŚ Kadetów – Bośnia i Hercegowina