Będą pomagać po covidzie

Powiat chełmski nie chciał wspierać „prywatnej inicjatywy”, wyznaczając punkt masowych szczepień w Centrum Rehabilitacji Medica Poland w Siedliszczu, ale Narodowy Fundusz Zdrowia nie miał wątpliwości, aby kierować tam pacjentów na rehabilitację po przebytym Covid-19.

Wśród 11 placówek z województwa lubelskiego, które będą leczyć pacjentów po przebytym Covid-19, znalazło się Centrum Rehabilitacji Medica Poland z Siedliszcza. To jedyna lecznica w powiecie chełmskim a także na terenie dawnego województwa chełmskiego, którą Narodowy Fundusz Zdrowia wciągnął na tę krótką listę miejsc, w których do zdrowia dochodzić mają ofiary pandemii.

– Mamy bazę 78 łóżek, z czego obecnie zakontraktowanych jest 46, więc liczymy oczywiście na dokontraktowanie pozostałych na potrzeby pacjentów po przebytym Covid-19 – mówi Anna Szeklicka, prezes CR Medica Poland z Siedliszcza. – Jesteśmy gotowi na przyjmowanie pacjentów i cały czas doposażamy nasz ośrodek w sprzęt potrzebny do ich rehabilitacji.

Pacjentów po covidzie Medica przyjmowała już w ubiegłym roku. Mieli swój program rehabilitacji. Skupiał się na poprawie wydolności krążeniowej, wysiłkowej i oddechowej. Nie bez powodu to właśnie placówkę w Siedliszczu Fundusz wskazał jako miejsce do rehabilitacji. Leczeniu sprzyja pozamiejskie środowisko, w otoczeniu natury i z dużą ilością tlenu.

– Okres rekonwalescencji w naszym ośrodku uzależniony będzie od przebiegu choroby i chorób współistniejących – mówi A. Szeklicka. Dla osób z ciężkimi powikłaniami program rehabilitacji będzie ustalany indywidualnie.

Na rehabilitację będzie można dostać się tylko ze skierowaniem od lekarza i kompletem badań, m.in. rtg płuc, morfologią i OB. Wtedy pacjent przejdzie kwalifikację w ośrodku.

Przed tygodniem informowaliśmy, że powiat chełmski, mimo zgłoszenia od gminy Siedliszcze, nie chciał zlokalizować jednego z masowych punktów szczepień przeciwko Covid-19 właśnie w ośrodku Medica Poland. Starostwo tłumaczyło, że woli wesprzeć lokalne społeczności lokując punkty m.in. w szkole w Wierzbicy i świetlicy wiejskiej w Kaniem w gminie Rejowiec Fabryczny. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here