Będzie więcej pomników przyrody

Na wniosek grupy mieszkańców gmina Wyryki wszczęła postępowanie w sprawie uznania za pomnik przyrody wiekowego dębu rosnącego w miejscowości Suchawa. Przy okazji wójt zachęca mieszkańców do zgłaszania kolejnych propozycji drzew, które mogłyby zostać objęte ochroną prawną.

Grupa mieszkańców gminy Wyryki wystąpiła do tamtejszego urzędu, by objąć ochroną prawną dąb rosnący na prywatnej działce w Suchawie. Stało się to po tym, jak rozeszła się plotka, że wiekowe drzewo może zostać wkrótce ścięte. Mirosław Torbicz, wójt gminy dementuje te pogłoski. – Nikt nie wystąpił do nas z wnioskiem o pozwolenie na wycinkę tego drzewa – mówi.

– Ale przy okazji jak najbardziej szczytnej inicjatywy jego ochrony i ustanowienia go pomnikiem przyrody postanowiliśmy zapytać mieszkańców całej gminy, czy na naszym terenie rosną inne drzewa, które mogą aspirować do miana pomników przyrody. Każdy może zgłosić wniosek o objęcie ochroną prawną drzew spełniających podstawowe kryteria. Dokument taki musi zawierać informacje o tym, jaki to gatunek drzewa, jaki obwód ma jego pień, lokalizację oraz dane kontaktowe wnioskodawców. Wnioski należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy Wyryki. Mile widziana jest także zgoda właściciela działki, na której rośnie drzewo – wylicza wójt.

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here