Byli dumą swoich szkół

Tegoroczni stypendyści starosty

Pewnie do trwającej właśnie matury też podchodzili zestresowani, jak wszyscy abiturienci, ale jesteśmy przekonani, że zupełnie niepotrzebnie, bo egzamin dojrzałości zdadzą na pewno śpiewająco. Mowa o najlepszych absolwentach, laureatach i stypendystach nagrodzonych podczas uroczystych pożegnań z absolwentami w szkołach ponadpodstawowych powiatu krasnostawskiego, które miały miejsce pod koniec kwietnia br. Przypominamy ich nazwiska.

Najlepsza z najlepszych w „Jagielle”

Podczas uroczystości kończącej rok szkolny dla klas maturalnych w I LO w Krasnymstawie jak co roku wręczono Nagrodę im. Jana i Heleny Stefańczyków-Steftleben absolwentowi, który wyróżnia się nie tylko osiągnięciami edukacyjnymi, ale również postawą i zaangażowaniem. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie odebrała Gabriela Pawlas.

Wręczenia nagrody dokonali m.in. dyrektor I LO Anna Patejuk i starosta krasnostawski Janusz Szpak. Jej laureatka Gabriela Pawlas przez cztery lata nauki w I LO miała bardzo wysoką średnią ocen, jednocześnie angażując się w działania na rzecz szkoły.

– Jej postawa, oparta na systematyczności, odpowiedzialności i wysokich standardach etycznych, została uznana za w pełni zgodną z ideą nagrody – uzasadniała wybór dyr. Patejuk.

Wśród tegorocznych nominowanych do Nagrody im. Stefańczyków-Steftleben, oprócz Gabrieli, byli inni wybitni uczniowie: Maciej Kusiak, Zuzanna Wróbel, Julia Lewczuk, Kinga Miszczak i Milena Szewczak.

Paweł Kapuśniak z Nagrodą Patrona

Podczas zakończenia roku szkolnego klas maturalnych w II LO w Krasnymstawie wręczono najważniejsze dla tej placówki wyróżnienie – Nagrodę Patrona Szkoły. Odebrał ją Paweł Kapuśniak.

Wyróżnienie wręczyli: wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki, ks. Roman Skowron i Anna Antyga, dyrektor II LO. Wicestarosta podkreślił, że Nagroda Patrona stanowi nie tylko formę docenienia osiągnięć, lecz także symboliczne nawiązanie do ponadczasowych wartości reprezentowanych przez Cypriana Kamila Norwida.

W tegorocznej edycji Nagrodę Patrona Szkoły otrzymał Paweł Kapuśniak, który przez cały okres nauki w II LO dał się poznać jako osoba ambitna, odpowiedzialna i aktywnie uczestnicząca w życiu szkoły. W gronie nominowanych znalazły się: Amelia Kluch, Karolina Wojtiuk, Alicja Wyrostek, Joanna Sochacka, Małgorzata Jóźwiak, Aleksandra Kalman, Ada Berbeć i Milena Łysakowska – uczennice wyróżniające się zarówno wynikami w nauce, jak i postawą społeczną.

Od wielu lat fundatorami Nagrody Patrona są Marek Nowosadzki – były nauczyciel historii w II LO, obecnie wicestarosta krasnostawski – oraz ks. prałat Roman Skowron, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i wieloletni katecheta II LO.

Stypendia na koniec szkolnej drogi

Podczas zakończeń roku szkolnego maturzystom wręczono stypendia Starosty Krasnostawskiego Janusza Szpaka. Trafiły one do uczniów wyróżniających się wysokimi wynikami w nauce, nienagannym zachowaniem oraz aktywnym udziałem w życiu szkolnym.

Stypendystami starosty zostali: z I LO w Krasnymstawie – Nikola Krzyżanowska, Martyna Liśkiewicz, Zofia Nowacka, Gabriela Pawlas, Karolina Szymaniak, Maciej Kusiak, Emilia Manachiewicz, Zuzanna Wróbel, Milena Szewczak, Julia Lewczuk i Kinga Miszczak; z II LO w Krasnymstawie – Amelia Kluch, Karolina Wojtiuk i Aleksandra Kalman; a z ZS nr 2 w Krasnymstawie – Mateusz Pachuta. Stypendia starosty wynoszą 2 tys. zł.

 

Nagrody dla najlepszych absolwentów

Uroczyste zakończenie roku szkolnego maturzystów było okazją nie tylko wręczenia stypendiów starosty, ale również nagrodzenia książkami i listami gratulacyjnymi, uczniów, którzy przez wszystkie lata nauki w szkole średniej wykazywali się systematycznością, zaangażowaniem oraz sukcesami w konkursach i olimpiadach czy działalnością na rzecz społeczności szkolnej.

W I LO w Krasnymstawie nagrody takie z rąk starosty krasnostawskiego Janusza Szpaka odebrali: Gabriela Pawlas, Maciej Kusiak, Zuzanna Wróbel i Milena Szewczak. Wyróżnienia książkowe w II LO w Krasnymstawie przyznano: Amelii Kluch, Karolinie Wojtiuk, Aleksandrze Góźdź i Aleksandrze Kalman, a wręczył je wicestarosta Marek Nowosadzki. W ZS nr 1 w Krasnymstawie nagrody książkowe otrzymali Jakub Niziński i Karolina Wawrzyszuk, a w ZS nr 2 w Krasnymstawie: Mateusz Golec, Nadia Kuc, Kinga Ciechańska, Mateusz Pachuta i Szymon Bojarczuk. W ZS w Żółkiewce nagrodę odebrał z kolei Kacper Jędrucha. (kg)