Cegły wprost na ulicę

Tzw. belweder, czyli ruiny zabytkowego dworku w Różance, grozi zawaleniem – informują nas czytelnicy. – Wszystko jest zabezpieczone i poza wyjątkowymi okolicznościami nie ma prawa nic się stać – mówi inspektor nadzoru.

Zabytkowy dworek w Różance od wielu lat budzi zainteresowanie wielu, nie tylko ze względu na unikatowe walory historyczne, ale niestety także ze względu na swój opłakany wygląd. Dodatkowo przez jego środek przechodzi brama i ulica powiatowa. W ostatnich dniach zaalarmowano nas, że na ulicę spadły cegły z tej budowli. Otrzymaliśmy też zdjęcia.

W internecie od razu pojawiły się komentarze. – Chyba musi ten przejazd zabić jakieś dziecko albo osobę starszą, która nie zdąży uciec, może wtedy otworzą się władzom lokalnym oczy i mózgi. Ale wtedy będzie już za późno! – to tylko jeden z wielu wpisów pod zdjęciem ruin w Różance.

Niemal natychmiast starosta włodawski powiadomił dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych i Inspektora Nadzoru Budowlanego, by w trybie pilnym zajęli się tą sprawą. Rozważano nawet czasowe zamknięcie drogi.

– Byliśmy tam i dokładnie obejrzałem budynek i cegły leżące na drodze. Odłamki cegieł pochodzą z wykruszenia nadproża, które powstało na skutek uderzenia przez samochód. Jest to kolejne uszkodzenie łęku będącego zwieńczeniem nad przejazdem. Dodatkowym potwierdzeniem tego twierdzenia jest fakt, że górna płaszczyzna tympanonu nie posiada żadnego braku, są wszystkie cegły w górnej warstwie Z całą pewnością te cegły nie pochodzą z żadnego luźnego elementu budowli. Najprawdopodobniej jakiś duży samochód zahaczył o gzyms bramy i stąd cegły – mówi Krzysztof Wojtal, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego we Włodawie, który pojechał do Różanki 23 kwietnia.

Inspektor jednocześnie zapewnia, że ten murek nie ma prawa się zawalić, o ile nie wystąpią nadzwyczajne okoliczności typu trzęsienie ziemi czy tornado.

Na pewno jednak wraz z konserwatorem zabytków warto przyjrzeć się sprawie, bo pomijając kwestie najważniejsze, czyli bezpieczeństwa, to wizerunkowo prezentuje się to nie najlepiej. Jest jednak sygnał, że właściciel nieruchomości w najbliższym czasie może zadaszyć przynajmniej część nad drogą. (pk)

2 KOMENTARZE

  1. Żal patrzeć jak niszczeje budynek który był domem dla wielu rodzin. Ktoś powinien pociągnąć obecnych właściciel za dewastację zabytkowej budowli

  2. ”Poza wyjatkowymi okolicznosciami”? Prosze tylko spojrzec do gory na sciane szczytowa na tym zdjeciu, ktora jest zwienczona trojkatem i nie trzeba dalszych komentarzy. Mamy obecenie Maj 2021! Juz w 2016 roku informowalem, ze podczas spaceru polecialy na Pania Dorote Soltys oraz jej dziecko cegly z odpadajacych gzymsow. Takze Panie i Panowie, nie ma sensu sobie mydlic oczu tylko najwyzsza pora w koncu cos z tym zrobic, chyba ze spacer matki z dzieckiem, ktora przyjechala na urlop do Rozanki jest ”Wyjatkowa okolicznoscia”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here