Chcieli sprawdzić, to ich odwołali

Piotr Deniszczuk, starosta chełmski, pozbywa się komisji rewizyjnej, która ośmieliła się kontrolować jego cichą inwestycję w Wierzbicy i która zawiadomiła RIO i NIK o możliwych nieprawidłowościach. Ale mleko się rozlało i wygnani do opozycji radni drążą dalej. Wnioskują o wyjazdowe posiedzenie, które ma sprawdzić wątpliwe remonty.

Coś niebywałego dzieje się w powiecie chełmskim. Komisja rewizyjna, która ma nadzorować i pilnować poprawności wydawania publicznych pieniędzy, jest atakowana za swoją pracę. Radni – zamiast rozliczać przyłapanego na gorącym uczynku starostę za wydanie bez ich zgody i wiedzy publicznych pieniędzy – rzucili się na kolegów z komisji, domagając odwołania za błędy proceduralne i rzekome działanie wbrew statutowi. Widać niektórym bardziej przeszkadza szukanie prawdy niż łamanie ustawy o finansach publicznych.

Komisji rewizyjnej zarzucono, że jej posiedzenie, na którym chciano wyjaśnić nieprawidłowości, nie zostało uwzględnione w rocznym planie kontroli, który powinna zatwierdzić rada powiatu. Przewodniczącemu komisji z kolei zarzucono, że działał wbrew statutowi, nie wskazując zespołu kontrolnego i nie udzielając członkom komisji pisemnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

Radnym przeszkadza, że posiedzenie zakończyło się wnioskami komisji, które powinny zostać postawione na posiedzeniu rady powiatu i być przez radę przegłosowane, bo według statutu to rada powiatu kontroluje działalność zarządu powiatu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych i w tym celu powołuje komisję rewizyjną. „Grupa radnych” ma za złe, że komisja nie postawiła wniosków z kontroli pod głosowanie całej radzie i że wystąpiła do RIO i NIK o przeprowadzenie kontroli, nie informując o tym rady powiatu.

Te argumenty mają rzekomo świadczyć o niekompetencji przewodniczącego i członków komisji. We wniosku „grupy radnych” znalazło się też stwierdzenie, że zasadne jest zwiększenie liczebności komisji rewizyjnej, które usprawni jej pracę, i uzupełnienie składu o przedstawiciela klubu PiS…

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu papierowym i w wydaniu PDF z 28.03.2022 r.

Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here