Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Tydzień Chełmskich Opowieści
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza młodzież szkolną, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta na cykl wydarzeń pod nazwą „Tydzień Chełmskich Opowieści”. Zainteresowanych organizatorzy proszą o kontakt pod nr tel.: 82 563-95-05. Oto harmonogram spotkań zaplanowanych w ramach tego wydarzenia (na wszystkie wstęp wolny):
17 września, godz. 11.00 – spotkanie z członkami Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36” i Wydawnictwem TAWA. Na tle historii życia literackiego Chełma ostatniego stulecia i recital „Duetu wokalno – gitarowego Marek i Radek”, w ramach cyklu „Poznaj historię swojego miasta” – (ChBP, ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny.
18 września, godz. 12.00 – zwiedzanie miasta na podstawie książki Zbigniewa Lubaszewskiego „Spacerkiem po Chełmie. Opowieści o przeszłości”. W trakcie spaceru uczestnicy przeczytają odpowiednie fragmenty książki związane z odwiedzanymi miejscami. Przewodnikiem będzie autor książki – Z. Lubaszewski, pilot wycieczek, historyk, regionalista, laureat nagrody KAJ-a i Chełmianin Roku 2009 r., autor wielu publikacji historycznych i popularyzatorskich na temat Chełma i ziemi chełmskiej (zbiórka wycieczki przed budynkiem biblioteki ul. Partyzantów 40).
19 września, godz. 11.00-12.00 – spotkanie z Fryderykiem Kierepką, autorem z Roztocza i promocja jego książki „O czym szumią chełmskie dęby” w ramach cyklu „Chełmskie opowieści – rozmowy o książce regionalnej” (ChBP, ul. Partyzantów 40).
20 września, godz. 11.30 12.30 – spotkanie z Kamilem Kamińskim, autorem książki „Tajemnica Golema, sekretna misja Michała Sędziwoja” (ChBP, ul. Partyzantów 40).
Zaproszenie od „Pasji”
Miłośnicy malarstwa i sympatycy Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” spotkali się na wernisażu prac w byłej „Galerii Pasja”. Zaprezentowano ponad 30 nowych obrazów, które powstały na wakacyjnych plenerach. Wystawę dzieł artystów z „Pasji” można oglądać tylko do końca tego tygodnia – w środę od 17.00 do 19.00 oraz w piątek od 12.00 do 14.00 przy ul. Al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 19 w Chełmie. Prace z zapachem rozgrzanych słońcem krajobrazów są do nabycia.
Sezon artystyczny – czas start
Chełmski Dom Kultury ogłasza nabór na nowy rok artystyczny. Czekają zajęcia taneczne (m.in. balet, latino, taniec współczesny, street dance, taniec towarzyski), wokalne, plastyczne i rękodzielnicze. Dokładne informacje na stronie chdkchelm.pl oraz telefonicznie – nr 82 563 00 81 wew. 9.
Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 19 września o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów polskich kryminałów, laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału. Wojciech Chmielarz jest autorem cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce, cyklu gliwickiego, twórcą powieści postapokaliptycznych i thrillerów psychologicznych oraz dziennikarzem. Dwie jego powieści – Żmijowisko i Wyrwa – zostały zekranizowane, w postaci cieszących dużą popularnością seriali telewizyjnych. Na spotkanie w CHBP (ul. Partyzantów 40) wstęp wolny.
Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie
Chełmski Dom Kultury zaprasza 21 września br. o godz. 16.00 i 19.00 na spektakl pt. „Kolejny wieczór kawalerski, czyli na gorącym uczynku”. To zabawna farsa w gwiazdorskiej obsadzie – niezależna kontynuacja wielkiego hitu teatralnego pt. „Wieczór kawalerski”. Widownia będzie płakać i skręcać się ze śmiechu podczas najlepszej z fars Robina Hawdona w interpretacji Macieja Kowalewskiego. Obsada: Rafał Mohr, Paweł Koślik, Ewa Gawryluk, Małgorzata Lewińska, Dominika Gwit, Michał Piróg lub Jakub Sokołowski.
Podróż do Japonii
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie (ul. Lubelska 55) zaprasza na wystawę prac Elżbiety Baneckiej, prof. Wydziału Scenografii warszawskiej ASP. Wybitna artystka swoją sztuką przenosi nas w świat inspirowany kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Wystawa IWARE-KOMON 2. Bilet do Ryōan-ji prezentuje dzieła wykonane w różnych technikach: malarstwa, grafiki, obiektu, instalacji, których aranżacja nosi scenograficzny rys. Tematem wiodącym są tu reminiscencje z ogrodu Ryōan-ji w Kioto, który zaplanowany w duchu filozofii zen, skłania do medytacji i skupienia nad mijającym czasem. Kolejnym wątkiem tej prezentacji jest kimono – ubiór w kształcie litery T, który przyjął rolę odwiecznego symbolu Japonii. Wystawę można oglądać do 31 października.
Muzeum zaprasza na wystawę
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę prac Andrzeja Walczaka z Łodzi. Pokaz pod nazwą „mobilner.com” stanowi kolejną propozycję przygotowaną w ramach działalności Galerii 72, której odsłona dokona się w innej niż zazwyczaj przestrzeni. Tym razem, organizatorzy zapraszają do siedziby Muzeum mieszczącej się w dawnej Kaplicy św. Mikołaja, przy ulicy Świętego Mikołaja 4, gdzie piękno i wyjątkowe walory barokowej architektury zmierzą się ze współczesnością.
– W jaką stronę poprowadzi nas ten dialog unickiego wnętrza sięgającego drugiego dziesięciolecia XVIII wieku z estetyką tak nieodzownego w dzisiejszych czasach smartfonu, będziemy mogli możemy się przekonać uczestnicząc w tym wydarzeniu – mówi Jagoda Barczyńska, kuratorka wystawy, kierownik Działu Sztuki Współczesnej i Galerii 72 MZCh.
Wystawa czynna do 6 października. Andrzej Walczak (ur. 1958), architekt, absolwent Politechniki Łódzkiej, przedsiębiorca, współtwórca i współwłaściciel Grupy Atlas – największego polskiego producenta chemii budowlanej, współtwórca polskiego serwisu zakupowego Shumee.pl. Założyciel i właściciel Atlasa Sztuki – działającej w latach 2003-2017 galerii sztuki współczesnej, uważanej za najważniejszą polską niekomercyjną galerię sztuki współczesnej pierwszych dwóch dekad XXI wieku. Od lat pasjonuje go fotografia. Jego prace były prezentowane na indywidualnych i zbiorowych wystawach.
„Kuźnia Tomasza“ zaprasza
29 września w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się koncert „Kuźni Tomasza“. To projekt muzyczny Tomasza Bruno Brudnowskiego – autora tekstów i muzyki, pianisty i wokalisty. W repertuarze zespołu dominuje piosenka autorska, ukazująca piękno Hrubieszowa z elementami kabaretu i groteski. Wieloletnie doświadczenie muzyczne lidera (m.in. zespół „Bruno”, Teatr Piosenki Młyn) oraz członków zespołu gwarantuje wysoki poziom wykonawstwa utworów. Wokalistę i pianistę wspierają dwa kobiece głosy, tworzące niepowtarzalny nastrój: Basia Hudoba-Szambara i Paulina Nowak, zespół dopełniają doświadczeni instrumentaliści: Marek Malec – perkusja, Jarek Tulikowski – gitara basowa, Marcin Szopiński – gitara akustyczna, gitara elektryczna. Początek koncertu godz. 18, bilety 50 zł.
Tylko dla dorosłych
28 września (godz. 18) ChDK zaprasza na spektakl „Dogadzaj mojej żonie” w wykonaniu aktorów Teatru Ziemi Chełmskiej. Scenariusz sztuki René Heinersdorffa w tłumaczeniu Hanny Odziemkowskiej to opowieść o dwóch małżeństwach, które gdzieś po drodze zbłądziły, i pewnej intrygi uknutej przez jednego z mężczyzn. Jakiej? O tym najlepiej przekonać się osobiście. Występują: Kinga Matusiak-Lasecka, Barbara Szarwiło, Sławoj Czarnota, Dominik Bąk. Spektakl tylko dla widzów dorosłych. Bilety 40 zł.
45-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej – spotkanie organizacyjne
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej za rok – 26 i 27 września 2025 r. – będzie obchodził jubileusz 45-lecia istnienia. Z tej okazji już teraz – Mariola i Sławek Piędzia – kierownictwo artystyczne ZPiTZCh zapraszają na pierwsze spotkanie organizacyjne wszystkich zainteresowanych występem podczas obchodów jubileuszowych. Chodzi o byłych tancerzy, wokalistów, muzyków. Grupa jubileuszowa spotyka się 29 września br. o godz. 16.00 w sali baletowej ChDK.
Szachowa Gala Mistrzów Chełm 2024
27-28 września br. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się Szachowa Gala Mistrzów Chełm 2024. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Edukacja w Akcji, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti, MKS AGROS Chełm oraz Szachowy Wschód (Nieformalna Grupa Szachowych Pasjonatów). Program wydarzenia:
piątek, 27 września
Godz. 15:00 – Pojedynek szachowy „Starcie Tytanów” między GM Mateuszem Bartelem a NM Antonim Kozakiem. Formuła rozgrywki: 2 partie szybkie (10/5), 4 partie błyskawiczne (3/2) i 2 partie na ślepo (10/5). Pojedynek będzie stremowany na kanałach społecznościowych i komentowany na żywo. Zwycięzca otrzymuje Tytuł Szachowego Tytana.
Sobota, 28 września
Godz. 10:00 – Otwarty Turniej Szachowy o symultanę z mistrzami. Stremowanie i komentowanie partii z pierwszej szachownicy. Godz. 15:00 – Symultana Szachowa: 30-40 najlepszych uczestników gra jednocześnie z dwoma mistrzami. Uroczyste zakończenie wydarzenia z wręczeniem nagród i pamiątek. (opr. kw, mo)
Repertuar Kina Zorza (wszystkie seanse przy ul. Strażackiej)
16 września, poniedziałek
18:00 Beetlejuice Beetlejuice – 2D dubbing
20:15 Niepewność. Zakochany Mickiewicz
17 września, wtorek
14:00 Leonardo. Odkrywca
16:00 Leonardo. Odkrywca
18:00 Niepewność. Zakochany Mickiewicz
20:15 Beetlejuice Beetlejuice – 2D napisy
18 września, środa
14:00 Leonardo. Odkrywca
16:00 Leonardo. Odkrywca
18:00 Beetlejuice Beetlejuice – 2D dubbing
20:15 Niepewność. Zakochany Mickiewicz
19 września, czwartek
13:30 Leonardo. Odkrywca
15:30 Niepewność. Zakochany Mickiewicz
18:00 DKF
21:00 Beetlejuice Beetlejuice – 2D napisy
20 września, piątek
13:30 Bamse – malutka przygoda wielkiego misia
15:00 Transformers: Początek – 2D dubbing
17:15 Transformers: Początek – 2D dubbing
19:30 Substancja
21 września, sobota
11:00 Bamse – malutka przygoda wielkiego misia
12:45 Transformers: Początek – 2D dubbing
15:00 Niepewność. Zakochany Mickiewicz
17:30 Transformers: Początek – 2D dubbing
19:45 Substancja
22 września, niedziela
11:00 Bamse – malutka przygoda wielkiego misia
12:45 Transformers: Początek – 2D dubbing
15:00 Niepewność. Zakochany Mickiewicz
17:30 Transformers: Początek – 2D dubbing
19:45 Substancja