Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Olka Szczęśniak – stand up
6 marca o godz. 20.00 w Chełmskim Domu Kultury z programem „Ola z Zielonego Wzgórza” wystąpi Olka Szczęśniak. Wraz z nią na scenie pojawi się support. Występ tylko dla widzów pełnoletnich.
Koncert „Męskie Brzmienia”
Chór „Męskie Brzmienia” – pierwszy w Polsce profesjonalny męski chór rozrywkowy przejmuje scenę, by nadać polskim i światowym klasykom zupełnie nowy wymiar. Podczas dwóch widowisk w Chełmskim Domu Kultury zaplanowanych 8 marca br. o godz. 16.00 i 19.00 publiczność usłyszy utwory, które zyskają zarówno mocny, męski charakter, jak i bardziej liryczne brzmienie. W programie także rockowe hity, klimatyczne ballady i niezapomniane kompozycje muzyki filmowej. Chór „Męskie Brzmienia” to ponad 30 znakomitych artystów – chórzystów, aktorów oraz absolwentów Akademii Muzycznej i Teatralnej. Zabiorą oni publiczność w inspirującą podróż, pełną muzycznych uniesień pod kierownictwem Beaty Śnieg – wybitnej dyrygentki, której talent i doświadczenie gwarantują najwyższy poziom artystyczny tego wydarzenia. Bilety od 150 zł.
Wystawa w Galerii Atelier
8 marca br. o godz. 18.00 w Galerii Atelier przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie zaplanowano wernisaż i spotkanie autorskie z Katarzyną Łatą. Będzie to otwarcie wystawy fotograficznej pod nazwą „Za godzinę maj”, którą będzie można podziwiać do 3 kwietnia br. Kuratorem ekspozycji jest Ryszard Karczmarski.
– Wystawa jest o przyspieszającym upływie czasu i perspektywie, która w związku z tym wciąż się zmienia – mówi autorka ekspozycji. – O drodze, zakrętach i przystankach. O biegu i byciu w bezruchu, mimo uciekającego życia. O potrzebie bezpieczeństwa, o bezsilności i próbach korygowania błędów. O próbie znalezienia swojego miejsca i o potrzebie uporządkowania miejsca w sobie.
Katarzyna Łata – artystka wizualna, doktor sztuki, kuratorka i popularyzatorka fotografii, wykładowca akademicki. Tworzy w obszarze sztuk wizualnych, głównie w oparciu o fotografię. Obecnie kuratorka czterech Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach oraz wykładowca Akademii Śląskiej i Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, wielu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych, redaktor książek fotograficznych i koordynator projektów dokumentujących Śląsk. Była kuratorką licznych wystaw, jurorką konkursów fotograficznych i przeglądów portfolio. W 2010 r. otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w roku 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Klub Dobrego Filmu
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w każdą środę o godz. 17.00 na projekcje i spotkania w ramach „Klubu Dobrego Filmu”. Tytuły filmów wyświetlanych na sali widowiskowej podczas seansów dostępne wyłącznie na plakacie w holu ChBP (ul. Partyzantów 40) zgodnie z licencją MPLC.
Spotkania Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”
Coś dla miłośników literatury. W każdy czwartek o godz. 17.00 w sali seminaryjnej Chełmskiej Biblioteki Publicznej odbywają się spotkania Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Na spotkania wstęp wolny.
„Śpiewająca Rodzina Kaczmarek” i „Iskra” na Dzień Kobiet w Żmudzi
Wójt Gminy Żmudź i Gminne Centrum Kultury w Żmudzi zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Z tej okazji 9 marca o godz. 14.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Żmudzi organizowane jest widowisko muzyczne – koncert Zespołu Muzycznego „Iskra” oraz „Śpiewającej Rodziny Kaczmarek”.
Spotkanie autorskie z Markiem Dyjakiem
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 10 marca br., o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Markiem Dyjakiem, kompozytorem, piosenkarzem, artystą wykonującym jazz i poezję śpiewaną, jest balladzistą, którego charakterystyczna chrypa jest znakiem rozpoznawczym jego interpretacji muzycznych. Realizuje się też jako aktor w etiudach teatralnych, filmach i serialach telewizyjnych. Marek Dyjak wzrusza, zachwyca, wyraża emocje i skłania do refleksji. Śpiewa o miłości, rozstaniach, a przede wszystkim o prawdziwym życiu. Będzie możliwość zakupu kolekcjonerskiej, winylowej płyty artysty „Ostatnia”. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej ChBP, ul. Partyzantów 40. Wstęp wolny.
„W 80 dni dookoła świata” – musical
14 marca o godz. 12.05 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano musical „W 80 dni dookoła świata”. Będzie to fascynujące przedstawienie, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Atutem musicalu są niesamowite kostiumy, które przenoszą widzów w różne zakątki świata. Dzięki nim aktorzy wcielają się w różnorodne postacie, od egzotycznych mieszkańców dalekich krajów po odważnych podróżników. Muzyka, która towarzyszy spektaklowi jest wykonywana przez pełną orkiestrę symfoniczną. Fantastyczne iluminacje świetlne dodają magicznego klimatu całemu przedstawieniu. Musical „W 80 dni dookoła świata” to inspirująca historia o odwadze, wytrwałości i przyjaźni, która zostaje w sercach widzów na długo po zakończeniu spektaklu. Organizatorem koncertu jest Teatr Muzyczny Forte.
Turniej w ramach Festiwalu Najciekawszych Widowisk
19 marca o godz. 10.00 na scenie Chełmskiego Domu Kultury odbędzie się Turniej Międzypowiatowy do 24. Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Festiwalu Najciekawszych Widowisk. W festiwalu mogą wziąć udział teatry z powiatu krasnostawskiego i chełmskiego. Przegląd finałowy Festiwalu Najciekawszych Widowisk zaplanowano 15-16 kwietnia br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Szczegóły u koordynatorki wydarzenia – Barbary Szarwiło (tel. 82 563 00 81 wew. 308, email: tzch@chdkchelm.pl).
Popularyzacja archeologicznego dziedzictwa Lubelszczyzny
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza miłośników historii na trwający do połowy maja br. cykl warsztatów i prelekcji, realizowanych w ramach projektu „Popularyzacja archeologicznego dziedzictwa Lubelszczyzny”. Wybrane dziedziny wytwórczości naszych przodków uczestnicy projektu będą mogli poznać w trakcie warsztatów z udziałem rekonstruktorów z Drużyny Grodów Czerwieńskich. Na podstawie odkryć archeologów szyją oni swoje stroje, wytwarzają narzędzia i broń, lepią naczynia i przygotowują pożywienie w oparciu o dawne przepisy. Natomiast chełmscy archeolodzy i historycy zaprezentują prelekcje na temat średniowiecznej historii Chełma i regionu chełmskiego dla szkół i przedszkoli oraz pasjonatów historii. Najbliższe wydarzenie w ramach tego projektu zaplanowano 4 marca br. o godz. 14.00. Będzie to prelekcja pt. „Chełm i Ziemia Chełmska w XIII wieku”. Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 82 565 26 93 lub 82 564 05 70, wew. 532. Koszt udziału w wydarzeniu – 15 zł od osoby.
Wystawa Arkadiusza Karapudy
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza do poznawania obrazów eksponowanych na wystawie „Arkadiusz Karapuda WI(E)DZIEĆ”. Prace artysty gościć będą w Chełmie do 4 maja br., w siedzibie MZCh przy ul. Lubelskiej 55.
Kuratorką wystawy jest Jagoda Barczyńska. Wernisaż prezentacji malarstwa prof. Arkadiusza Karapudy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbył się 28 lutego br. Wystawę przygotowano w ramach działalności Galerii 72 MZCh. Na pokaz składa się 40 prac malarskich pochodzących z lat 2017-2025. Przygotowana wystawa – co podkreśla sam jej autor – już w warstwie tytułu nawiązuje do opozycji (lub wzajemnego dopełnienia) wiedzy i widzenia. Tworzy się rodzaj napięcia, swoistego dialogu między słowem pisanym antykwą na iluzjonistycznie malowanej bordiurze a wewnętrznym polem obrazu z wizerunkiem zaczerpniętym często jako cytat z przypadkowej rzeczywistości. Dzieło artysty stanowi przekaz sytuujący się na pograniczu geometrii i metafory – dwóch tendencji, które charakteryzują zawartość liczącej już blisko pięćdziesiąt trzy lata chełmskiej kolekcji sztuki współczesnej.
Prof. Arkadiusz Karapuda wyszedł z pracowni prof. Marka Sapetto (1939-2019). Na naszych oczach i w naszej przestrzeni tworzy się historia znaczona językiem wypowiedzi każdego z wymienionych artystów – wybitnych klasyków i ich utalentowanych uczniów.
Wystawa „Spięcia barwne”
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy pod nazwą „Spięcia barwne”. To ekspozycja prac grupy artystycznej „Co SŁYCHAĆ”. Wystawę można oglądać w Galerii Nova ChBP do 24 marca br.
W ratuszu wystawa prac Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”
W holu Urzędu Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65 można podziwiać wystawę obrazów, których autorami są członkowie Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”. Wystawa ma charakter cykliczny i jest doskonałą okazją, aby podziwiać twórczość lokalnych artystów oraz poczuć klimat naszej społeczności przez pryzmat sztuki. Przez cały rok na ekspozycji prezentowane będą obrazy w różnych technikach i stylach, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie mieszkańców. Każdy kolejny miesiąc to inny autor. W marcu swoje obrazy zaprezentuje Iwonna Drozd, w kwietniu – Sabina Czerwińska, w maju – Aleksandra Borowiec, w czerwcu – Danuta Boraczuk, w lipcu – Halina Wójcik, w sierpniu – Andrzej Gnaś, we wrześniu – Anna Buczko, w październiku – Ewa Król, w listopadzie – Małgorzata Łepik-Szostak, w grudniu – Elżbieta Petruk. W nowym roku zobaczymy prace Alicji Oleszczuk i Danuty Kurczewicz. Artyści i urzędnicy zachęcają do odwiedzenia magistratu (w godzinach 7:30-15:30) i zapoznania się z bogatym dorobkiem artystycznym naszych twórców. (opr. mo)
Repertuar Kina Zorza
4 marca, wtorek
16:00 Pies na medal
18:00 Emilia Pérez
20:30 Bridget Jones: szalejąc za facetem
5 marca, środa
14:00 Pies na medal
16:00 Fantastyczny Angelo
18:00 Bridget Jones: szalejąc za facetem
20:30 Emilia Pérez
6 marca, czwartek
14:00 Fantastyczny Angelo
16:00 Pies na medal
18:00 Emilia Pérez
20:30 Bridget Jones: szalejąc za facetem
7 marca, piątek
14:00 Freddy. Pudel nie z tej ziemi
16:15 Zmiennokształtni
18:30 Przepiękne!
21:00 Misie
8 marca, sobota
11:00 Freddy. Pudel nie z tej ziemi
13:00 Zmiennokształtni
15:30 Misie
17:45 Nasienie świętej figi
21:00 Przepiękne!
9 marca, niedziela
11:00 Freddy. Pudel nie z tej ziemi
13:00 Zmiennokształtni
15:30 Nasienie świętej figi
18:45 Misie
21:00 Przepiękne!