Ciepło w górę

To nie jest dobra informacja dla mieszkańców Chełma. Do czasu przejścia MPEC na alternatywne źródła energii zapłacimy drożej za ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej. Powodem podwyżki jest wzrost cen za zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Nowa stawka opłaty jest wyższa od dotychczasowej aż o 12,4 procent. Na pocieszenie pozostaje fakt, że po zmianie źródeł ciepła, która musi nastąpić najpóźniej z końcem 2022 roku, stawki opłat będą niższe, niż obecne.

Stawki opłat za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody, wyszczególnione na rachunkach w chełmskich spółdzielniach mieszkaniowych, stanowią lwią część całego czynszu. Cena ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej i tak jest bardzo wysoka, a będzie jeszcze wyższa. Urząd Regulacji Energetyki właśnie zatwierdził nową taryfę opłat za ciepło. Rachunki chełmian, korzystających z sieci MPEC, wzrosną aż o 12,4 procent.

– Podwyżka wynika wyłącznie ze wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia Janusz Cieszyński, wiceprezydent Chełma. – Rozporządzenie, które opublikowało ministerstwo klimatu i środowiska mówi, że przedsiębiorstwa takie jak MPEC, przy kalkulacji nowej taryfy mają obowiązek uwzględnić wzrost kosztów związanych z zakupem uprawnień CO2.

Ceny uprawnień rosną z każdym miesiącem. Jak mówi wiceprezydent Cieszyński, na początku bieżącego roku za jednostkę należało zapłacić 33 euro. – Obecnie jest to już 50 euro – podkreśla. – Dotychczasowa taryfa była skalkulowana przy cenie 22 euro za jedno uprawnienie. W związku ze wzrostem kosztów ponoszonych na zakup jednostek, URE zatwierdziło taryfę wyższą od dotychczasowej o 12,4 proc.

Wiceprezydent zapewnia jednak, że zawarte nie tak dawno porozumienia miasta i MPEC ze spółką „Cemex” doprowadzą do tego, iż chełmianie będą płacić za ciepło nawet mniej, niż obecnie. – Cel tych porozumień jest taki, by źródła ciepła zasilające chełmski system ciepłowniczy, nie były objęte kosztami emisji CO2. Koszty w taryfie, wynikające z zakupu uprawnień, spadną wtedy do zera. Ciepło w Chełmie będzie należało do najtańszych w całym województwie lubelskim – podkreśla Cieszyński. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here