Czwarta odsłona Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej

Rywalizację dla wyjątkowych kobiet w wyjątkowym konkursie znowu czas zacząć! Rusza czwarta edycja konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego we współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich. Na nagrody dla przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył ponad 100 tys. zł. Zgłoszenia do cieszącego się wielką popularnością konkursu przyjmowane są do 31 marca br.

Słowo Członka Zarządu Województwa Lubelskiego – Zdzisława Szweda: Czwarta odsłona konkursu „Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej” jest ukłonem w stronę Kół Gospodyń Wiejskich, na których spoczywa pielęgnowanie tradycji i przekazywanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu kolejnym pokoleniom.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest kasza, ale konkurs obejmuje trzy kategorie: „Potrawy z kaszą” – na najlepszy produkt z użyciem kaszy, „Ciasto z owocami”, gdzie zostanie wybrany najlepszy wyrób cukierniczy oraz „Malowane na drewnie” – czyli wybór najpiękniejszego rękodzieła”.
Serdecznie zapraszam Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w IV edycji konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”.

Patronat honorowy nad Konkursem „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” objęła Pierwsza Dama – Pani Agata Kornhauser – Duda. Szczegóły czwartej edycji tego konkursu przedstawili niedawno podczas konferencji prasowej Zdzisław Szwed – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Ewa Szałachwiej – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Czwarta odsłona konkursu „Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej” jest ukłonem w stronę Kół Gospodyń Wiejskich, na których spoczywa pielęgnowanie tradycji i przekazywanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu kolejnym pokoleniom – mówi Zdzisław Szwed. – Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest kasza, ale obejmuje on trzy kategorie: „Potrawy z kaszą” – na najlepszy produkt z użyciem kaszy, „Ciasto z owocami”, gdzie zostanie wybrany najlepszy wyrób cukierniczy oraz „Malowane na drewnie”, czyli wybór najpiękniejszego rękodzieła. Serdecznie zapraszam Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w tej edycji konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”.

Celem tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu w aspekcie kulinarnym oraz propagowanie lubelskiej sztuki ludowej, a także typowych dla województwa produktów. Na przestrzeni trzech lat, w kolejnych odsłonach konkursu pojawiały się w nim lubelskie jabłka, lubelskie zioła oraz tradycyjne receptury cukiernicze. Pierwsza z trzech tegorocznych kategorii konkursowych to „Potrawy z kaszą”. Wyroby i potrawy zgłaszane w tej kategorii powinny zawierać w przepisie kaszę. Może to być kasza gryczana, jaglana, perłowa, pęczak czy manna – wybór należy do uczestników, którzy w tej kwestii mają pełną dowolność i inwencję.

Komisja konkursowa oceni zarówno smak, jak i estetykę podania potrawy, a także związek z tradycją kulinarną regionu. Druga kategoria konkursowa to „Ciasto z owocami” – na najlepszy wyrób cukierniczy. Komisja konkursowa będzie w niej oceniać wypieki i desery głównie pod kątem smaku i podania, ale też zastosowania rodzimych owoców. Trzecia kategoria „Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej 2022” to „Malowane na drewnie” – na najpiękniejsze rękodzieło. Rękodzieło wykonane z drewna powinno być inspirowane sztuką ludową i regionalnymi tradycjami. Zgłoszone do konkursu prace należy wykonać techniką rękodzielniczą – ozdabiając drewno poprzez malowanie, wypalanie wzoru, obrazu. Zgłoszenia do konkursu należy nadsyłać do 31 marca br. Wszystkie informacje, regulamin i karty zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej www.lubelskie.ksow.pl.

Konkurs „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego we współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich z każdą edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością wśród Kół Gospodyń Wiejskich. W 2019 r. uczestniczyło w nim 66 kół, w 2020 r. – 234 koła. W ostatniej, ubiegłorocznej edycji konkursu startowało aż 308 kół i stowarzyszeń. Przypomnijmy, że uroczysta gala finałowa odbyła się w Amfiteatrze „Kumowa Dolina” w Chełmie i przyjechało na nią blisko 500 pań, które na półfinałach zajęły I, II i III miejsca w każdej kategorii. Konkurs cieszy się wielką popularnością, bo w Lubelskiem nie brak wyjątkowych, aktywnych kobiet. Nasze województwo zajmuje czołowe miejsce w kraju pod względem liczby Kół Gospodyń Wiejskich.

Możemy poszczycić się 1326 kołami i stowarzyszeniami działającymi na ich prawach, które są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z 243 wyrobami zajmujemy 2. miejsce w kraju pod względem liczby produktów wpisanych na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, z czego 31 produktów zawiera w swojej recepturze kaszę, czyli motyw przewodni tegorocznej edycji konkursu. Wiele z tych produktów od lat cieszy się uznaniem i niesłabnącą popularnością wśród miłośników regionalnej kuchni. To m.in. Chleb gryczany, Kulebiak z Perkowic, Golasy izbickie, Kulasza z Księżpola czy Chodelskie gołąbki. Obecnie o wpis na Ministerialną listę czekają dwie regionalne potrawy z kaszą – laureatki poprzednich edycji konkursu – Kisielica skierbieszowska z kluseczkami z mąką gryczaną oraz Kaczka faszerowana kaszą z Wilkowa. Warto dodać, że na kanwie przepisów zebranych w 2020 r. wydano publikację „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, cieszącą się wielkim uznaniem, nie tylko wśród laureatek konkursu. Obecnie trwają prace nad kolejnym wydaniem, którego premierę zaplanowano w marcu.

Uczestniczki konkursu zmierzą się najpierw w półfinałach, na szczeblach powiatów, w których komisja konkursowa wybierze zwycięskie koła, w każdej z trzech kategorii. Zaplanowane półfinały: 23-24 kwietnia br. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu dla KGW z powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego; 7-8 maja br. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Chełmie dla KGW z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego; 19-20 maja br., w Dworku „Helena” w Porosiukach niedaleko Białej Podlaskiej dla KGW z powiatów: bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego; 4-5 czerwca br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie dla KGW z powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego (organizatorzy informują, że powyższe terminy są uzależnione od sytuacji pandemicznej i mogą ulec zmianie). Na laureatki konkursu czekają bardzo atrakcyjne nagrody, a pula nagród tegorocznej edycji Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej wynosi ponad 100 tys. zł. Na szczeblach powiatowych laureatkom konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne o wartości: I miejsce – 500 zł, II miejsce – 400 zł, III miejsce – 300 zł. Wartość nagród w półfinałach to 72 tys. zł. Z kolei suma nagród w finale wynosi ponad 28 tys. zł.

Podczas finału konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”, spośród wszystkich laureatów wyłonieni zostaną laureaci etapu wojewódzkiego. Autorki najlepszych potraw z kaszą, ciast z owocami i rękodzieła otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: I miejsce – 3000 zł, II miejsce – 2000 zł, III miejsce – 1000 zł, a także 7 wyróżnień po 500 zł w każdej z kategorii. Laureatki i laureaci półfinałów spotkają się podczas finału konkursu, który zaplanowano 18 czerwca br. w Zamościu. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here