Czy wybiorą Wolę Uhruską?

(23 kwietnia) Płk Piotr Wielogórski z delegacją żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Warszawy odwiedził Wolę Uhruską. Celem wizyty było zbadanie możliwości adaptacji budynku po gimnazjum na potrzeby formowania brygady OB w pasie przygranicznym województwa lubelskiego.

Żołnierze WOT sprawdzili budynek po byłym gimnazjum, oceniając go bardzo wysoko z punktu widzenia przydatności dla wojska. Nie była to jednak tego dnia jedyna inspekcja nieruchomości oferowanych w naszym województwie. Dlatego też decyzja o wyborze odpowiedniego miejsca zapadnie dopiero pod koniec maja.

Zdaniem wójta gminy Jana Łukasika położenie tej miejscowości jest idealne dla wojska. Podobnie jak i infrastruktura, w tym np. linia kolejowa i bliskość do Chełma. Jedną z opcji jest sprzedaż budynku i placu gimnazjalnego. Wojsko myśli bardziej o bezpłatnym przekazaniu majątku na skarb państwa.

Pomysł bardzo mocno popiera starosta Andrzej Romańczuk, obecny podczas rozmów. – To jest naprawdę duża szansa na rozwój dla ziemi włodawskiej. Stała obecność wojska w naszym powiecie na pewno by wpłynęła na wzrost znaczenia, nowe miejsca pracy oraz wzmożony przepływ ludzi, towarów i usług. Bardzo szkoda, że z Włodawy przed laty wycofano wojsko. Jednak niektórych decyzji cofnąć już nie można.

Formowana Brygada Obrony Terytorialnej poszukuje budynków i nieruchomości mogących pomieścić ok. 250 żołnierzy, do tego infrastrukturę garażową, plac postoju dla 60 lub nawet 150 pojazdów. Brygada w województwie lubelskim ma powstać do końca przyszłego roku. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here