Dajmy mu szansę żyć

Mały Błażej z Wytyczna (gm. Urszulin) potrzebuje pomocy. Ma poważną wadę serduszka i ratunkiem dla niego jest skomplikowana i kosztowna operacja. Każdy może wspomóc jego rodziców biorąc udział w licytacji. W szlachetne dzieło włączył się m.in. Zakład Karny we Włodawie, który na rzecz chorego chłopczyka przekazał rękodzieła plastyczne.

– Błażej urodził się 22 października 2018 r. – piszą jego rodzice. – W ciąży nie wykryto, że jego serduszko jest chore. Nic na to nie wskazywało. Dopiero w pierwszej dobie życia skonsultowano go z kardiologiem i okazało się, że synek jest chory – ma wrodzone zwężenie ujścia tętniczego lewego. Szybki transport do Centrum Zdrowia Dziecka 24 października.

Tego samego dnia nasz syn przeszedł balonikowanie zastawki aortalnej, zabieg ratujący jego życie. Dodatkowo stwierdzono u niego niewydolność krążenia, przetrwałe krążenie płodowe i ubytek przegrody międzyprzedsionkowej. Po zabiegu pojawił się problem z nadciśnieniem płucnym jako powikłaniem po zabiegu. Borykamy się z nim do dnia dzisiejszego.

W grudniu na badaniach kontrolnych okazało się, że Błażej ma gorsze wyniki i dużą niedokrwistość oraz pogarsza się stan zastawki i lewej połowy serca. 2 stycznia trafiliśmy do CZD ponownie. Słabe wyniki morfologii i potwierdzenie pogorszenia się zastawki i powiększenie lewej komory i przedsionka. 7 stycznia została podjęta decyzja o przedstawieniu przypadku naszego syna na konsylium kardiochirurgicznym, na którym zdecydowano, że przypadek nasz będzie skonsultowany z profesorem z Austrii.

Według lekarzy z CZD najlepszą opcją, która da najlepszy efekt, będzie operacja, a dokładniej przeszczep zastawek. Czekamy zatem na konsultację i decyzję oraz zakwalifikowanie nas do tej operacji. Błażej wymaga ciągłej opieki kardiologicznej, kontroli, kontrolnych badań oraz leczenia farmakologicznego.

W trakcie pobytu w szpitalu w styczniu okazało się, że wymaga też rehabilitacji ze względu na wzmożone napięcie mięśniowe i asymetrię ciała spowodowaną jednostronnym układaniem ciała po zabiegu. Wszystko to kosztuje, stąd nasz apel o pomoc, której potrzebujemy teraz, a jeszcze bardziej będziemy potrzebować po operacji – dodają rodzice maluszka.

– Rodzina i przyjaciele rodziców chorego Błażeja zorganizowali internetową aukcję przedmiotów na rzecz chorego chłopca, podczas której zlicytowane zostaną m. in. dary przekazane przez włodawską Służbę Więzienną. Koordynatorem akcji ze strony Zakładu Karnego we Włodawie był st. kpr. Kamil Śledziński. Na trwającej obecnie aukcji na rzecz chłopca zostaną zlicytowane m.in. obrazy, gipsowe aniołki, szkatułki, drewniany model młynu i domku, gitara z papieru oraz model brytyjskiego lotniskowca.

Rękodzieła wytworzone zostały przez osadzonych podczas zajęć w pracowni plastycznej, którą opiekuje się kpt. Agnieszka Krzywania – starszy wychowawca działu penitencjarnego. Środki uzyskane ze zlicytowanych przedmiotów pomogą dziecku przetrwać pierwsze trudne chwile a rodzicom Błażeja dadzą nadzieję i wspomogą ich w walce o zdrowie maluszka – mówi ppor. Daniel Pręciuk z ZK we Włodawie.

W licytacji udział może wziąć każdy. Wystarczy wejść na na FB i wpisać „Serduszko Błażeja” lub w wyszukiwarkę wpisać ten link:

https://www.facebook.com/naszbazarek/