Dożynki zarżnięte przez ASF

Niestety, potwierdziły się nasze informacje sprzed tygodnia. Przez afrykański pomór świń nie odbędą się dożynki powiatu chełmskiego zaplanowane na 9 września w Rejowcu. Z imprez rezygnują także gminy, które są w strefie zapowietrzonej, m.in. Białopole, Żmudź i Kamień.

Jako pierwsi podaliśmy przed tygodniem, że dożynki powiatu chełmskiego, zaplanowane na 9 września w Rejowcu mogą się nie odbyć z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rejowiec znalazł się w tzw. strefie zapowietrzonej, w której nie mogą odbywać się widowiska, zgromadzenia i pochody. Prawnicy wojewody mówią wprost, że za organizację masowych imprez na tych terenach grożą organizatorom poważne sankcje, włącznie z karą pozbawienia wolności do 3 lat. W miniony czwartek wójtowie chełmskich gmin spotkali się w chełmskim starostwie z powiatowym lekarzem weterynarii i prawnikami wojewody. Atmosfera była wyraźnie napięta. A wójtowie z dużym rozgoryczeniem przyjęli rozporządzenia wojewody, które obejmują ich gminy strefą zapowietrzoną.

– My w tej chwili udajemy, że walczymy z ASF a prowadzona przez weterynarię dezynfekcja to tak naprawdę dezyn-fikcja – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. Co prawda samo Siedliszcze jeszcze nie znalazło się w strefie zapowietrzonej i w najbliższej dla miasteczka okolicy nie ma hodowli trzody, ale inne miejscowości w gminie już tak (np. Bezek czy Mogielnica). – W tej chwili jeszcze możemy organizować zaplanowane na najbliższą niedzielę dożynki, ale do ostatniej chwili będziemy czekać czy nic złego się nie wydarzy.

Gminy poniosły już koszty przygotowań do imprez. Kilka miesięcy wcześniej rezerwowano zespoły i muzyków na występy. Nawet w przypadku rezygnacji trzeba będzie zapłacić im część pieniędzy za odstąpienie od umowy. Do dożynek przygotowali się też mieszkańcy. Sołectwa przyszykowały wieńce, koła gospodyń wiejskich – wypieki i potrawy na konkursy.

– To ogromny nakład sił i środków i żeby nie poszedł na marne, podziękujemy rolnikom i mieszkańcom podczas mszy w kościele – mówi Henryk Maruszewski, wójt Białopola. – Pozostałą część uroczystości musimy odwołać. A nagrody wręczymy bez oficjalnej fety. Tylko tak, żeby zachować tradycję.

Do mszy z ofiarowaniem chleba i wieńców ograniczą się też gminy Kamień, Żmudź oraz zapewne Dubienka i Dorohusk. Bo nikt nie chce ryzykować odpowiedzialności karnej.

– Jestem rozgoryczona i uważam, że to za daleko idące obostrzenia – uważa Edyta Niezgoda, wójt Żmudzi.

Wójtowie wytykali niejasność przepisów rozporządzenia i możliwość ich różnorakiej interpretacji. – Według prawników wojewody dożynki w strefie zapowietrzonej nie mogą się odbyć, a czy rozpoczęcie roku szkolnego, na które przyjdzie 800 dzieci z rodzicami, to już nie jest zgromadzenie? – pyta H. Zonik.

– Dla mnie to jest, niestety, opieszałość administracji rządowej, bo skoro pojawiły się ogniska ASF na naszym terenie, trzeba było już dawno podjąć decyzję i wydać rozporządzenie, które nie pozostawia żadnych złudzeń ani dylematów – mówi Andrzej Chrząstowski, wójt Wierzbicy. – A teraz wychodzi na to, że jedna gmina może zorganizować dożynki, druga nie może, a przecież ASF jest na całym naszym terenie. A nam się mówi, żebyśmy sami interpretowali przepisy i podejmowali decyzje, za które straszy się nas konsekwencjami prawnymi.

Gminy, w których dzisiaj dożynki jeszcze mogą się odbyć, m.in. Leśniowice, Wojsławice, Wierzbica czy Siedliszcze, do ostatniej chwili nie będą pewne czy ASF nie zablokuje im uroczystości. Po kłopocie jest tylko w gminie Rejowiec Fabryczny, bo tam jest już po corocznym Jarmarku Pawłowskim. Na razie nie zanosi się na to, że coś zepsuje władzom Rudy-Huty „Bolkowanie” zaplanowane na najbliższą niedzielę (19 sierpnia) w Hniszowie, chociaż już sąsiednia wieś, kolonia Hniszów, wchodzi w strefę zapowietrzoną.

Na uchylenie rozporządzenia, która włącza Sawin do strefy zapowietrzonel, liczy wójt gminy Dariusz Ćwir. – Ostatnie ognisko ASF stwierdzono u nas 20 czerwca, poza tym w Sawinie wybito wszystkie, nawet zdrowe świnie, więc nowe ognisko nie ma prawa się pojawić – mówi. – Liczymy na to, że uda nam się zorganizować dożynki 26 sierpnia.

Powiat rezygnuje z organizacji dożynek w Rejowcu. – Jeżeli zrezygnujemy teraz, to poniesiemy mniejsze koszty – mówi Tomasz Szczepaniak, wicestarosta chełmski. (bf)