Gmina Ruda-Huta w najbliższych miesiącach wybuduje drogę w miejscowości Rudka. Chodzi o około półkilometrowy odcinek, obecnie utwardzony kruszywem, z którego korzystają rolnicy, a który stanowi także dojazd do posesji kilku mieszkańców.
O budowę drogi wnioskowali sami mieszkańcy. W ubiegłym roku zgodzili się, aby pieniądze z funduszu sołeckiego przeznaczyć na opracowanie dokumentacji technicznej. Gmina dołożyła własne środki i zleciła wykonanie projektu. W tym roku ogłoszono przetarg na realizację inwestycji.
Wpłynęły cztery oferty. Najdroższa wynosiła 664 tys. zł; najtańszą złożyła firma DROGMOST z Mokrego pod Zamościem – na kwotę ok. 489 tys. zł – i to właśnie z tym wykonawcą gmina planuje podpisać umowę. Wójt Jarosław Walczuk przyznaje, że oferty z przetargu pozytywnie go zaskoczyły. Kosztorys inwestorski zakładał wydatki na poziomie ok. 1 mln zł. Biorąc pod uwagę konflikt pomiędzy Iranem a USA i związane z tym napięcia, istniały obawy, że ceny mogą sięgnąć nawet 1,2-1,3 mln zł, a gmina założyła, że na inwestycję może przeznaczyć ok. 600 tys. zł. Tymczasem najtańsza oferta okazała się niemal o połowę niższa od kosztorysu.
W ramach przedsięwzięcia powstanie asfaltowa droga o długości ok. 500 metrów i szerokości 3,5 metra, z mijankami, utwardzonymi poboczami, zjazdami, a także skrzyżowaniem z drogą gminną i powiatową. Wykonane zostaną również przepusty oraz oznakowanie. Zgodnie z warunkami przetargu wykonawca będzie miał pięć miesięcy na realizację inwestycji, na którą gmina otrzymała 70 proc. dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. (w)



























![Galeria 72 nie spoczywa na laurach. Wystawy, które trzeba zobaczyć [GALERIA]](https://www.nowytydzien.pl/wp-content/uploads/2026/06/awangarda-wroclawska-7-324x400.jpg)


