W środę (27 listopada) w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się gala plebiscytu „Rolnik Roku 2024”. Powody do zadowolenia mają reprezentanci gminy Włodawa, którzy wrócili z uroczystości z aż trzema tytułami.
Konkurs zorganizowany przez Dziennik Wschodni ma na celu promocję osób i organizacji działających na wsi. Jest podzielony na kilka kategorii, z których najważniejszą jest oczywiście tytuł Rolnika Roku. Trzecie miejsce w tegorocznej edycji plebiscytu zajął mieszkaniec Żukowa w gminie Włodawa, Andrzej Łobko, który swoje gospodarstwo rolne prowadzi wraz z trzema synami.
Łączna powierzchnia ich gruntów wynosi ok. 190 ha. Gospodarstwo nastawione jest tylko na produkcję roślinną. Główne uprawy stanowią zboża, rzepak, kukurydza oraz od niedawna soja. Pan Andrzej posiada nowoczesny park maszynowy do obsługi produkcji roślinnej, dlatego świadczy również usługi koszenia i suszenia zbóż oraz kukurydzy na rzecz okolicznych mieszkańców.
Bank rozbiły dwa koła gospodyń z gminy Włodawa. Pierwsze miejsce w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku zajęło KGW Stawki utworzone w 1965 roku. Zarówno kiedyś, jak i teraz, kobiety działają z niezwykłą energią i zaangażowaniem. Obecnie koło liczy 34 aktywne członkinie, których wiek waha się od 25 do 80 lat, co pokazuje, że koło łączy pokolenia i tworzy przestrzeń do rozwoju i współpracy. Jednym ze znaczących przedsięwzięć był autorski, czterodniowy projekt mający na celu przeciwdziałanie uzależnieniom u dzieci od komputerów i telefonów. Dzięki wspólnym wysiłkom członkinie koła osiągnęły wiele sukcesów, z których są niezwykle dumne. Ich mottem jest: „Kto, jak nie my?”.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Sobiborze utworzone w 1958 r. Od samego początku podejmowało ono wiele inicjatyw mających na celu integrację środowiska wiejskiego i pielęgnowanie tradycji. W 2023 r. obchodziło jubileusz 65-lecia pod hasłem „Od dziewuszki do babuszki”, aby podkreślić fakt, iż od pokoleń panie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi koleżankami, inspirując do działania wielu mieszkańców wsi i gminy. W 2024 r. koło aktywnie uczestniczyło w lokalnych festiwalach i wydarzeniach promując regionalne potrawy i przysmaki. Warty uwagi jest fakt, że członkini KGW w Sobiborze nosi tytuł Miss Wdzięku Lubelszczyzny. (bm)