Fałszywi policjanci znowu u nas

We wtorek (19 marca) mieszkańcy Włodawy odebrali kilka telefonów z nieznanych numerów z informacjami, że policjanci są w posiadaniu ich dokumentów, na które mogą zostać zaciągnięte kredyty.

– Za każdym razem dzwoniono do starszych osób na telefony stacjonarne – mówi Bożena Szymańska z KPP we Włodawie. – Mężczyzna przedstawiający się jako policjant informował, że są na liście u przestępców, którzy mogą się włamywać na ich osobiste konta i zaciągać kredyty. Wskazał również, że w celu potwierdzenia tych informacji mogą niezwłocznie zadzwonić na Policję. Na szczęście potencjalne ofiary oszustów zachowały czujność i nie dały się „wkręcić” w dalszą rozmowę ani też nie przekazały żadnych szczegółowych danych, a tym bardziej żadnych pieniędzy, zaś o zdarzeniach powiadomili włodawskich policjantów. Dlatego ponownie apelujemy o ostrożność.

Nie zawsze tego typu sytuacje mają tak szczęśliwy finał – wystarczy jednak zachować trzeźwy umysł, nie ulec emocjom i przede wszystkim potwierdzić informacje u rodziny i bliskich dzwoniąc na posiadane przez nich, a nie wskazane przez oszustów telefony. Najlepiej też osobiście udać się na Policję i przekazać informacje o potencjalnych oszustach. Pamiętajmy, że sposób postępowania oszustów jest w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami i zwracają się z pilną prośbą o zgromadzenie i przekazanie pieniędzy.

By wzbudzić zaufanie podają się za policjantów, członków rodziny i znajomych, umiejętnie prowadzą rozmowę i uzyskują niezbędne informacje do dalszego uwiarygodnienia rozmowy. Powody wymagające nagłej „pomocy” finansowej są przeróżne. Najczęściej pieniądze mają pomóc w uniknięciu konsekwencji po np. wypadku.

Często po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta” w celu potwierdzenia poprzedniego telefonu albo też rozmówca prosi o nierozłączanie się i wybranie nr alarmowego w celu potwierdzenia przekazanych informacji, a w rzeczywistości prowadzimy tę samą rozmowę tylko z innym oszustem. Po przekazaniu żądanej kwoty wszelki kontakt z przestępcami urywa się, a tracący oszczędności całego życia orientują się, że zostali oszukani.

Apelujemy do osób starszych i ich bliskich, by pamiętały o następujących zasadach:

  • zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi;
  • nie ufaj osobom, które przez telefon podają się za Twoich bliskich;
  • nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych;
  • nie wąchaj oferowanych w drzwiach perfum, nie informuj, że jesteś sam/sama w domu,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom nieznajomym;
  • nie działaj pod wpływem emocji, daj sobie czas do namysłu i sprawdzenia informacji, w tym celu skontaktuj się z rodziną i zweryfikuj informacje; w przypadku braku kontaktu zadzwoń na Policję,
  • nie udzielaj przez telefon żadnych informacji dotyczących danych osobowych, posiadanej gotówki, numerów kont bankowych, haseł do nich itp;
  • w przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji zawsze żądaj legitymacji lub identyfikatora lub potwierdzaj dane przedstawiciela w konkretnej instytucji – dzwoń wówczas ze swojego telefonu;
  • nie informuj nikogo, kiedy odbierasz emeryturę lub rentę albo inne świadczenia,
  • zapamiętaj jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza Twój niepokój, a w razie jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie powiadom Policję pod numerem 112 albo zgłoś się do najbliższej jednostki. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

Pamiętajmy również o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują osób postronnych w nagłe „akcje” i nigdy nie proszą o wypłacenie lub zebranie wszelkiej gotówki i przekazanie pieniędzy nieznanym osobom. Nie dajmy się oszukać! – apeluje Szymańska. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here