Filozoficzne pytania dla wszystkich

W najbliższych dniach w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się kilka interesujących debat i prelekcji online. Będzie mowa o Janie Pawle II jako ojcu soborowym, odbędzie się sympozjum o miejscu retoryki w kulturze współczesnej, a lubelscy filozofowie postarają się odpowiedzieć na pytanie „Czy Bóg jest rzeczywiście odległy?”. Pod szyldem katolickiej uczelni odbędzie się także spotkanie ekumeniczne „Wychować do dialogu”.

Na stulecie urodzin swojego patrona, w maju rok temu, Instytut Jana Pawła II KUL, przygotowywał cykl jubileuszowych wykładów, które ostatecznie nie odbyły się z powodu pandemii. Obecnie Instytut wznowił działalność promującą sylwetkę polskiego papieża poprzez wykłady wybitnych naukowców w ramach cyklu „Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II”, odbywającego się pod wspólnym hasłem „Filozof, teolog, poeta, papież”. W jego ramach, 21 kwietnia o godz. 17.00, na platformie MS TEAMS (szczegóły w kalendarzu wydarzeń KUL), ks. dr hab. Robert Skrzypczak z PWT w Warszawie wygłosi wykład „Karol Wojtyła – ostatni ojciec soborowy na Tronie Papieskim”.

Dzień później, 22 kwietnia o godz. 10, rozpocznie się sympozjum „Odkłamać słowo – spór o miejsce retoryki w kulturze”. (Platforma internetowa Teams http://bit.ly/slowo_czwartek). Wezmą w nim udział prelegenci z Polski i zagranicy, w tym z USA. Będzie można wysłuchać wykładów prof. Piotra Jaroszyńskiego, prof. Karola Klauza, red. Wojciecha Leszczyńskiego, prof. Andrzeja Andrzejuka, ks. prof. Jana Sochonia, prof. Curtisa Hancocka i prof. Thomasa Michauda na temat roli retoryki w takich dziedzinach jak: media, prawo, polityka, a także literatura, teatr i edukacja. Spotkanie odbędzie się ramach organizowanego już po raz XX cyklu międzynarodowych sympozjów ph. „Przyszłość Cywilizacji Zachodu”. Jego organizatorami są: Katedra Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL, Katedra Historii Filozofii UKSW, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, oraz Fundacja „Lubelska Szkoła Filozofii” i Adler Institute z USA.

W następnym tygodniu KUL zaprasza natomiast na kolejną odsłonę Lubelskiego Seminarium Otwartego im. ks. Andrzeja Maryniarczyka – zmarłego w grudniu ubiegłego roku na Covid-19, salezjanina, wybitnego filozofa i profesora KUL. 28 kwietnia o godzinie 17. będzie można wysłuchać wykładu dr Agnieszki Świtkiewicz-Blandzi pt. „Czy Bóg jest rzeczywiście odległy?”

W przyszłym tygodniu jeszcze jedno wydarzenie online. Tym razem w ramach programu „Ekumeniczny Lublin 2021. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. O wychowaniu w dialogu będą mówić dr Małgorzata Łysiak z Katedry Psychologii Klinicznej KUL oraz ks. prof. Marcin Hintz, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i kierownika Katedry Teologii Systematycznej). Początek w środę, 28 kwietnia, o godz. 19.00. Przewidziano również dyskusję. Bezpośrednia transmisja na stronie: ekumenizmlublin.pl. Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here