Grupa zero zaszczepiona

14 stycznia minął termin zapisów na szczepienia w tzw. grupie zero, tj. personelu medycznego i administracji placówek służby zdrowia. Od piątku na szczepienie mogli zapisywać się seniorzy, ale system początkowo nie wytrzymał naporu zgłoszeń.

Szczepieniem pacjentów z grupy zero zajmowały się szpitale węzłowe, do których należy także chełmska lecznica. I pomimo początkowego, bardzo mizernego zainteresowania szczepieniami wśród pracowników ostatecznie chętnych nie brakowało.

– Na szczepienie zapisało się aż 655 osób, co stanowi więcej niż połowę pracowników – mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiej szpitala.

Jeszcze więcej osób zadeklarowało się do szczepienia z podmiotów zewnętrznych, to aż 937 osób. To pracownicy przychodni, ośrodków zdrowia, stacji ratownictwa medycznego itp. – Do tego należy doliczyć 240 deklaracji złożonych przez Dom Pomocy Społecznej w Nowinach, który będzie szczepił nasz mobilny punkt oraz 89 osób zgłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia – dodaje dyrektor Ćwik.

Szpital planuje zaszczepić grupę zero do końca przyszłego tygodnia. Tymczasem w miniony piątek, 15 stycznia, rozpoczęły się zapisy na szczepienia grupy „pierwszej”, które wprowadziły trochę zamieszania. Bo zapisać na konkretny termin szczepienia mogli się w pierwszej kolejności seniorzy, ale powyżej 80. roku życia. Dopiero tydzień później zapisywać mogą się seniorzy w wieku między 69 a 80 rokiem życia. Pozostali pacjenci mogli w elektronicznym systemie rejestrować chęć szczepienia (na portalu pacjent.gov.pl). A napór chętnych był tak duży, że przez pierwsze minuty pracy system się zablokował.

Zapisać na szczepienie można się jednak także telefonicznie pod nr 989 a w imieniu seniorów może to zrobić ktoś z rodziny. Potrzebuje do tego nr PESEL i nr telefonu komórkowego, na który przyjdzie informacja SMS z potwierdzeniem wizyty.

Można też zapisać się na szczepienie osobiście w punkcie szczepień. W Chełmie działa kilkanaście takich punktów a w powiecie chełmskim w każdym gminnym ośrodku zdrowia z wyjątkiem gminy Rejowiec. – Mieszkańcy Rejowca będą mogli zaszczepić się np. w punkcie szczepień w Rejowcu Fabrycznym przy ul. Chełmskiej 99 – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ale nawet nie wszyscy lekarze rodzinni wiedzieli przed tygodniem, jak mają przebiegać zapisy na szczepienia. – Dzwoniłam do swojego ośrodka zdrowia, ale okazało się, że nie prowadzi szczepień i pracownicy nie potrafili mi powiedzieć, gdzie mam się zarejestrować – mówiła nam w miniony czwartek mieszkanka Chełma.

Pomoc w szczepieniu swoim mieszkańcom zaoferowała za to wójt Wierzbicy. – Można rejestrować się na platformie, można pójść lub dzwonić do dwóch poradni, które działają na terenie naszej gminy, ale również i my uruchomiliśmy miniinfolinię pod numerem 603 602 406, gdzie udzielamy informacji i pracownik będzie zapisywał osoby, które mają problem z dotarciem na szczepienie np. osoby z orzeczeniami albo starsze, którym pomożemy dostać się do punktu szczepienia – mówiła podczas ostatniej sesji rady gminy Wierzbica, Zdzisława Deniszczuk. Gmina zaproponowała także udostępnienie świetlicy i kupiła pulsoksymetry, które rozdysponują między potrzebującymi mieszkańcami sołtysi.

Pełen obaw co do sprawnego przebiegu szczepień jest Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. medycznych w chełmskim szpitalu. Lecznica, w której działa POZ, też będzie szczepić seniorów. – To jest przedsięwzięcie logistyczne na niespotykaną dotąd skalę – uważa. – Łatwo jest zaszczepić dziesiątki czy nawet setki osób w zakładzie pracy, które są na miejscu. Ale szczepienie seniorów w podeszłym wieku, w różnym stanie zdrowia, którzy z różnych powodów mogą się nie pojawić w umówionym terminie, będzie wyzwaniem. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here