Interpelacja nr 3618 posłanki Platformy Obywatelskiej Małgorzaty Gromadzkiej mocno ucieszyła włodawskiego starostę Mariusza Zańko. Poruszyła bowiem kwestię pomocy włodawskiemu szpitalowi w ramach tworzonej „Tarczy Wschód”.
Na początku lipca do ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji, koordynatora służb specjalnych oraz ministra zdrowia poseł M. Gromadzka napisała interpelację w sprawie prac nad tzw. specustawą dotyczącą powstania „Tarczy Wschód”. W tej interpelacji, dotyczącej pomocy SPZOZ we Włodawie, napisała m.in.: Obrona naszego kraju przed nie tylko potencjalnym, ale realnym zagrożeniem z terytorium Białorusi jest ze wszech miar godna poparcia i uznania. Zwłaszcza mieszkańcy powiatu włodawskiego, który graniczy z Białorusią i Ukrainą, w pełni rozumiemy wartość i potrzebę tej inicjatywy.
Jest sprawą oczywistą, że w przypadku eskalacji napięcia na tej granicy zabezpieczenie medyczne będzie jednym z fundamentów ochrony naszego kraju. Wówczas sama elektronika i bariery nie pomogą uratować zdrowia i życia żołnierzy, służb czy nawet mieszkańców. Bezpieczeństwo mieszkańców naszych powiatów, w tym bezpieczeństwo medyczne w obecnym czasie jest kluczowe. (…) Zabezpieczenie medyczne, podobnie jak bezpośrednia obrona granic i stabilności państwa, stanowi fundament ochrony społeczeństwa. Jest uzupełnieniem systemu gwarancji bezpieczeństwa państwa. Istnienie szpitala powiatowego we Włodawie, który jest obecnie w trudnej sytuacji finansowej, jest gwarantem tej ochrony i przyczynia się do rozwoju tego regionu kraju.
Nie można sobie wyobrazić sensowności istnienia „Tarczy Wschód” bez zabezpieczenia medycznego, w tym najbliżej położonego granicy polsko-białoruskiej szpitala włodawskiego. I właśnie położenie powiatu włodawskiego powoduje, że mieszkańcy są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa wynikające z obecnej sytuacji geopolitycznej. Nielegalni migranci są coraz częściej widziani na terenie powiatu włodawskiego i są to często osoby, które potrzebują natychmiastowej pomocy lekarskiej. SPZOZ we Włodawie od momentu wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie świadczył pomoc dla uchodźców wojennych.
Na koniec poseł zwróciła się do ministrów z pytaniem: – Czy jest możliwość rozpatrzenia możliwości wpisania w projekt „Tarczy Wschód” zabezpieczenia medycznego, w tym zwłaszcza pomocy dla szpitali powiatowych położonych tuż przy granicy Polski z Rosją i Białorusią?
Na razie odpowiedzi udzieliło tylko MSWiA, które jednak „umyło ręce” i odesłało do MON. Zdaniem MSWiA ta sprawa jest poza ich zakresem właściwości, zaś koordynatorem oraz głównym wykonawcą Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód jest MON. Od MON, jak na razie, odpowiedzi nie ma. (pk)