Jak odzyskać pieniądze za bilety?

Koncerty, spektakle, wszystkie wydarzenia w Chełmskim Domu Kultury zostały zawieszone z powodu COVID-19. Co w takiej sytuacji mają zrobić osoby, które z wyprzedzeniem kupiły bilety? Podpowiadamy.

– Jak mam odzyskać swoje pieniądze? – pyta Czytelnik, który w marcu, przed wybuchem epidemii, kupił w kasie ChDK trzy bilety na koncert Eleni. Mężczyzna wydał na nie prawie 200 zł. Teraz potrzebuje tych pieniędzy tym bardziej, że przez koronawirusa stracił pracę, a co za tym idzie – środki do życia. Jak opowiada, poszedł więc na początku ub. tygodnia do ChDK, licząc, że któryś z pracowników pełni dyżur i będzie mógł dokonać zwrotu biletów. Niestety.

W końcu udało mu się skontaktować telefonicznie z domem kultury, ale od rozmówcy dowiedział się, że placówka jest zamknięta do odwołania i nie wiadomo, kiedy będzie mógł odzyskać swoje pieniądze. Gdy nie odpuszczał, rozmowę przekierowano do księgowej, a ta miała poradzić mu, by włożył do koperty bilety wraz ze swoimi danymi oraz numerem rachunku bankowego, na który mają przelać należną kwotę, i podał ją temu, kto podejdzie do drzwi ChDK. – Nie mam zamiaru udostępniać nie wiadomo komu swoich danych. Dlaczego nie można otworzyć kasy? – pyta poirytowany chełmianin.

Mariusz Kalman z ChDK zna sprawę. Jak mówi, tylko ten jeden pan – i to w sposób agresywny – miał domagać się zwrotu gotówki w kasie. W przypadku biletów kupionych przez Internet nie ma najmniejszego problemu, klienci wysyłają formularz zwrotu, a ChDK przelewa z powrotem pieniądze na podane konta. Takich sytuacji było jak dotąd zaledwie kilka. – Większość ludzi cierpliwie czeka na nowe terminy, bo wszystkie wydarzenia zostały przeniesione, a nie odwołane.

Ten pan dostał jasną informację o sposobie zwrotu środków. Jako placówka kultury, musimy postępować zgodnie z wytycznymi. W najbliższym czasie procedury mają ulec zmianie: od 1 maja kasy będą powoli otwierane, ale będą funkcjonowały zgodnie z zaostrzonymi rygorami bezpieczeństwa sanitarnego. Na ten moment szczegóły nie są jeszcze znane, dlatego zapraszamy do śledzenia na bieżąco informacji na naszej stronie – wyjaśnia Kalman. (pc)