Jarmark i powrót obrazu

Gdańsk ma dominikański, Lublin jagielloński a Włodawa będzie miała pauliński. Chodzi oczywiście o doroczny jarmark, który w Mieście Trzech Kultur ma się odbywać pod koniec sierpnia. Zakonnicy bardzo mocno chcą zaznaczyć swoją obecność we Włodawie, bo przygotowują kilka innych bardzo ciekawych wydarzeń i projektów.

Władze Włodawy i przeor klasztoru paulinów są już po słowie w sprawie organizacji I Jarmarku Paulińskiego.

– To bardzo zacna i potrzebna inicjatywa, bo będzie nierozerwalnie kojarzyć się z Włodawą i wpływać na promocję miasta – uważa wiceburmistrz Wiesław Holaczuk. – Podczas wydarzenia zaplanowano nie tylko jarmark rękodzieła i produktów regionalnych, ale też wydarzenia kulturalne oraz pokazy historyczne, każdy więc znajdzie dla siebie coś ciekawego.

– W tym roku obchodzimy jubileusz 30-lecia powrotu paulinów do Włodawy – czytamy na stronie parafii. – Główne uroczystości z udziałem o. generała zakonu odbędą się 28 sierpnia. W sam dzień rocznicy – 2 lipca – planujemy uroczysty powrót historycznego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej do swojego ołtarza, w którym obraz ten znajdował się od XVIII wieku. Podczas uroczystej intronizacji obrazu dokonamy aktu zawierzenia Włodawy Matce Bożej.

Zostanie odśpiewany Akatyst, który następnie pozostanie u nas jako cotygodniowe nabożeństwo sobotnie. Ten najstarszy obraz Matki Bożej w naszym mieście prawdopodobnie został sprowadzony z Jasnej Góry wraz z przybyciem pierwszych paulinów do Włodawy w roku 1698. Był świadkiem historii Włodawy i historii rodzin naszej parafii, stąd chcemy, aby powrócił pod nową nazwą – Matki Bożej Włodawskiej – dowiadujemy się z ogłoszeń parafialnych.

Trwa też przygotowanie kawiarenki parafialnej w piwnicy pod budynkiem żłobka, a w planach jest też otwarcie dla turystów podziemi kościoła św. Ludwika. Będzie to niewątpliwie jedna z największych atrakcji miasta. Wkrótce zaczną się pierwsze niezbędne prace. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here