Jednak 120 a nie 40 złotych

(17 marca) W czwartkowe popołudnie wojewoda lubelski zorganizował telekonferencję z udziałem prawie 500 samorządowców z województwa. Zapowiedział nowe, zdecydowanie korzystniejsze stawki dla właścicieli hoteli i pensjonatów, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy. Już ma być nie po 40 zł za osobę, lecz w hotelach nawet po 120 zł.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka miał dobre wieści dla właścicieli hoteli i pensjonatów. Przed tygodniem pisaliśmy, że decyzją rządu od 26 marca stawka za pobyt jednego uchodźcy zmniejszona zostanie ze 120 na 40 zł. Wojewoda potwierdził nawet sygnały, że w niektórych hotelach właściciele zapowiedzieli uchodźcom, że mogą przebywać tylko do 25 marca. Teraz jednak L. Sprawka poinformował, iż najprawdopodobniej stawki za pobyt uchodźcy po 25 marca będą podzielone na trzy kategorie.

Te o najwyższym standardzie utrzymania – czyli np. hotel, gdzie w pokoju przebywa osoba lub rodzina i warunki są najlepsze, otrzymają po 120 zł za osobodobę pobytu z wyżywieniem. Natomiast w najskromniejszych warunkach – np. w hali sportowej, gdzie jednocześnie jest sto osób – stawka wyniesie po 40 zł za dzień. Po 70 zł będzie w lokalach pośrednich.

Ponieważ ciągle nie można uzgodnić kosztów, to i pewności jeszcze nie ma nikt. Jak wspomniał podczas konferencji jeden z prezydentów, najgorsze jest to, że nie można uzyskać żadnych konkretów przez trzy tygodnie od wybuchu wojny, a interpretacje i przepisy ciągle ulegają zmianie.

W powiecie włodawskim tylko w lokalach włączonych w system wojewody (głównie hotele i pensjonaty, zwłaszcza w Okunince) przebywało w piątek, 18 marca, ponad 500 uchodźców. Do tego trzeba dodać wielokrotnie więcej w poszczególnych gminach powiatu oraz w mieszkaniach i domach prywatnych.

Wojewoda dodał przy okazji, że stawka za pobyt uchodźcy u osób prywatnych wyniesie maksymalnie 40 zł brutto za osobę i nie dłużej niż przez 60 dni od 24 lutego (czyli od daty agresji Rosji na Ukrainę).

Pomysłem na zmniejszenie kosztów jest też „kojarzenie” obiektów utrzymujących uchodźców z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się statutowo pomocą charytatywną. (pk)