Juniorzy Chełmianki w finale Spartakiady Młodzieży

Chełmski Klub Sportowy Chełmianka w br. obchodzi jubileusz 65-lecia istnienia. W sierpniu 1955 roku grupa działaczy powołała klub piłkarski, który pomimo wielu przeciwności losu, do dzisiaj jest jednym z wiodących w regionie. Od początku tego roku przypominamy ważne wydarzenia w historii chełmskiego klubu. Dziś pora przedstawić zespół juniorów, który w 1986 roku walczył w finałach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży.


Klubowy kronikarz Chełmianki, Bogusław Kudelski sięgnął do swoich bogatych zbiorów i opracował materiał przypominający występy drużyny juniorów chełmskiego klubu, która w połowie lat osiemdziesiątych rozgrywała znakomite spotkania na szczeblu ogólnopolskim. Kibice, którzy pamiętają tamte czasy, mogli zachwycać się świetną grą młodych wychowanków chełmskiego klubu. Inna sprawa, że w latach 80-tych Chełmianka na brak zdolnej młodzieży nie narzekała. Szkoda tylko, że żaden z tych znakomicie zapowiadających się zawodników nie zrobił piłkarskiej kariery, ale do tego wrócimy w innych tekstach.

W zespole juniorów Chełmianki, który prowadzili trenerzy: Zbigniew Trześniewski, Mieczysław Olewiński oraz Waldemar Kursa grali zawodnicy z rocznika 1969 i 1970. Byli to uczniowie chełmskich szkół średnich, przede wszystkich Technikum Budowlanego i Technikum Mechanicznego. W drużynie występowali m.in: Mariusz Kościuk, Paweł Błach, Adam Mazurek – kapitan, Marek Rowieński, Dariusz Jeleński, Jan Kononiuk, Krzysztof Siwek, Krzysztof Dębiński, Tomasz Kozak, Paweł Łapiński, Karol Miksza, Robert Hanc, Artur Dąbrowski, Dariusz Petruk, Jacek Piotrowski. Warto też wspomnieć Jana Lewczuka, nauczyciela plastyki w I LO w Chełmie, który był kierownikiem tego zespołu oraz jego „dobrym duchem”.

Od początku występów w rywalizacji juniorów widać było, że ta grupa chełmskich młodych zawodników pod względem piłkarskim góruje nad swoimi rówieśnikami z regionu. W tamtych czasach nie mieli sobie równych w województwie chełmskim oraz w całym makroregionie, skupiającym kluby z województw: chełmskiego, lubelskiego, zamojskiego, bialskopodlaskiego, siedleckiego, radomskiego, tarnobrzeskiego i kieleckiego.

W czerwcu 1986 roku miasto Chełm zostało wyróżnione organizacją turnieju eliminacji makroregionalnych do XIII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, której finały miały się w sierpniu odbyć w Piotrkowie Trybunalskim. Do Niedźwiedziego Grodu zjechały najlepsze drużyny w kategorii wiekowej U-17 z ośmiu województw wschodniej Polski. Biało-zieloni okazali się wyjątkowo niegościnni i nie dali rywalom żadnych szans. Chełmianka wygrała wszystkie spotkania. Pokonała m.in. Podlasie Biała Podlaska 7:0, Hetmana Zamość 5:1, Pogoń Siedlce 5:1. Na koniec, w meczu finałowym biało-zieloni okazali się lepsi od Motoru Lublin, pokonując rywali 3:1. Należy dodać, że w pięciu rozegranych spotkaniach, Chełmianka zdobyła 25 goli, najwięcej spośród wszystkich ekip. Do turnieju finałowego XIII OSM zakwalifikowały się dwa najlepsze zespoły, czyli Chełmianka i Motor Lublin. Dodatkowo tytuł najlepszych strzelców turnieju wywalczyło dwóch napastników chełmskiego zespołu: Artur Dąbrowski i Dariusz Petruk, którzy zdobyli po 10 goli, natomiast najlepszym technikiem został wybrany Karol Miksza.

Po znakomitych eliminacjach, pod koniec lipca, drużyna uczestniczyła w obozie przygotowawczym w Woli Uhruskiej. Trenerzy Kursa i Olewiński nie oszczędzali swoich podopiecznych, gdyż celem tego zespołu było miejsce na podium w turnieju finałowym.

XIII Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży odbywała się w dniach od 7 do 24 sierpnia 1986 roku, w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach. Wzięło w niej udział 16 najlepszych zespołów z całej Polski. Chełmiankę los przydzielił do grupy III. Za przeciwników miała Błękitnych Raciąż (byłe województwo ciechanowskie), Hejnał Kęty (byłe województwo bielskie) oraz Olimpia Elbląg (byłe województwo elbląskie). Spotkania grupowe były rozgrywane na znakomicie przygotowanej płycie boiska w Zelowie (stadion tamtejszego Włókniarza). W pierwszym meczu z Hejnałem Kęty wszystko wyglądało dobrze do początku drugiej połowy. Przy wyniku 1:1, biało-zieloni zaczęli odczuwać trudy obozu przygotowawczego. Piłkarze z Kęt skrzętnie to wykorzystali i w końcówce spotkania zdobyli jeszcze dwa gole. Mecz zakończył się wynikiem 3:1 (1:1) dla Hejnału. W drugiej potyczce grupowej, Olimpia Elbląg zremisowała z Błękitnymi Raciąż 1:1 (1:1). Nasi piłkarze mieli tylko dwa dni na regenerację, ale to wystarczyło, aby zagrać całkiem inne spotkanie z jednym z faworytów Spartakiady, Błękitnymi Raciąż. Adam Mazurek i jego koledzy rozgrywali znakomity mecz do… 72 minuty. Prowadzili 3:1 i chyba mało kto wierzył w to, że przeciwnik może odwrócić losy spotkania. Dodatkowo Chełmianka miała jeszcze znakomitą sytuację do podwyższenia wyniku. Artur Dąbrowski, Robert Hanc i Karol Miksza, pędząc we trzech na bramkę rywali i mając przed sobą tylko bramkarza, zaprzepaścili świetną okazję, która mogła zakończyć mecz. Do ostatniego gwizdka sędziego pozostało zaledwie 8 minut regulaminowego czasu gry. Wtedy sędzia „wyrzucił” z boiska kapitana chełmskiej drużyny, Adama Mazurka. Dodatkowo, trener Kursa zapomniał wziąć ze sobą kartek zmian i nie mógł dokonać żadnej roszady w składzie. Piłkarze Błękitnych zrobili to, co wydawało się niemożliwe. Strzelili trzy bramki i ostatecznie wygrali z Chełmianką 4:3 (1:1). To był ogromny cios dla młodego zespołu. Niestety po rozegraniu innego meczu w grupie, Olimpia Elbląg – Hejnał Kęty, zakończonego wygraną tej pierwszej drużyny 1:0 (1:0), okazało się, że biało-zieloni w ostatnim meczu grupowym powalczą o honor.

Po latach, piłkarze Chełmianki, którzy uczestniczyli w tym turnieju, zgodnie mówią, że tak jak mecz z Olimpią Elbląg, powinien wyglądać każdy. Zawodnicy nabrali już świeżości, zagrali na pełnym luzie, bez stresu i formą fizyczną zdominowali rywali. Zespół, który jak mówią był najbardziej „technicznym” w tej Spartakiadzie, nie miał żadnych szans z biało-zielonymi. Chełmianka wygrała 4:1 (3:1), ale zajęła ostatnie, czwarte miejsce w grupie i pozostała jej gra o miejsca 13-16, gdyż w innym spotkaniu, Błękitni Raciąż pokonali Hejnał Kęty 3:0 (2:0). Drużyna z Raciąża mogła cieszyć się z awansu do finałowej czwórki.

Ostatnie dwa mecze Chełmianka rozgrywała na stadionie w Bełchatowie. Niestety, już bez Adama Mazurka, który musiał wcześniej wracać do Chełma, gdyż rozgrywki rozpoczęła III liga piłkarska, a popularny „Mazak” był podstawowym młodzieżowcem zespołu seniorów. W meczach o miejsca 13-16, najpierw po remisie w regulaminowym czasie 1:1 (1:1), Chełmianka uległa w rzutach karnych drużynie Wdy Świecie 4:5, a następnie została pokonana przez Stal Brzeg 3:1 (0:0). Chełmianka została sklasyfikowana na ostatnim 16. miejscu Spartakiady, ale swoją postawą miastu wstydu nie przyniosła. Dodatkowo, napastnik biało-zielonych, Robert Hanc został najlepszym strzelcem turnieju zdobywając 7 goli. Do dzisiaj jest to najlepszy wynik osiągnięty na szczeblu ogólnopolskim przez juniorów Chełmianki. Należy dodać, że biało-zieloni zagrali w bardzo mocnej grupie. Błękitni Raciąż ostatecznie zdobyli mistrzostwo Spartakiady, pokonując w meczu o złoto Stomil Olsztyn 2:1 (0:0), natomiast Olimpia Elbląg uplasowała się na 5. miejscu po wygranej ze Stalą Rzeszów 4:3 (0:1).

Czy w najbliższym czasie juniorzy Chełmianki nawiążą do wyników swoich starszych kolegów z rocznika 69/70? Praca z młodzieżą w klubie jest coraz bardziej efektywna, bo zespół juniorów starszych już drugi raz z rzędu awansował do ligi makroregionalnej. Niestety, przez sytuację z koronawirusem, nie mógł rozegrać wszystkich spotkań i pokazać pełni swoich możliwości. Warto jednak, by młodzi piłkarze z Chełma wiedzieli, że kiedyś był zespół, który potrafił walczyć i wygrywać z najlepszymi w kraju i zawodników, tworzących tę drużynę wzięli przykład.

A oto komplet wyników pamiętnego dla wielu byłych już zawodników Chełmianki turnieju finałowego XIII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży – Piotrków Trybunalski 1986:

GRUPA I: Stal Stocznia Szczecin – Wda Świecie 2:1 (1:0), Jutrzenka Płock – Igloopol Dębica 2:1 (0:1), Igloopol Dębica – Stal Stocznia Szczecin 3:2 (1:1), Jutrzenka Płock – Wda Świecie 1:0 (0:0), Stal Stocznia Szczecin – Jutrzenka Płock 2:0 (0:0), Igloopol Dębica – Wda Świecie 4:0 (1:0). Kolejność: 1. Igloopol 4:2 8-4, 2. Stal Stocznia 4:2 6-3, 3. Jutrzenka 4:2 3-3, 4. Wda 0:6 0-7.

GRUPA II: Stomil Olsztyn – Zagłębie Lubin 2:0 (1:0), Motor Lublin – Stal Brzeg 2:1 (2:1), Stomil Olsztyn – Motor Lublin 1:0 (1:0), Zagłębie Lubin – Stal Brzeg 3:1 (0:1), Stomil Olsztyn – Stal Brzeg 2:0 (2:0), Zagłębie Lubin – Motor Lublin 2:1 (0:0). Kolejność: 1. Stomil 6:0 5-0, 2. Zagłębie 4:2 5-4, 3. Motor 2:4 3-4, 4. Stal 0:6 2-7.

GRUPA III: Olimpia Elbląg – Błękitni Raciąż 1:1 (1:1), Hejnał Kęty – CHEŁMIANKA Chełm 5:2 (2:1), Olimpia Elbląg – Hejnał Kęty 1:0 (1:0), Błękitni Raciąż – CHEŁMIANKA Chełm 4:3 (1:1), CHEŁMIANKA Chełm – Olimpia Elbląg 4:1 (3:1), Błękitni Raciąż – Hejnał Kęty 3:0 (2:0). Kolejność: 1. Błękitni 5:1 8-4, 2. Olimpia 3:3 3-5, 3. Hejnał 2:4 5-6, 4. CHEŁMIANKA 2:4 9-10.

GRUPA IV: Concordia Piotrków Trybunalski – Śląsk Wrocław 2:0 (0:0), Stal Rzeszów – Orzeł Wałcz 2:1 (1:0), Śląsk Wrocław – Orzeł Wałcz 5:3 (3:2), Concordia Piotrków Tryb. – Stal Rzeszów 2:1 (0:1), Stal Rzeszów – Śląsk Wrocław 1:0 (1:0), Orzeł Wałcz – Concordia Piotrków Tryb. 1:0 (0:0). Kolejność: 1. Concordia 4:2 4-2, 2. Stal 4:2 4-3, 3. Śląsk 2:4 5-6, 4. Orzeł 2:4 5-7.

O miejsca 1-4: Błękitni Raciąż – Igloopol Dębica 1:0 (0:0), Stomil Olsztyn – Concordia Piotrków Trybunalski 0:0 w karnych 5:4.

O miejsca 5-8: Olimpia Elbląg – Stal Stocznia Szczecin 4:0 (1:0), Stal Rzeszów – Zagłębie Lubin 2:0 (1:0).

O miejsca 9-12: Jutrzenka Płock – Hejnał Kęty 5:3 (2:3), Śląsk Wrocław – Motor Lublin 2:1 (0:0).

O miejsca 13-16: Wda Świecie – CHEŁMIANKA 1:1 karne 5:4, Orzeł Wałcz – Stal Brzeg 4:2 (0:1)

Wyniki o poszczególne miejsca turnieju finałowego XIII OSM w Piotrkowie Trybunalskim:

Finał: Błękitni Raciąż – Stomil Olsztyn 2:1 (0:0).

o 3. miejsce: Concordia Piotrków Tryb. – Igloopol Dębica 3:1 (2:0).

o 5. miejsce: Olimpia Elbląg – Stal Rzeszów 4:3 (0:1).

o 7. miejsce: Zagłębie Lubin – Stal Stocznia Szczecin 0:0 k. 5:4.

o 9. miejsce: Jutrzenka Płock – Śląsk Wrocław 1:1 k. 4:1.

o 11. miejsce: Motor Lublin – Hejnał Kęty 4:1 (1:0).

o 13. miejsce: Orzeł Wałcz – Wda Świecie 2:0 (0:0).

o 15. miejsce: Stal Brzeg – CHEŁMIANKA 3:1 (0:0).

Autor opracowania dziękuje Arturowi Dąbrowskiemu, Robertowi Hancowi, Karolo Mikszy, a także Marianowi Skrajnowskiemu i red. Markowi Sztochelowi za pomoc w zebraniu materiałów do tekstu. Nie udało się nam pozyskać zdjęcia tamtej drużyny, niemniej jednak publikujemy fotkę innego zespołu juniorów Chełmianki z końca lat 80-tych. Kto rozpozna tych zawodników? Odpowiedzi na to pytanie prosimy wysyłać na adres email: sport@nowytydzien.pl. Pierwsza osoba, która poprawnie poda nazwiska zawodników, otrzyma upominek.(red)