„Kaniorowcy” wciąż na topie

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej rozpoczął 72. rok swojej działalności. Młodzi artyści odpoczęli po wakacyjnych występach i planują nowe. W szeregach zespołu pojawili się też najmłodsi adepci.


Lato było bardzo pracowite dla młodych miłośników folkloru – dwukrotnie wystąpili przed lubelską publicznością: podczas Festiwalu Dwojga Narodów, uświetniającego obchody 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej i w trakcie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Podczas krótkich wakacji lublinianie zdążyli jeszcze uczestniczyć w międzynarodowych festiwalach w Macedonii, Grecji i na Litwie – w Poniewieżu.

We wrześniu rodzina „Kaniorowców” powiększyła się – tradycyjnie w trzecią sobotę tego miesiąca, kiedy to odbywa się nabór nowych kandydatów, do zespołu dołączyli najmłodsi adepci: dziewczynki w wieku 5–6 lat i chłopcy w przedziale 5–12 lat, a do kapeli młodzieżowej – grający na instrumentach muzycznych.

25 września w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego w kościele Św. Rodziny na Czubach, „Kaniorowcy” zaprezentowali się ze strony wokalnej. Motywem przewodnim koncertu była 450. rocznica zawarcia unii między Polakami i Litwinami.

5 października I Reprezentacja zespołu wraz z Kapelą Reprezentacyjną gościła w Kocku na uroczystych obchodach 80-lecia bitwy, która we wrześniu 1939 r. rozegrała się pod tym miastem. Ich zwieńczeniem było monumentalne widowisko „Ostatni rozkaz gen. Franciszka Kleeberga” w reżyserii kockiego artysty Józefa Obroślaka z udziałem ponad 300 artystów. W jego trakcie „Kaniorowcy”, gorąco przyjęci przez zgromadzoną publiczność, zaprezentowali krakowiaka, poloneza oraz mazura z opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”.

Od 25 do 28 października grupa reprezentacyjna ZPiT „Lublin” koncertowała w Czechach podczas tradycyjnego święta górników w Horni Suchej, gdzie wzięła udział w dziesiątej edycji festiwalu o nazwie „Fedrowanie z Folklorem”, łączącej tradycje górnicze z ludowym tańcem i muzyką. „Kaniorowcy” trafili na jego jubileuszową edycję po wizycie w 2011 r. jako najlepszy polski zespół uczestniczący w dotychczasowych odsłonach imprezy.

7 listopada ZPiT wystąpił w sali kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego podczas gali podsumowującej plebiscyt „Mistrzowie Agro”, a 11 i 12 listopada dał koncert w Filharmonii Lubelskiej pt. „A to Polska właśnie” z okazji Święta Niepodległości, na który złożyły się takie polskie tańce jak: mazurek, krakowiak, kujawiak z oberkiem oraz nasze pieśni patriotyczne.

Joanna Dudziak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here