Kino letnie

We wszystkie wakacyjne czwartki ChDK zaprasza na dziedziniec Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Podwalnej na „Kino letnie pod gwiazdami”. W ten najbliższy, 18 sierpnia, będzie można zobaczyć francusko-monakijską komedię romantyczną „Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”. To historia Alexa, który jest zawodowym uwodzicielem. Zlecenia, które zazwyczaj otrzymuje dotyczą rozbijania niepożądanych związków. Otrzymuje zlecenie, aby nie dopuścić do ślubu angielskiego milionera z Francuzką z bogatego domu. Misja będzie arcytrudna, bo para wydaje się być dla siebie stworzona.

Repertuar Kina Zorza

16 sierpnia, godz. 14 – Daleko na północy, godz. 16 – Ghostbusters. Pogromcy duchów – 3D napisy, godz. 18 – 183 metry strachu, godz. 20.30 – Kobiety bez wstydu
17 sierpnia, godz. 14 – Daleko na północy, godz. 16 – Kobiety bez wstydu, godz. 18 – Ghostbusters. Pogromcy duchów – 3D napisy, godz. 20.30 – 183 metry strachu
18 sierpnia, godz. 14 – Daleko na północy, godz. 16 – Ghostbusters. Pogromcy duchów – 3D napisy, godz. 18 – Kobiety bez wstydu, godz. 20.30 – 183 metry strachu
19 sierpnia, godz. 14 – Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie – 2D dubbing, godz. 16 – Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie – 3D dubbing, godz. 18 – Star Trek: W nieznane – 3D napisy; godz. 20.30 – Jason Bourne
20 sierpnia, godz. 12 – Epoka Lodowcowa 5: Mocne uderzenie – 3D dubbing, godz. 14 – Star Trek: W nieznane – 2D napisy, godz. 16.30 – Epoka Lodowcowa 5: Mocne uderzenie – 2D dubbing, godz. 18. 30 – Jason Bourne, godz. 21 – Start Trek: W nieznane – 2D napisy
21 sierpnia, godz. 12 – Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie – 2D dubbing, godz. 14 – Epoka Lodowcowa 5: Mocne uderzenie – 3D dubbing, godz. 16 – Jason Bourne, godz. 18.30 – Star Trek: W nieznane – 3D napisy, godz. 21 – Star Trek: W nieznane – 2D napisy

Białopole, Leśniowice i Żmudź podziękują za plony

W najbliższą niedzielę 21 sierpnia zaplanowano uroczystości dożynkowe w trzech gminach. W Białopolu rozpoczną się one o godz. 11.30 mszą świętą w kościele. Po niej korowód dożynkowy przejdzie na plac targowy, gdzie odbędą się dalsze uroczystości. Jak zwykle odbędą się konkursy Wieńców Dożynkowych, Wypieku Tradycyjnego Wiejskiego Chleba i BHP w rolnictwie. Na scenie wystąpią Patrycja Wilgos, zespoły „Tęcza”, „Borowianki” i „Flowers” „Veegas” i kapela „Kataryna”. W programie ponadto konkursy sprawnościowe, a od godz. 19 zabawa z zespołem „Makro”. W trakcie imprezy przewidziano także degustację potraw regionalnych przygotowanych przez panie z KGW i wystawę rękodzieła twórców z terenu gminy.
W Leśniowicach dożynki odbędą się na Stadionie Sportowym. Zainauguruje je msza święta w intencji rolników – początek godz. 14. Po nabożeństwie zaplanowano korowód dożynkowy, a od godz. 15.30 występy artystyczne. Na scenie zaprezentują się: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Leśniowic, uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu, grupy taneczne „Saltatores i Saltatores Junior”, zespoły śpiewacze „Sielanki”, „Kumowianki”, „Rakołupianki” oraz zespoły muzyczne: „Good Band” z Majdanu Leśniowskiego, „Riffi’n Roll” z Leśniowic, „Arabeska” z Mircza z programem cygańskim. O godz. 19 wystąpi „XFort” i Adam Kraśko. Od godz. 20 zabawa z Zespołem „Yax”. W trakcie imprezy rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, najsmaczniejszy chleb i ciasto oraz na najładniejszy projekt zaproszenia dożynkowego.
W Żmudzi gminne święto plonów odbędzie się na placu przy Szkole Podstawowej w Żmudzi. Rozpocznie je msza święta (o godz. 12), podczas której poświęcone zostaną dożynkowe wieńce. Od godz. 13.20 występy artystyczne: Orkiestry Dętej „Bogatki” oraz zespołów „Szalom Chełm”, „Jarzębinki”, „Źmudziaki”, „JAK-Band”, „Power Play”, „Gdzie diabeł nie może…” oraz „Deck Over”. Od godz. 20 zabawa taneczna z zespołem „Ricco”. Podczas imprezy zostaną rozstrzygnięte konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszy chleb. Dla dzieci zjeżdżalnie, trampoliny, karuzela. W kolejną niedzielę, 28 sierpnia, dożynki odbędą się w gminach Chełm, Dorohusk, Rejowiec, Sawin i Wojsławice.

Czas na Bolkowanie

Już w najbliższy weekend, w parku podworskim w Hniszowie odbędą się uroczystości imieninowe dębu Bolko. Ponad tysiącletni Bolko według legendy swym wiekiem i imieniem wiąże się z początkami państwa polskiego. Podczas wyprawy na Kijów w 1018 roku w jego cieniu miał wypoczywać sam Bolesław Chrobry. Ten dostojny symbol piękna i potęgi przyrody jest powodem do dumy mieszkańców i od dwunastu lat przyciąga do Hniszowa tłumy. W sobotę, 20 sierpnia, zaplanowano imprezy sportowe. Odbędą się zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Ruda-Huta, spływ kajakowy, turniej siatkówki, rajdy rowerowe i biegi przełajowe. Na niedzielę, 21 sierpnia, zaplanowano cześć oficjalną uroczystości (ok. godz. 13) i występy artystyczne. Na scenie wystąpią: finalista 11. edycji programu „Must be the music” Joryj Kłoc ze Lwowa, formacja „Bimber Boys”, Zespół Amatorskiego Folkloru Ludowego Werbyczeńka z Ukrainy, zespół „Klimat W”, „Jarzębina Czerwona”, „Akord”, „Wiśniowy Sad”. W programie także konkurs kulinarny „Nadbużańska Akademia Smaku”, pokazy akrobatyczne, krav magi, wystawy rękodzieła ludowego, atrakcje dla dzieci i stoiska gastronomiczne.

Wakacje z biblioteką

Wakacyjne atrakcje dla najmłodszych przygotowała Chełmska Biblioteka Publiczna. W każdą sierpniową środę w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40) o godz. 10 wyświetlane są animowane bajki, a o godz. 13 klasyki filmowe w cyklu „Kino wielkiej przygody” dla widzów od lat 5 do 100. W każdy czwartek wakacji miłośnicy kreatywnych gier planszowych mogą wziąć udział w rozgrywkach „Planszomanii”. Ofertę dla najmłodszych Czytelników mają również filie ChBP. W środę, 17 sierpnia, filia przy ul. 11 Listopada zaprasza na zajęcia „Mój ulubiony bohater książkowy”; w piątek, 19 sierpnia, w filii przy ul. Nadrzecznej odbędą się zajęcia plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych. Początek wszystkich zajęć godz. 10.

„Kino pod Gwiazdami” odwiedzi Chełm

Konkursy wiedzy o filmie, czerwony dywan dla każdego, malowanie buzi da najmłodszych, wspólne kręcenie filmu i pokazy „Planety singli” oraz bajki „Jak wytresować smoka” – takie atrakcje czekają na mieszkańców Chełma już 20 września w Parku Miejskim (al. Armii Krajowej). A to za sprawą mobilnego „Kina pod Gwiazdami” – jednego z największych Road Show, które już po raz trzeci organizuje Bank BGŻ BNP Paribas. Pokazy nie są biletowane. Darmowe wejściówki można odebrać w chełmskim Oddziale Banku BGŻ BNP Paribas.

Lato w muzeum

W każdy czwartek wakacji Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw: „Światłem miłości. Sztuka sakralna ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej. Wystawa z okazji jubileuszu Chrztu Polski” – ul. Św. Mikołaja 4, „Zenon Michał Jan Waśniewski (1891-1945) – malarz, poeta, pedagog, żołnierz”; „Sztuka lat 70. XX w. ze zbiorów Galerii 72”; „Simon Mondzain, malarstwo, rysunek” – ul. Lubelska 55, „Skarby przyrody”; „Sybiracy, patrioci, tułacze. Losy deportowanych polaków w latach 1940-1956” – ul. Lubelska 57/róg Podwalnej; „Powrót do przeszłości. Dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego”, „Julian Bajkiewicz. Malarstwo” – ul. Lubelska 56a. Muzeum zaprasza także dzieci i młodzież na zajęcia warsztatowe. W najbliższy czwartek, o godz. 11 zaplanowano „Gliniane zabawy” (ul. Lubelska 56a), a o godz. 12 zajęcia plenerowe – „Tak malował Zenon Waśniewski” (ul. Lubelska 55).

Alternatywna Scena Chadeku

27 sierpnia, o godz. 23 Chełmski Dom Kultury zaprasza na koncert Bovskiej. Odbędzie się on w ramach Nocy Kultury. Koncert Bovskiej zinauguruje serię koncertów z muzyką spoza mainstream’u pt. Alternatywna Scena Chadeku. Będą to koncerty artystów, których nie usłyszymy w największych rozgłośniach radiowych. Bovska to artystka niebanalna i czarująca głosem. Piosenki z jej albumu „Kaktus” można było usłyszeć w serialu „Druga szansa” z Małgorzatą Kożuchowską i w komedii „Planeta Singli”. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty wyprzedał się w dwa dni, a jej utwory jeszcze przed premierą krążka były popularne w serwisie youtube. Wstęp bezpłatny. Miejscówki na koncert do odebrania w kasie Kina Zorza (jedna osoba może wziąć maksymalnie dwie wejściówki).