Krótkie kalendarium 2020 roku

STYCZEŃ. Padł rekord zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włodawie – zebrano prawie 38 tys. zł. XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – Włodawa 2020 zdominowały zespoły z Łucka (Ukraina).


LUTY. Robert Biedroń, kandydat na Prezydenta RP, gościł we Włodawie. Obiecał dużo

MARZEC. We Włodawie otwarto oficjalnie biuro europosłanki Beaty Mazurek i posła (zarazem wicepremiera) Jacka Sasina. Biuro mieści się naprzeciwko kina, przy al. Piłsudskiego 17. Na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

KWIECIEŃ. Powiat włodawski podpisał umowę na remont budynku po byłej jednostce wojskowej we Włodawie, powstanie tam kosztem 8 mln zł Centrum Usług Społecznych. W całym kraju wszedł w życie obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. W powiecie włodawskim pilnie poszukiwane były maseczki.

MAJ. Powiat włodawski „zieloną wyspą” – jako jedyny w województwie był wolny od zakażeń koronawirusem. Punkt Obsługi Klienta PGE otwarty został bez pompy, po cichu, oczywiście z wszystkimi ograniczeniami wynikającymi z trwającej wciąż epidemii. Mieści się w budynku Poczty Polskiej.

CZERWIEC. Prezydent Andrzej Duda gościł w hotelu Drob w Urszulinie. Jego wizyta była tak niespodziewana, że nawet niektóre media publiczne tego samego dnia jeszcze o tym nic nie wiedziały. Podobnie jak lokalni działacze PiS. Włodawę pożegnał przeor klasztoru paulinów – Dariusz Cichor – po 6 latach pełnienia posługi proboszcza.

LIPIEC. – Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Włodawę, by przekazać promesy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To m.in. 2 mln zł dla powiatu włodawskiego oraz ponad 1 mln 300 tys. zł dla miasta Włodawa. Wybory prezydenckie w powiecie włodawskim wygrał zdecydowanie Andrzej Duda. Poseł Monika Pawłowska z Lewicy otworzyła biuro poselskie we Włodawie. Na uroczystość otwarcia przyjechał m.in. wicemarszałek sejmu Włodzimierz Czarzasty.

SIERPIEŃ. Pomimo pandemii i wielu wątpliwości coroczny Zew Natury we Włodawie jednak się odbył. Przyciągnął wielu spragnionych koncertów i wydarzeń kulturalnych mieszkańców i turystów. W weekendy nad Jeziorem Białym były nieprzebrane tłumy. Oznaczało to zagrożenie epidemiologiczne, bowiem człowieka z maseczką na twarzy szukać można równie skutecznie jak mitycznego krokodyla.

WRZESIEŃ. Para prezydencka – Andrzej i Agata Dudowie – w Wytycznie przy Kopcu Chwały uczestniczyła w obchodach agresji sowieckiej na Polskę połączone z 81. rocznicą bitwy. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie po raz kolejny przyciągnął tysiące gości. W SP nr 3 we Włodawie ognisko covid-19. Włodawa i powiat włodawski w ten sposób przestał być „zieloną wyspą” i stał się za chwilę czerwoną strefą.

PAŹDZIERNIK. Wszystkie szkoły przeszły na tryb zdalnego nauczania. Dwustu uczestników Strajku Kobiet spacerowało przez prawie dwie godziny wokół ronda tzw. hydraulika we Włodawie. Później znaczna część demonstrantów udała się pod siedzibę PiS, gdzie zapaliła symboliczne znicze.

LISTOPAD. Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy, w liście otwartym oskarżył władze powiatu o nieudolność, brak nadzoru i nieprawidłowe zarządzanie i nadzór nad szpitalem.

GRUDZIEŃ. Przepadły wszystkie wnioski złożone przez samorządy powiatu włodawskiego w ramach II edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto podpisało umowę na rewitalizację czworoboku, koszt 8 mln zł. We włodawskim szpitalu rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19. (pk)