Lublin gotowy na święta

Jedna z bożonarodzeniowych miejskich choinek stanęła na placu Po Farze

W dzień św. Mikołaja, 6 grudnia w Lublinie rozbłysły świąteczne światełka. Tegoroczne iluminacja jest o wiele bogatsza niż w ubiegłych latach, a stojąca przed ratuszem choinka wyższa. Przy zapalaniu świątecznych światełek wzięło udział 60 przedszkolaków przebranych za aniołki.


W Lublinie rozpoczyna się maraton świątecznych atrakcji, związany z organizowanym przez miasto Festiwalem Bożego Narodzenia. Potrwa on aż do 12 stycznia przyszłego roku. – Przed nami niepowtarzalny świąteczny czas w Lublinie. Spędźmy go razem w rodzinnym gronie, ale też w przestrzeni naszego miasta, które z tej okazji przygotowało wiele atrakcji. Poczujmy najpiękniejszą atmosferę Festiwalu Bożego Narodzenia, dajmy się ponieść emocjom, pozwólmy zainspirować się na święta – zachęca Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W tym roku świąteczna dekoracja uzupełniona została o nowe ozdoby wykonane przez firmę Mulidekor. Przed Bramą Krakowską znalazł się „świetlisty prezent”. Powrócił też popularny wśród turystów i mieszkańców błyszczący napis „I love Lublin”. Na placu Litewskim stanęła ramka do zdjęć, a na placu po Farze-altana zainspirowana freskami z kaplicy św. Trójcy.

Odświeżono dekoracje stojącej przed ratuszem choinki, montując ją o dodatkowy segment i przed nią wielkie anielskie skrzydła, w cieniu których można pozować do zdjęć. Nowe błyszczące stroje dostały też figury aniołów. Świetliście jest też na Krakowskim Przedmieściu, gdzie powróciły te same co rok temu dekoracje latarni oraz drzewek i nowe skrzące się barwne rzeźby poety i tańczącej pary.

Szopka w nowej odsłonie

Na deptaku przed dawnym pedetem trwa montaż zupełnie nowej szopki bożonarodzeniowej Za nią ustawiono, podobnie jak rok temu, żywą choinkę. Miejska szopka będzie mieć pięć metrów wysokości, sześć szerokości i siedem metrów długości. Będzie wykonana z drewna sosnowego z dachem krytym słomą. W szopce staną znane sprzed roku figury Świętej Rodziny i Trzech Króli. Do kolędowania miasto zaprasza lubelskie zespoły i schole – wciąż można się zgłaszać.

Okres Bożego Narodzenia to także tradycyjnie czas koncertów. Miasto zaprasza 27 grudnia na godzinę 19.30 do bazyliki oo. Dominikanów na darmowy koncert „Projekt Emmanuel. Pieśni o Narodzeniu” w wykonaniu Gospel Rain i solistów: Beaty Bednarz i Wojciecha Cugowskiego. W programie koncertu pojawią się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w niezwykłych i pięknych aranżacjach. – To będzie rodzinne kolędowanie – zapowiada Grzegorz Głuch, dyrygent Gospel Rain.

Chórowi towarzyszyć będzie znakomite grono instrumentalistów i zespół dziecięcy, złożony z muzykalnych dzieci członków Gospel Rain. Fundacja „Aktywni Rodzice” wraz z Chórem Politechniki Lubelskiej także zaprasza do gościnnej bazyliki oo. Dominikanów, tym razem 29 grudnia o godzinie 10.30 na „Muzyczne Patataj” – wspólne kolędowanie. Wstęp wolny. Po Nowym Roku, 2 stycznia na godzinę 18.00 zaplanowano charytatywny koncert Majki Jeżowskiej i Piotra Cugowskiego. Bilety do nabycia w kasie CSK.

Lubelska filharmonia 20 grudnia na godz. 19.00 zaprasza na Wielki Koncert Bożonarodzeniowy z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej, Chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej, Chóru Chłopięcego „Słowiki Lubelskie”, WOK w Lublinie i solistów – W programie muzyka bożonarodzeniowa. Ceny biletów – 15, 20, 30 zł.

Świąteczne filmy, kulinaria i warsztaty

Festiwal Bożego Narodzenia to także nastrojowe filmy w świątecznym klimacie. W tym roku będą one wyświetlane w sali kinowej Centrum Kultury. Cena biletu to tylko 10 zł (do nabycia w kasie CK przy Peowiaków). Projekcje odbędą się w dniach 21, 22, 28 i 29 grudnia. Na ekranie zobaczymy m. in. przygody Kacpra i Emmy czy Kota Findusa i Staruszka Pettsona. Harmonogram pokazów w CK i na stronie lublin.eu w zakładce poświęconej Festiwalowi.

W bogatej ofercie świątecznych atrakcji znajdzie się też coś dla łasuchów – specjalnie na tegoroczne święta, w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia dział marketingu miasta opracował osiem oryginalnych foremek na pierniczki. Ich kształty nawiązują do symboli Lublina. W zestawie: Brama Krakowska, aniołek, czarcia łapa, kamieniczka, koziołek, trolejbus czy Zamek Lubelski. Foremki będą dostępne na wszystkich warsztatach kulinarnych (zapisy przez Internet na stronie Festiwalu).

Pieczenie pierniczków przewidziano już 13 i 14 grudnia w „Szwedzkim Stole” w Skende Shopping oraz 16 i 17 grudnia w restauracji „2 Pi Er” przy ul. A. Grottgera 2, mieszczącej się na ostatnim piętrze budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Z kolei Pijalnia Czekolady „Solidarność” z Galerii Olimp zaprasza 18 grudnia na warsztaty czekoladowe.

W trakcie przygotowań do świąt warto zapisać się na choćby jeden z licznych darmowych warsztatów rękodzielniczych. Nietuzinkowym pomysłem na prezent są np. kartki z papieru czerpanego – będzie można je wykonać 20 i 21 grudnia w Galerii VIVO! (poziom +1, Strefa Co-working). Także księgarnia „U Hieronima” w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4 zaprasza na warsztaty tworzenia kartek świątecznych i ozdób choinkowych.

Warsztaty odbędą się 11 i 18 grudnia o godz. 17.00 Zapisy i informacje: tel. 81-528-74-18 lub 81-528-74-09, uhieronima@wbp.lublin.pl. Kartki będzie można wykonać także 14 i 15 grudnia w LOITiK przy ul. Jezuickiej. Tu warsztaty zostaną poprzedzone spacerem (zapisy pod numerem tel. 81 532 44 12 lub osobiście w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3).

16,17 i 19 grudnia o godzinie 10.00 w klasztorze oo. Dominikanów będą wykonywane rękodzielnicze aniołki. A dla tych, którzy chcą oderwać się od świątecznego stołu, przygotowano 28 grudnia (sobota) w godz. 17.15 -21.00 na lodowisku Icemania świąteczną potańcówkę. Dla wszystkich ubranych w świąteczne swetry – niższa cena na bilet wstępu: 10 zł. Promocyjna cena obowiązuje przez cały dzień dla wszystkich w świątecznym stroju.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here