Lublin nad łąką przysiadł

Jedna z kwietnych łąk wyrośnie przy rozwidleniu ul. Lwowskiej

Dzięki projektowi „Lublin nad łąką przysiadł”, realizowanemu przez lubelską fundację „Krajobrazy” w ramach III edycji Zielonego Budżetu, w Lublinie powstanie sześć nowych, łąk miejskich. W planach są też sierpniowe i wrześniowe spacery z mieszkańcami.

– Cieszę się, że łąki kwietne, zarówno te zasiewane, jak i te naturalne, spotkały się z zachwytem dużej części mieszkańców naszego miasta. Jestem przekonany, że z czasem przekonamy do polubienia i docenienia tych niezwykle bogatych przyrodniczo i urokliwych terenów zieleni wszystkich lublinian – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W planach miasta jest już kolejny projekt „LUBłąki”, którego założeniem jest stworzenie jak największej ilości łąk w przestrzeni miasta. Miasto odstąpiło od koszenia pasów drogowych tam, gdzie powstały naturalne łąki kwietne. – Ograniczone koszenie trawników pozwala nam obserwować rodzaj, ilość, zagęszczenie oraz czas kwitnienia roślin, które się na nich pojawiają. Dzięki temu będziemy mogli wstępnie wytypować tereny zieleni, które już od początku przyszłego sezonu wegetacyjnego traktowane będą w sposób specjalny jako samowystarczalne trawniki ekstensywne – wyjaśnia Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Projekt „Lublin nad łąką przysiadł” (cytat ze słynnego „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza) zakłada utworzenie na terenach miejskich łąk kwietnych w sześciu nowych lokalizacjach: przy al. Kompozytorów Polskich, przy al. Solidarności/ul. Prusa, przy ul. Doświadczalnej, w pasie zieleni przy Dworku Graffa, przy ul. Romantycznej i przy ul. Lwowskiej (między rondami). Przy naturalnych miejskich łąkach pojawią się też tablice ostrzegające przed ich koszeniem, tak, by nie powtórzyła się tegoroczna historia wykoszonej omyłkowo łąki przy ul. Bernardyńskiej.

Na 12 i 13 sierpnia na godzinę 13.00 zaplanowano spotkanie z pszczelarzem, architektem krajobrazu i entomologiem ( znawcą owadów). W planach jest wspólne zwiedzanie pasiek na dachach CSK i ViVO! oraz odwiedzanie miejskich łąk kwietnych. Zapisy na spacery pod numerem telefonu: 508 469 689 lub mailowo: fundacjakrajobrazy@gmail.com. W planach są też warsztaty w zielonej sali na Starym Mieście m.in. na temat siewu roślin kwitnących połączone z wykładem na ich temat. Warto pamiętać, że łąki kwietne to nie tylko ozdoba, ale i siedliska dla wielu gatunków zwierząt oraz źródła pokarmu dla owadów zapylających. Dodatkowo są ekologiczne, bo nie stosuje się na nich pestycydów.

Emilia Kalwińska

Propozycje nowych lokalizacji łąk kwietnych można kierować także do Miejskiego Architekta Zieleni na adres: maz@lublin.eu. Ratusz przypomina przy okazji, że od 2017 roku w pasach drogowych, skwerach, rabatach i w donicach w Lublina z budżetu miasta: 280 drzew, ponad 24 000 krzewów, około 5000 bylin. W ramach tegorocznej, trzeciej już edycji Zielonego Budżetu powstanie kolejnych siedem skwerów. Na nich oraz w pasach drogowych znajdzie się 129 drzew, niespełna 10 000 krzewów oraz ponad 2000 bylin.