Mandat z drona z zaskoczenia

To była pierwsza taka akcja na terenie powiatu chełmskiego, ale z całą pewnością nie ostatnia. Policjanci zapowiadają, że kontrole drogowe z wykorzystaniem drona będą częste i nie tylko na DK12.

Fotoradary, nieoznakowane lub ukryte w krzakach radiowozy – to wszystko już było. Teraz do kontroli ruchu drogowego komendy wojewódzkie zaczęły używać dronów. Sprzęt lubelska policja zakupiła kilka miesięcy temu, a w ubiegłym tygodniu (w środę, 3 marca) po raz pierwszy dron wzbił się nad powiatem chełmskim. Działania prowadzone były na drodze krajowej nr 12, w Chojnie Nowym Pierwszym w gminie Siedliszcze.

– Policjanci z wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie z wykorzystaniem drona kontrolowali z powietrza zachowania kierowców. Jednocześnie w obu kierunkach drogi znajdowały się patrole policjantów chełmskiej drogówki – informuje kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa chełmskiej komendy.

W ciągu zaledwie dwóch godzin dron zarejestrował nad Chojnem aż 11 popełnionych wykroczeń. – Jedno z nagrań obrazuje moment wyprzedzania kilku pojazdów, w tym ciężarowego, przez trzy inne samochody osobowe w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania. Wszystkie trzy auta zostały zatrzymane do kontroli drogowej, a kierujący nie uniknęli konsekwencji – mówi komisarz Czyż.

Zatrzymanych kierowców spotkało nie lada zaskoczenie, bo ostatnie, czego by się spodziewali, to kontrola z powietrza. Chełmianie powinni się jednak oswoić z myślą, że w każdej chwili mogą być obserwowani z góry, bo – jak zapowiada policja – nie była to jednorazowa akcja. Działania z wykorzystaniem drona będą się powtarzać i to nie tylko w obrębie DK12. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach powiatu. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here