Maratony Kresowe na mecie

Jedenasty sezon Międzynarodowych Maratonów Kresowych MTB cykliści z Chełma zakończyli w Gołdapi. Trudno o piękniejsze miejsce na finał. Po wyścigu odbyła się tradycyjna impreza integracyjna.


– Wystartowaliśmy na Promenadzie Zdrojowej obok Tężni Solankowych. Ścigaliśmy się w tajemniczym lesie Kumiecie. Częściowo były to trasy narciarskiego „Biegu Jaćwingów”. W czasie wojny w lesie Kumiecie Niemcy wybudowali kwaterę dowództwa Luftwaffe. Wzniesiono też solidne schrony oraz kilka budynków towarzyszących.

Pod koniec wojny większość obiektów wysadzono. Nasza trasa będzie prowadziła obok pozostałości obiektów i schronów byłej kwatery. Ostatni kilometr, to piękna ścieżka prowadząca brzegiem jeziora Gołdap – opowiada Wiesław Wójtowicz z Azart Peleton Chełm.

Pewnie wszyscy już czują zmęczenie długim sezonem, więc na zakończenie trasa nie należała do ekstremalnie trudnych. Nie było jednak łatwo. Rok temu mistrz Polski Dariusz Batek pokonał trasę ze średnią prędkością ok. 25 km/h. Na trasie Biegu Jaćwingów znalazł się odcinek interwałowy.

– Można było sprawdzić też umiejętności techniczne. Jest sporo zakrętów i kilka odcinków singlowych. W tym roku był co najmniej jeden podjazd więcej. Dzięki krótkiej rundzie, kibice zgromadzeni przy tężniach mogli niemal na bieżąco obserwować rywalizację i dopingować zawodników – dodaje.

Gołdap jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w tym rejonie Polski. Leży nad jeziorem i rzeką, zaś na wschód od jego granic rozciąga się legendarna Puszcza Romincka. Gołdap jest idealnym miejscem na letnie wakacje, ale jest także kurortem zimowym ze stokami narciarskimi. Warto podkreślić, że w Gołdapi jest najczystsze w Polsce powietrze! Jest też jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach.

Charakter uzdrowiska jest określany jako klimatyczno-borowinowy. Oferuje usługi lecznictwa w zakresie schorzeń narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych oraz niektórych chorób układu oddechowego i nerwowego. Z tego zestawienia wynika, że osoby sfatygowane długim sezonem powinny zostać w Gołdapi dłużej, aby odzyskać pełnię sił przed kolejnym, już dwunastym.

A miejsca jakie zajęli zawodnicy i zawodniczki Azart Peleton Chełm startując w 14 z 16 rozegranych Maratonów Kresowych w 2019 r.: dystans fit: trzecie miejsce drużynowo, indywidualnie: 1. Beata Wójtowicz, 5. Szymon Stasiuk, dystans półmaraton: 2. Marian Kita (M7), 5. Wiesław Kociuba (M5), maraton: 1. Wiesław Wójtowicz (M4), 4.Wiesław Pawluk (M4), 4. Adam Chachaj (M3), 5. Krzysztof Grajczyk (M4), 3. Katarzyna Błaszczak. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here