Miejsce do tulenia noworodków

W EMO strefie swoje maleństwa mogą tulić zarówno mamy, jak i tatusiowie

Na oddziale Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej w Lublinie powstała pierwsza w naszym regionie EMO strefa. Pozostawiony się w cichym i przytulnym pomieszczeniu fotel umożliwia tzw. kangurowanie, czyli tulenie nowo narodzonego dziecka „skóra do skóry”. Mogą to robić zarówno mamy, jak i … tatusiowie.
Tulenie jest bardzo ważne


Lubelska Emo strefa to 39. takie miejsce w Polsce. Zostało w całości ufundowane przez markę Emotopic.– Przyjmujemy zgłoszenia, ten program trwa. Szpitale do programu mogą zgłaszać zarówno rodzice, jak i pracownicy poprzez stronę internetową www.emostrefa.pl Nasze fotele rozdajemy bezpłatnie. Wyposażamy też oddziały w leżanki, które umożliwiają rodzicom starszych dzieci wygodny pobyt w szpitalu – mówi Anna Hekkelstrand, koordynator programu „Blisko z Tobą chcę być” marki EMOTOPIC. Z nowego nabytku zadowoleni są zarówno pacjenci, jak i personel medyczny. Jako pierwszy fotel przetestował pan Michał Łukasiewicz, który przytulał swoją dwudniową córeczkę Indię. – Cieszę się że możemy być razem. Córeczka jest spokojna, widać, że jest jej u mnie dobrze – mówił szczęśliwy tata. W tym czasie mama dziewczynki przebywała na oddziale, odpoczywając po operacji cesarskiego cięcia.

– Kangurowanie, czyli tulenie dziecka na klatce piersiowej rodzica, daje mu poczucie bliskości. Nowo narodzone dziecko, które trafia w ramiona rodzica, czuje się bezpiecznie i spokojnie. Może czuć jego zapach i bicie serca. Po drodze, którą przechodzi, to bardzo ważne spotkanie, bo wielokrotnie poród to trudny czas i dla mamy, i dla dziecka – mówi Lidia Ruta, zastępca kierownika do spraw położnictwa Oddziału Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

– Okazuje się że zdrowie człowieka jest uwarunkowane przez rodzaj bakterii, jakie mamy w organizmie, tzw. mikrobronie. Jeżeli rodzic po narodzinach dziecka może mieć bezpośredni z nim kontakt, to może się ono stykać z bezpiecznymi, domowymi bakteriami. To chroni organizm noworodka. Kangurowanie jest więc zwiększeniem szans na dobre zdrowie dziecka – wyjaśnia Henryk Wiktor, kierownik Oddziału Ginekologii i Położnictwa przy al. Kraśnickiej.

Metoda kangurowania powstała w zasadzie przypadkowo. Za jej twórcę uważa się dr. Edgara Reya Sanabrię, który w szpitalu w Bogocie w obliczu braku personelu i odpowiedniego sprzętu medycznego polecił, aby noworodki były przytulane przez matki, głównie w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała dziecka. W efekcie umieralność dzieci spadła o połowę, co dało początek badaniom dr. Reya nad tą metodą. Dzięki jego publikacjom metodę kangurowania upowszechniono na całym świecie. W zeszłym roku w województwie lubelskim urodziło się 1800 wcześniaków, co stanowi ok. 9 proc. wszystkich noworodków. EMO strefy powstające w oddziałach położniczych i neonatologicznych umożliwiają bliski kontakt dziecka z rodzicem w zacisznych warunkach. Emilia Kalwińska