Mięso dla psa – surowe czy gotowane? Czym karmić szczeniaki i dorosłe psy?

Mięso dla psa to podstawa posiłków przygotowywanych dla zwierzęcia samodzielnie. Należy jednak ostrożnie wybierać produkty i podawać pupilowi tylko odpowiedni rodzaj mięsa przygotowany we właściwy sposób.

Coraz więcej właścicieli czworonogów decyduje się na rezygnację z przygotowywania domowych posiłków i karmienie psa gotowymi karmami. Jest to bowiem rozwiązanie szybkie i wygodne, a do tego znaczna część karm dla psów zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nadal jednak wielu właścicieli psów woli przygotowywać posiłki dla swoich pupili samodzielnie. Warto w tym przypadku pamiętać, aby odpowiednio komponować wszystkie dania i podawać zwierzęciu tylko te produkty, które może i powinien jeść. Mięso dla psa jest jednym z podstawowych składników diety, których nie może zabraknąć w żadnym posiłku.

Mięso dla psa i pozostałe składniki domowych posiłków

Jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłki dla psa, zwróć uwagę na proporcje, z jakich powinien składać się każdy z nich. Przedstawiają się one następująco:

 • ⅓ mięsa, ⅓ warzyw i owoców, ⅓ wypełniaczy

lub

 • ½ mięsa,  ¼ warzyw i owoców, ¼ wypełniaczy.

Przygotowując posiłki samodzielnie, należy uzupełniać je witaminami oraz mikro i makroelementami.

Większość warzyw i owoców psy mogą jeść w postaci surowej. Warto jednak ograniczyć do minimum produkty takie jak:

 • warzywa strączkowe,
 • kapusta,
 • czosnek,
 • cytrusy.

Tych produktów nie podaje się w ogóle:

 • awokado,
 • cebula (może zatruć psa),
 • winogrona,
 • śliwki,
 • brzoskwinie,
 • nektarynki.

Wypełniaczami są m.in.:

 • ryż,
 • makaron,
 • płatki owsiane,
 • płatki jęczmienne,
 • chleb lub kasza – sporadycznie.

Jakie mięso dla psa?

Mięso, które możesz podawać psu to przede wszystkim wołowina, drób, jagnięcina oraz ryby bez ości. Musisz jednak obserwować psa i kontrolować, czy nie występuje u niego reakcja alergiczna (świąd skóry, zapalenie przewodu słuchowego, biegunka). Najsilniej uczula mięso drobiowe i wieprzowe.

W rozsądnych ilościach możesz podawać psu podroby. Zawierają one dużo białka łatwo przyswajalnego przez psy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i witaminy. Mają jednak wysoką zawartość fosforu, w związku z czym powinny stanowić uzupełnienie diety, a nie jej podstawę.

Odradza się podawanie psom wieprzowiny, ponieważ jest ona zbyt tłusta i zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Ostrożnie należy podchodzić także do dziczyzny i podawać ją tylko po obróbce termicznej.

Nigdy nie podawaj psu mięsa, które zostało z obiadu – jest ono zbyt doprawione i może zaszkodzić Twojemu podopiecznemu. Unikaj karmienia psów ugotowanymi kośćmi drobiowymi – są one zbyt kruche i rozpadają się na drobne, ostre fragmenty, które mogą wbić się w gardło psa.

W diecie psa najważniejsza jest różnorodność. Nie karm zwierzęcia wyłącznie jednym rodzajem mięsa i takimi samymi dodatkami. Tylko różnorodność sprawi, że dostarczysz psu wystarczającą ilość wszystkich, niezbędnych wartości odżywczych.

Czy pies może jeść surowe mięso?

Surowe mięso dla psa wzbudza wątpliwości zarówno u niektórych właścicieli, jak i części weterynarzy m.in. ze względu na groźne zatrucia bakteryjne. Nieświeże mięso może powodować zatrucia i salmonellę. Na surowo nie można podawać zwierzętom wieprzowiny, ponieważ może ona zawierać wirusa choroby Aujeszkyego.

Coraz więcej jest jednak zwolenników karmienia psów surowym mięsem – między innymi dlatego, że podczas gotowania produkty tracą znaczną część wartościowych dla psa składników odżywczych.

Psy, mimo iż w znacznej mierze zostały udomowione, są drapieżnikami. Ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia surowego mięsa, kości, skóry czy podrobów. Podczas prób przestawienia psa z mięsa gotowanego lub gotowych karm na surowe mięso, warto jednak zachować ostrożność. Żołądek nieprzyzwyczajony do tego typu jedzenia może przez krótki czas się buntować, wywołując np. biegunki.

Surowe mięso dla psa – dieta BARF

Dietą, którą poleca coraz więcej właścicieli psów i weterynarzy jest BARF. Dieta ta polega na podawaniu psu mięsa surowego (i surowych kości), z niewielkim dodatkiem warzyw i owoców sezonowych oraz niewielką ilością nabiału.

Jadłospis w diecie BARF musi być odpowiednio skomponowany. Ważna jest przede wszystkim świeżość i różnorodność, a produkty muszą pochodzić z zaufanego źródła. Mięso musi być przebadane pod kątem pasożytów,wirusów i bakterii. Przed podaniem posiłku, mięso można przemrozić lub sparzyć wrzątkiem.

Jakie mięso dla szczeniaka?

Szczeniaki można karmić mięsem, jednak należy zachować ostrożność. Małe psy nie potrafią zbyt dobrze gryźć, dlatego lepiej na samym początku oddzielać mięso od kości lub zmielić wszystko razem. Nowe składniki warto wprowadzać stopniowo, aby nie wywołać rewolucji żołądkowych. Jeśli obawiasz się samodzielnie karmić małego pieska, możesz skorzystać z gotowych karm dla szczeniaków.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here