Nauczyciele chętni na szczepienia

Dla niektórych nie była to łatwa decyzja i mieli obawy. Jednak większość nauczycieli chełmskich placówek oświatowych uprawnionych w pierwszej kolejności do szczepień przeciwko Covid-19 skorzystała z tej możliwości. 15 lutego rusza kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli. Szczepionki przyjmą w chełmskim szpitalu.

Zapisy na szczepienia ruszyły 8 lutego. Uprawnieni do nich byli w pierwszej turze nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu (również ci niebędący pracownikami szkół), osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela i woźna oddziałowa w przedszkolu oraz zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy. W pierwszej turze na szczepienia mogli zapisywać się też pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Lista uprawnionych nie uwzględniała pracowników personelu, administracji, które również zagrożone są zakażeniem i wielu z nich – jak mówią dyrektorzy chełmskich szkół – też chciało zapisać się na szczepienia, ale nie mogło jeszcze tego zrobić. Dotyczyło to też nauczycieli przebywających na zwolnieniach i tych ze zgłoszoną długotrwałą nieobecnością w pracy (powyżej 31 marca br.). Tuż przed zapisami wielu nauczycieli zadawało sobie pytanie, czy szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna. Na stronie internetowej gov.pl zamieszczono odpowiedź: „Tak jest bezpieczna.

Podstawą dopuszczenia do obrotu są badania kliniczne. Reżim rejestracji leków w UE jest bardzo wysoki. Do oceny skuteczności szczepionki AstraZeneca włączono dwa badania kliniczne, mimo że producent przedstawił ich więcej. W Charakterystyce Produktu Leczniczego skuteczność tej szczepionki jest ustalona na poziomie blisko 60 proc. Szczepionka AstraZeneca chroni 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19 i 60 proc. osób przed zachorowaniem”.

Jeden z dyrektorów chełmskich szkół, z którym rozmawialiśmy stwierdził, że nauczyciele przekonani są, iż to jedna najlepszych szczepionek. Jego zdaniem właśnie to spowodowało, że tak wielu z pedagogów z placówki, w której jest dyrektorem, zdecydowało się zaszczepić. Przyznał jednak, że obawy były, bo przecież nikt nie wie, jak zareaguje organizm, a zdrowie i życie ma się jedno. Ten sam powód zdecydował, że większość uprawnionych do tego nauczycieli w chełmskich placówkach oświatowych jednak zapisało się w ubiegłym tygodniu na szczepienia.

Zapisy te trwały do 10 lutego. Tego dnia dyrektorzy szkół, do których nauczyciele zgłaszali gotowość zaszczepienia, przesyłali wypełniony formularz z „listą chętnych” do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz ten był przekazywany do właściwego szpitala węzłowego, znajdującego się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. Potem, dyrektorom szkół pozostało czekać aż skontaktuje się z nimi chełmski szpital, aby poinformować o terminie szczepień nauczycieli. Pod koniec tygodnia w chełmskim szpitalu dostaliśmy informację, że szczepienia te rozpoczną się w poniedziałek, 15 lutego.

Zapisali się prawie wszyscy, którzy mogli

W Przedszkolu Miejskim nr 6 w Chełmie było już kilka sytuacji, w których z powodu Covid-19 trzeba było kierować na kwarantannę poszczególne grupy przedszkolne i kadrę. Na szczepienia zapisało się tu 8 nauczycieli wychowania przedszkolnego, czyli prawie cała kadra z dyrektor Aliną Ceglarską na czele, a także woźne oddziałowe. Na szczepienie, ze względów zdrowotnych, na razie nie mogła się zapisać jedna nauczycielka.

– Zapisali się praktycznie wszyscy, którzy mogli to zrobić – mówi dyrektor Ceglarska. – Ufamy, że to będzie dobre dla nas i dzieci. Zdarzały się u nas przypadki Covid-19 i zdajemy sobie sprawę z zagrożenia.

Podobna sytuacja jest w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie.

– Zapisało się trzydzieści jeden osób, czyli wszyscy, którzy mieli takie uprawnienia, oprócz dwóch z przeciwwskazaniami – mówi Jolanta Konopko, dyrektor ZS-P nr 3 w Chełmie. – Pracownicy uznali, że skoro jest taka możliwość, skorzystają z niej. Procedura zgłaszania listy była prosta. Czekamy teraz na informację ze szpitala o terminie szczepień.

Andrzej Kosiniec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Chełmie, mówi, że 90 procent uprawnionych, tj. 23 osoby, zapisało się na szczepienia przeciwko Covid-19.

– Zainteresowanie szczepieniami jest, zapisali się na nie wszyscy ci, którym nie przeszkodziły w tym względy zdrowotne – mówi dyrektor Kosiniec. – My też czekamy na informację, kiedy mamy się zgłosić do szpitala na szczepienia.

Podobnie było w Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie, gdzie na szczepienia zapisało się 80 proc. uprawnionych – 23 nauczycieli.

– Zdrowie i życie jest najwyższą wartością – mówi Beata Tomaszczuk, dyrektor SP nr 8 w Chełmie.

Kolejna runda

Większość nauczycieli chełmskich placówek oświatowych, którzy mogli zapisać się na szczepienia w pierwszej turze, zrobiła to. W województwie lubelskim na około 20 tysięcy uprawnionych do tego nauczycieli chęć szczepień zgłosiło prawie 13 tysięcy z nich. Wiadomo, że dla niektórych nie była to łatwa decyzja i towarzyszyły jej obawy. Szczepienia kilkuset osób to spore przedsięwzięcie organizacyjne, ale w chełmskim szpitalu mają doświadczenie, bo szczepili już swoją kadrę. Od poniedziałku, 15 lutego br. rusza kolejna tura rejestracji nauczycieli.

Na szczepienie będą mogli zgłosić się wszyscy nauczyciele zarówno edukacji przedszkolnej, jak i nauczyciele akademiccy. W tej grupie znajdą się chętni nauczyciele w wieku do 60 lat, którzy nie zostali zarejestrowani w I etapie przyjmowania zgłoszeń. W ubiegłym tygodniu trwała też akcja testowania nauczycieli klas I-III podstawówek i szkół specjalnych. Testy przesiewowe przejdą też nauczyciele przedszkoli, w tym osób zatrudnionych na stanowisku pomocy nauczyciela i pomocy wychowawcy w przedszkolach. Chodzi o to, aby określić skalę ewentualnych zakażeń. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here