Nauczyciele z Żółkiewki w Czechach

Dwóch nauczycieli zawodu z Zespołu Szkół w Żółkiewce, kształcących uczniów w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, uczestniczyło w tygodniowym wyjeździe obserwacji pracy w czeskich przedsiębiorstwach i zakładach naprawczych w Ostrawie. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Od Klasy do Europy” realizowanego w ramach programu Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna. Wartość projektu wynosi 43 846 EUR. Realizacja projektu odbyła się we współpracy z czeską organizacją Educare et Labora s.r.o.

Podczas trwania programu „job shadowing”, trwającego od 15 do 21 lutego 2026 roku, nauczyciele mieli możliwość obserwowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, metod pracy oraz wykorzystywanych narzędzi w czeskich firmach: Autocentrum Ostrava s.r.o. oraz Index Auto s.r.o. Była to wyjątkowa okazja do zapoznania się z nowościami technicznymi, które mogą znaleźć zastosowanie również w procesie kształcenia uczniów w Zespole Szkół w Żółkiewce.

Podczas wizyty nauczyciele analizowali zaawansowane rozwiązania techniczne oraz narzędzia diagnostyczne, które wyznaczają obecne standardy rynkowe. Szczególną uwagę poświęcono optymalizacji procesów logistycznych. Za niezwykle cenny uznano system zarządzania zamówieniami części zamiennych, który zapewnia płynny i bezbłędny przepływ komponentów bezpośrednio do stanowisk naprawczych.

Poza aspektami technicznymi, uczestnicy programu przyjrzeli się nieszablonowym formom budowania wizerunku marki. Czeskie serwisy z powodzeniem łączą nowoczesność z tradycją, wykorzystując ekspozycje pojazdów zabytkowych oraz historię motoryzacji, jako skuteczne narzędzie promocyjne, przyciągające klientów i budujące prestiż warsztatu. Zaobserwowane innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne mogą przyczynić się do podniesienia, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w naszej szkole.

Pobyt w Ostrawie nie ograniczał się jedynie do zdobywania doświadczeń zawodowych. Był to także czas doskonalenia umiejętności językowych. Nauczyciele mieli okazję posługiwać się językiem angielskim i czeskim zarówno podczas obserwacji, jak i w życiu codziennym. Ponadto, w wolnym czasie zwiedzali Ostrawę, odwiedzając między innymi historyczny kompleks przemysłowy Dolní Vítkovice oraz słynne ZOO z ogrodem botanicznym, które są jednymi z największych atrakcji turystycznych regionu. Na zakończenie wyjazdu uczestnicy otrzymali oficjalne certyfikaty wystawione przez firmę Educare et Laboras.r.o., potwierdzające ich udział w programie oraz zdobytą wiedzę.

Wyjazd był cennym doświadczeniem zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym. Umożliwił nauczycielom poszerzenie horyzontów, zdobycie nowych kompetencji oraz inspiracji, które z pewnością wzbogacą ich pracę dydaktyczną. Wiedza i umiejętności nabyte podczas stażu przyczynią się do jeszcze lepszego przygotowania uczniów do przyszłej kariery zawodowej.

Uroczyste podsumowanie projektu „Od Klasy do Europy” odbyło się 24 kwietnia 2026 roku w Zespole Szkół w Żółkiewce. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, m.in. wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego i Sekretarz Gminy Żółkiewka – Pan Marcin Zając, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Krasnostawskiego – Pani Aleksandra Stachula, Przewodnicząca Rady Rodziców: Pani Anita Jonasz oraz wychowawcy, nauczyciele i uczniowie.

Dyrektor Zespołu Szkół w Żółkiewce, Pan Henryk Różyło, wspólnie z koordynatorem projektu, Panem Krzysztofem Chudziakiem, zaprezentowali uczestnikom spotkania multimedialną relację z wyjazdu, ukazującą najważniejsze momenty mobilności. Ocenę przebiegu i efektów wyjazdu przedstawili przedstawiciele uczniów – Rafał Bartnik i Rafał Celiński.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty EUROPASS, które potwierdzają ich uczestnictwo w programie oraz zdobyte kwalifikacje. Dzięki udziałowi w projekcie, nauczyciele i uczniowie z Żółkiewki zdobyli cenne doświadczenie zawodowe, które będą mogli wykorzystać, w pracy i w procesie kształcenia przyszłych mechaników.