Nerwowe próby generalne

Nie we wszystkich szkołach próbne matury będą przeprowadzone stacjonarnie. Powód jest prosty – zagrożenie koronawirusem, które od kilkunastu miesięcy demoluje niemal każdą dziedzinę życia.

Próbne matury to istotny element przygotowań do egzaminu dojrzałości. Wskazują bowiem słabiej opanowane partie wiedzy szkolnej i pomagają młodzieży oswoić się ze stresem oraz egzaminacyjnymi procedurami. Tymczasem rodzic ucznia II LO w Chełmie z rozżaleniem napisał do naszej redakcji, że w placówce tej „nie odbywają się żadne, normalne matury próbne”. Okazuje się jednak, że II LO szykuje się właśnie do przeprowadzenia próbnych egzaminów w formie stacjonarnej i rozpoczynają się one w tym tygodniu. Skąd zamieszanie? Sprawę wyjaśnia Zbigniew Niderla, dyrektor II LO w Chełmie.

– Co roku było tak, że na początku listopada przeprowadzaliśmy próbną maturę na podstawie arkuszów wydawnictwa „Operon”, ale w tym roku ze względu na sytuację i wprowadzenie nauki zdalnej nie zdążyliśmy tego zrobić w formie stacjonarnej – mówi dyrektor Niderla. – Czekaliśmy aż wznowiona zostanie nauka w szkołach, ale tak się nie stało. W międzyczasie inne szkoły przeprowadziły próbną maturę z wykorzystaniem arkuszy „Operon” i przez to zostały one już upowszechnione.

W związku z tym nauczyciele przerabiali je na lekcjach online z maturzystami. Teraz przystępujemy jednak do próbnych matur w formie stacjonarnej na podstawie arkuszy udostępnianych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. To będzie taka próba generalna przed tym, co zapewne czeka nas w maju. Mamy około stu dziewięćdziesięciu maturzystów, którzy zostaną rozmieszczeni w dziewiętnastu salach lekcyjnych w grupach po dziesięć osób. Każda z osób będzie pisała każdy egzamin próbny w tej samej sali. Wszystko będzie przebiegało w reżimie sanitarnym.

W I LO w Chełmie również trwają takie przygotowania. Na stronie internetowej tej szkoły już od 19 lutego br. można zapoznać się z informacją w tej sprawie. Jest dokładny harmonogram i nawet rozpiska, którym wejściem (głównym, bocznym czy „od pływalni”) i o której godzinie stawić mają się określone grupy maturzystów z poszczególnych klas. Do każdej z nich wyznaczono nauczyciela, odpowiadającego za nadzór. W komunikacie czytamy:

„Uczniów klas III informujemy, że 3, 4 i 5 marca zostaną przeprowadzone próbne egzaminy maturalne z przedmiotów obowiązkowych (języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego i języka rosyjskiego) zgodnie z poniższym harmonogramem. Testy diagnostyczne zostaną przeprowadzone w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). W trakcie diagnozy przestrzegane będą wszelkie reguły dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego”.

Przygotowania do próbnych matur w formie stacjonarnej, trwały też w IV LO w Chełmie. Uczniowie „Czwartego” są już ponoć zaprawieni, jeśli chodzi o próbne matury.

– Przygotowujemy się do przeprowadzania tej ogólnopolskiej próbnej matury w małych grupach, po osiem – dziesięć osób w formie stacjonarnej, ale w ramach programu, realizowanego przez naszą szkołę, maturzyści takie próbne egzaminy mają w każdym miesiącu – mówi Marzena Koprukowniak, dyrektor IV LO w Chełmie. – Gdy ze względu na obostrzenia nie można było ich przeprowadzić w szkolnych ławach, to były w formie online. Natomiast, gdy tylko była możliwość organizowania stacjonarnie konsultacji z maturzystami, to podczas tych spotkań też były rozwiązywane arkusze w ramach próbnych matur.

Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie również szykuje się do matury próbnej w formie stacjonarnej.

– Doszliśmy do wniosku, że przeprowadzenie matury próbnej w formie zdalnej może nie dać nam wiarygodnej odpowiedzi na to, jaki jest faktyczny stan wiedzy maturzystów, więc zdecydowaliśmy się zrobić to stacjonarnie, zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym – mówi Dorota Michalska, dyrektor ZSBiG w Chełmie. – Jest jeszcze trochę czasu, aby nadrobić ewentualne braki.

Test diagnostyczny, planowany od 3 marca, jest dobrowolny i nie we wszystkich chełmskich szkołach średnich zdecydowali się na to, aby go przeprowadzić w formie stacjonarnej.

– Konsultowaliśmy to z nauczycielami i uczniami i nie zdecydowaliśmy się przeprowadzić matury próbnej stacjonarnie – mówi Edyta Chudoba, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. – Mamy aż osiem klas i w tej sytuacji byłoby dość ryzykowne przeprowadzić maturę próbną w szkole. Nasi nauczyciele przeprowadzają takie próbne matury zdalnie podczas lekcji online. Nie są na oceny, a uczeń dzięki takim ćwiczeniom ma się dowiedzieć, nad czym jeszcze powinien popracować przed egzaminem dojrzałości.

W Zespole Szkół Technicznych w Chełmie także uzależniają decyzję w tej sprawie od tego, ile będzie zakażeń w najbliższym czasie.

– Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie – mówi Barbara Baluk, dyrektor ZST w Chełmie. – Jeśli w najbliższych dniach liczba zakażeń będzie nadal rosnąć i będzie się utrzymywała na wysokim poziomie, bierzemy pod uwagę przeprowadzenie próbnej matury online. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Będziemy to analizować. Cały czas odbywają się konsultacje maturzystów z nauczycielami, podczas których stan wiedzy uczniów jest systematycznie sprawdzany. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here