Nie zmarzniemy?

Szalejące ceny węgla i jego brak na rynku, sprawiają, że mieszkańcy chełmskich bloków obawiają się, czy w ich domach zimą na pewno będzie ciepło. Władze miasta zapewniają, że tak. Jak będzie, to się okaże już za parę miesięcy.

Tydzień temu pisaliśmy o trudnej sytuacji osób, które ogrzewają swoje mieszkania węglem. Ceny surowca szaleją, w składach w Chełmie i w jego okolicach, tona przekroczyła 3 tys. zł. Co gorsza, jak mówili nam właściciele skupów, nie wiadomo na ile czasu węgla wystarczy, bo po wprowadzeniu embarga na węgiel z Rosji na rynku „czarnego złota” jest bardzo mało. Wśród wielu mieszkańców Chełma pojawiła się więc obawa, że problem z dostawą węgla może mieć też Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które sprzedaje ciepło choćby do bloków należących do spółdzielni mieszkaniowych.

– Mieszkam na osiedlu Słoneczne – powiedziała nam w ubiegłym tygodniu jedna z Czytelniczek. – Ostatnio spotkałam pod blokiem dwie sąsiadki. Wszystkie widzimy, co się dzieje, co się mówi o tym węglu. Zastanawiamy się czy władze naszego miasta nastawione są na czarne scenariusze, że zima będzie długa i sroga. Co wówczas? Czy aby zgromadzono taki zapas węgla, że to wystarczy? Czy nie będziemy marzli w swoich mieszkaniach? – zastanawia się kobieta. Temat okazuje się na tyle ważnym, że prezydent Chełma odniósł się do niego podczas swojego ubiegłotygodniowego wywiadu, jakiego udzielił jednej z telewizji. Na wizji Jakub Banaszek zapewniał, że MPEC ma tyle zapasów węgla, że z pewnością wystarczy, nawet na ciężką zimę. Wtóruje mu Damian Zieliński z urzędu miasta.

– MPEC w trakcie negocjacji prowadzonych w lutym przyspieszył dostawę zakontraktowanego węgla z kopalni Bogdanka – tłumaczy Zieliński. – Dostawy były planowane na każdy miesiąc do końca roku, ostatnia partia w grudniu. W wyniku negocjacji dostawy zostały zrealizowane z końcem kwietnia. Zgromadzone przez MPEC zapasy oraz prowadzone rozmowy z dostawcami pozwalają na bezpieczną pracę miejskiego systemu ciepłowniczego – zapewnia. Inna sprawa, czy w związku z kryzysem węglowych, rachunki za ciepło po prostu wkrótce nie wzrosną. Na razie MPEC nie wystąpił o zmianę stawek opłat do Urzędu Regulacji Energetyki. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here