Noc Kupały nad Okopcem

(22 czerwca) Po raz trzeci tłumy włodawian i turystów zgromadziły Sobótki Poleskie zorganizowane nad zbiornikiem Okopiec we Włodawie przez Muzeum – Zespół Synagogalny. Tym razem pogoda dopisała, więc tłumy bawiły się nad wodą wśród wróżb, czarownic, wianków i muzyki folkowej.


Sobótki rozpoczęły się przed zmierzchem widowiskami obrzędowymi „Sobótki z trzech granic”. Wystąpiły zespoły obrzędowe: Łuczyna Brześcia (Białoruś), Katyna z Rokitna (Ukraina) i Czeladonka z Lubeńki (Polska).

Następnie można było posłuchać koncertu Karoliny Skrzyńskiej z zespołem z udziałem uczestników warsztatów artystycznych. Po niej na scenie pojawił się Żywiołak ze swoimi folkowymi rytmami. Na koniec teatr ognia przedstawił widowni pt. Noc Kupały. Po nim z Kapelą z Ryk włodawianie bawili się w świetle lampionów, blasku księżyca i wielkiego ogniska.

Sobótkom towarzyszyły liczne inne atrakcje: swojskie jadło, poszukiwanie kwiatu paproci, teatr ognia, pokazy zielarskie, warsztaty wicia wianków świętojańskich, ognisko sobótkowe, rusałki na koniach, przepływki na łódkach oraz puszczanie wianków po zbiorniku.

Tegoroczne Sobótki przyciągnęły setki mieszkańców i wielu turystów. Powoli, lecz konsekwentnie wydarzenie to wyrasta na jedną z głównych atrakcji turystycznych Włodawy.

Organizatorem Sobótek jest Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here